ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 березня 2012 року № 2а-18733/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., суддів Григоровича П.О., Катющенка В.П., при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участі позивача, представників відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Державної служби молоді та спорту України
Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України
про визнання недійсними, скасування актів та зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_3 з позовом до Державної служби молоді та спорту України та Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. В позовній заяві (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 16.01.2012р.) позивач просить суд:
визнати недійсним (неправомірним) і скасувати «Положення про IV чемпіонат України з групової парашутної акробатики», затверджене 30.08.2010 заступником Міністра України у справах сім'ї, молоді та спорту.
зобов'язати Державну службу молоді та спорту України й Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України впорядкувати нумерацію чемпіонатів України з парашутного спорту з урахуванням того, що І, II, III і IV чемпіонати України з групової парашутної акробатики не відбувались.
Ухвалою від 08.02.2012р. було відкрито провадження по справі №2а-1638/12/2670 за позовом ОСОБА_3 до Державної служби молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, в якій позивач просить суд :
визнати недійсним та скасувати Наказ Мінсім'ямолодьспорт «Про проведення 4 чемпіонату України з парашутного спорту (групова акробатика) від 08.08.2008р. №3683;
зобов'язати Державну службу молоді та спорту України й Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України впорядкувати нумерацію чемпіонатів України з парашутного спорту з урахуванням того, чемпіонат України з групової парашутної акробатики в 2008 році не відбувався.
Суд з власної ініціативи в судовому засіданні 13.02.2012р. поставив питання про об'єднання справ №2а-1638/12/2670 в одне провадження зі справою №2а-18733/11/2670, оскільки, позовні вимоги стосуються подібного предмету спору.
Ухвалою від 13 .02.2012р. судом було об'єднано адміністративні справи №2а-1638/12/2670 та №2а-18733/11/2670 в спільне провадження та присвоєно об'єднаній справі номер №2а-18733/11/2670.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що «Положення про IV-й чемпіонат України з групової парашутної акробатики»(надалі за текстом - Положення) носить фіктивний характер і виданий з метою сприяння протиправній діяльності громадської організації «Федерація парашутного спорту України», яка зареєстрована по підроблених документах, порушує права й свободи позивача, гарантовані Конституцією України, а також порушує законний інтерес позивача займатись спортом на засадах, встановлених Законом України «Про фізичну культуру і спорт». Позивач стверджує, що зазначеним положенням було унеможливлено участь у цих змаганнях позивача, зокрема, шляхом визначення дати реєстрації та обов'язкової наявності посвідчень, які видаються громадською організацією.
Позовні вимоги про скасування Наказу Мінсім'ямолодьспорт «Про проведення 4 чемпіонату України з парашутного спорту (групова акробатика)»від 08.08.2008р. №3683 мотивовані тим, що положення про проведення змагання у встановленому порядку не затверджувалося, чемпіонат не був включений до Єдиного календарного плану, змагання проводились з порушенням встановленого порядку.
Державною службою молоді та спорту України позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що наказ №3683 відповідав вимогам чинних на момент прийняття нормативно -правових актів, назва «4 -й чемпіонат»була визначена в наказі помилково, за порядковим номером цей чемпіонат є третім. Також вказаний відповідач стверджує, що на проведення IV чемпіонату наказ не видавався, вказаний чемпіонат не мав статусу офіційних змагань, а прав позивача оспорюваними наказами не порушено.
Представником Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України в судовому засіданні позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність прийнятих рішень та безпідставність позовних вимог, проте, письмових заперечень на позов не надано.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивша докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Як встановлено в судовому засіданні, Міністерством України у справах сім'ї молоді та спорту України від 8 вересня 2008 року №3683 було видано наказ «Про проведення 4 чемпіонату України з парашутного спорту (групова акробатика)», яким, відповідно до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України на 2008 рік, затвердженого наказом Мінсім'ямолодьспорту від 14.12.2007 № 4902, та Скорегованого календарного плану змагань та навчально-тренувальних зборів України на вересень 2008 року, затвердженого наказом Міністерства від 05.08.2008 № 3234,було вирішено провести у м. Бородянка Київської обл. з 24 по 28 вересня 2008 року чемпіонат України з парашутного спорту (групова акробатика).
Зазначеним наказом було затверджено головного суддю змагань (п.3), призначено відповідальних за організацію і проведення змагань та виконання заходів безпеки (п.2,4), визначено джерела фінансування та виділено кошти (п.5,6), покладено контроль за виконанням наказу (п.7).
Судом вбачається, що прийняття зазначеного наказу не порушує прав та охоронюваних Законом інтересів позивача. При цьому позовна заява не містить посилань на те, чим саме сам по собі оспорюваний наказ порушує права позивача. Позивач наголошує на порушенні порядку прийняття даного наказу, зокрема прийняття його не на підставі Положення та подання Товариства сприяння оборони України, без акту про прийняття до експлуатації аеродрому.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Зазначений принцип полягає у захисті порушеного права від порушення, що вже відбулося, тобто в наявності матеріально - правового інтересу позивача відносно дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Виключення з такої передумови для оскарження рішень (дій, бездіяльності), як наявність порушеного права, нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачена для справ щодо оскарження нормативно - правових актів, які можуть оскаржувати ті особи, щодо яких можливе застосування акту.
Оскільки наказ від 8 вересня 2008 року №3683 втратив свою дію після проведення змагань, сам по собі не містить норм, які суперечать чинному законодавству, а колегія суддів доходить висновків, що оскаржуваний наказ не порушує прав позивача, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, вищезазначені змагання було проведено на підставі затвердженого радою Федерації парашутного спорту України 11 вересня 2008 року Положення про 3-й чемпіонат України з парашутної групової акробатики серед команд - четвірок.
Колегія суддів доходить висновків, що вказане положення безпосередньо порушує права позивача на участь в загальноукраїнських змаганнях, обмежуючи їх вимогами зокрема, щодо обов'язкового внеску (п.3.2), наявності сертифікату (п.4.4), обов'язкового членства (п.4.6).
Тому колегія суддів доходить висновків, що право позивача порушено невиконанням Міністерством України у справах сім'ї молоді та спорту України обов'язку з затвердження положення про змагання, що унеможливило оскарження такого положення у встановленому порядку та зробило можливим порушення прав позивача, зокрема, встановленням певних вимог щодо учасників змагань, які чинним законодавством не передбачені.
Відповідно до ст. 36-6 Закону України «Про фізичну культуру і спорт»в редакції, яка була чинна на момент прийняття оспорюваного наказу, умови та порядок організації всіх всеукраїнських спортивних змагань затверджував центральний орган виконавчої влади за поданням національної спортивної федерації. Відповідно до п/п. 49 п.4 Положення про Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1573, Мінсім'ямолодьспорт затверджує положення та проводить офіційні всеукраїнські змагання (комплексні заходи, чемпіонати, кубки першості України, турніри, інші змагання, передбачені Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів), згідно з укладеними договорами делегує в установленому порядку всеукраїнським громадським об'єднанням фізкультурно-спортивної спрямованості повноваження з їх проведення.
Таким чином, міжнародні та всеукраїнські змагання, чемпіонати, Кубки України є державним заходом, який проводиться або безпосередньо центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури та спорту, або фізкультурно-спортивним товариством чи громадською організацією, яким делеговані відповідні повноваження. Відповідно до Регламенту Мінсім'ямолодьспорт та наказу Держкомспорту України від 19.02.2004 №496, Мінсім'ямолодьспорт призначає перед проведенням таких змагань головного суддю й директора змагань, на яких покладається дотримання заходів безпеки, а також затверджує склад колегії суддів на подання головного судді.
Допуск спортсменів до участі в змаганнях здійснюється на умовах, які передбачені Положенням про конкретні змагання. Положення розробляється організатором змагань на підставі Правил змагань з виду спорту. Відповідно до Положення про Єдину спортивну класифікацію України, Правила змагань з виду спорту є нормативним документом, що визначає систему, порядок і умови змагальної діяльності та систему суддівства змагань з виду/версії спорту, і затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури та спорту. Положення про змагання II, III і IV рангів затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури та спорту на подання національної спортивної федерації.
Отже, Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту було зобов'язано затвердити положення про проведення змагань, чого зроблено не було.
Також судом встановлено, що заступником Міністра України у справах сім'ї, молоді та спорту ОСОБА_4 30 серпня 2010 року було затверджене Положення про IV-й чемпіонат України з парашутної групової акробатики. Копія зазначеного Положення, засвідчена печаткою Державної служби молоді та спорту України, залучена до матеріалів справи.
Колегія суддів не приймає посилання позивача на те, що при проведенні змагань застосовувалися інші документи з такою назвою, які містили суттєві розбіжності, оскільки предметом спору у даній справі є затвердження певного акту. Натомість вчинення певними особами дій, які містять в собі ознаки певних злочинних діянь, має розглядатися в порядку кримінально - процесуального законодавства. Оскільки матеріали справи містять докази повідомлення про вказані обставини компетентних органів, зокрема, листування позивача та народних депутатів з органами прокуратури України, колегія суддів не вбачає підстав для винесення окремої ухвали.
На підставі викладеного, судом розглядається саме надана відповідачем копія Положення про IV-й чемпіонат України з парашутної групової акробатики.
Вказане Положення містить норми, якими встановлюється наявність посвідчення парашутиста не нижче класу «С»(п.6.2, 6.9). Пункт 5.1 Положення визначає, що попередня заявка на участь у змаганнях подається за чотири тижня до початку змагань, при цьому пункт 2.1 передбачає, що змагання проводяться з 31 серпня 2010 року по 5 вересня 2010 року, а пункт 2.4 - що початок роботи мандатної комісії змагань - 30 серпня 2010 року о 17 -00. Згідно з розділом 12 Положення, воно є офіційним викликом на змагання. Відповідно до розділу 12 Положення про ці змагання, іменна заявка на участь у змаганнях в командному заліку повинна бути завірена печаткою регіонального фізкультурно-спортивного диспансеру, органом виконавчої влади з питань фізичної культури та спорту АР Крим, областей та міст Києва і Севастополя і подається до Мандатної комісії у день приїзду учасників.
Затвердження зазначених норм судом вбачається протиправним, оскільки ними також обмежується право позивача на участь у змаганнях, при цьому законодавчо обґрунтованих повноважень на таке обмеження у Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту немає. З огляду на дату затвердження положення відповідачем та дати, визначені у Положенні, унеможливлено своєчасну реєстрацію учасників змагань.
Відповідно до п.11 Положення про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1998 №2025, підставою для проведення заходів є рішення (наказ) відповідного органу, за ініціативою (або під патронатом) якого вони проводяться, та договір між їх організаторами і власниками спортивної споруди про умови проведення заходів із зазначенням джерел фінансування, а також кошторис витрат.
Отже, обов'язковою, законодавчо встановленою умовою проведення змагань є наказ відповідного органу, за ініціативою (або під патронатом) якого вони проводяться. Таким чином, Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту було зобов'язано видати наказ про проведення змагань, чого зроблено не було. Відсутність такого наказу позбавляє позивача можливості його оскарження та породжує правову невизначеність, тому ця бездіяльність є протиправною.
Відповідно до п.1.2 Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого Наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 07.04.2006р. № 1088, офіційні змагання - це спортивні змагання, що внесені до календарного плану спортивних змагань центрального органу виконавчої влади з фізичної культури та спорту, структурних підрозділів з фізичної культури та спорту місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п.40 ч.4 чинного в 2010 році Положення про Мінсім'ямолодьспорт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1573, Мінсім'ямолодьспорт розробляє та затверджує в установленому порядку Єдиний календарний план фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів, контролює його виконання.
Відповідно до п. 49 ч.4 Положення про Мінсім'ямолодьспорт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1573, центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури та спорту затверджує положення та проводить офіційні всеукраїнські змагання (комплексні заходи, чемпіонати, кубки першості України, турніри, інші змагання, передбачені Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів), згідно з укладеними договорами делегує в установленому порядку всеукраїнським громадським об'єднанням фізкультурно-спортивної спрямованості повноваження з їх проведення.
Представниками відповідачів було надано суду копію Єдиного календарного плану фізкультурно - оздоровчих та спортивних заходів України за період від 01.01.2010р. до 31.12.2010р., затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 17.12.2009р. №4377 (зі змінами від 15.06.2010р. наказ №1794)
Згідно з даним документом, ІV-й чемпіонат України з парашутної групової акробатики серед змагань не значиться. Отже, вказаний чемпіонат не є офіційними змаганнями, в розумінні Єдиної спортивної класифікації України, затвердженої Наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 07.04.2006р. № 1088.
Проте, пункт 1.4 Положення про ІV-й чемпіонат України з парашутної групової акробатики містить вказівки про виконання розрядних нормативів Єдиної спортивної класифікації України та атестаційних вимог, розділ 10 - про присвоєння звання Чемпіон України за результатами змагань.
На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновків про порушення прав позивача на участь у змаганнях, за результатами яких виконувалися офіційно встановлені нормативи та присвоювалися офіційні звання.
Таким чином, Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту протиправно затверджено положення про ІV -й чемпіонат України з парашутної групової акробатики з вказівками про виконання розрядних нормативів Єдиної спортивної класифікації України та про присвоєння звання Чемпіон України за результатами змагань, оскільки вказаний чемпіонат не було визначено в якості офіційних змагань.
За результатами розгляду справи судом було встановлено, що проведений на підставі Наказу Мінсім'ямолодьспорт від 08.08.2008р. №3683 чемпіонат України з парашутного спорту (групова акробатика), було затверджено відповідно до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України на 2008 рік, наказом Мінсім'ямолодьспорту від 14.12.2007 № 4902.
Отже, вимоги про зобов'язання відповідачів впорядкувати нумерацію чемпіонатів України з парашутного спорту з урахуванням того, чемпіонат України з групової парашутної акробатики в 2008 році не відбувався, задоволенню не підлягають.
Вимоги зобов'язати Державну службу молоді та спорту України й Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України впорядкувати нумерацію чемпіонатів України з парашутного спорту з урахуванням того, що І, II, і IV чемпіонати України з групової парашутної акробатики не відбувались, підлягають задоволенню частково, з огляду на нижченаведене.
Позовна заява не містить жодних посилань щодо неправомірності проведення І та II чемпіонатів України з групової парашутної акробатики та можливу участь в них позивача. Позивачем не наводилось посилань на протиправне затвердження положення про ці змагання, видання чи не видання наказів з цього приводу, інші можливі порушення. Позовна заява не містить посилань та доказів наявності прав позивача, які порушено проведенням (чи не проведенням) І та II чемпіонатів, обізнаністю позивача з їх проведенням.
Щодо змагань 2010 року - такі посилання наявні та підтверджені в процесі судового розгляду, відсутність статусу офіційних змагань у IV чемпіонату України з групової парашутної акробатики відповідачами не спростовувалась.
Стосовно засобу захисту порушеного права позивача, колегія суддів відзначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Оскільки позивач просить про відновлення його права, та просить про застосування вищезазначених приписів Кодексу адміністративного судочинства України, суд вбачає за доцільне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов з застосуванням іншого засобу його захисту.
При цьому колегією суддів, з огляду на вищенаведене, вбачається протиправність бездіяльності Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту щодо затвердження положення про третій чемпіонат України з парашутного спорту (групова акробатика), проте, не вбачається підстав для скасування наказу 8 вересня 2008 року №3683, оскільки сам по собі наказ прав позивача не порушує.
Також колегією суддів вбачається протиправною бездіяльність Міністерства сім'ї молоді та спорту України щодо прийняття наказу про затвердження положення про четвертий чемпіонат України з групової парашутної акробатики та дії щодо затвердження Положення про четвертий чемпіонат України групової парашутної акробатики.
При цьому вимоги про визнання недійсним (неправомірним) і скасування «Положення про IV чемпіонат України з групової парашутної акробатики», затвердженого 30.08.2010 заступником Міністра України у справах сім'ї, молоді та спорту задоволенню не підлягають з огляду на те, що положення втратило свою силу після проведення змагань, а самі по собі змагання не мали характеру офіційних.
Керуючись ст. ст. 11, 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1 .Позов ОСОБА_5 задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Міністерства сім'ї молоді та спорту України щодо затвердження положення про третій чемпіонат України з парашутного спорту (групова акробатика).
3.Визнати протиправною бездіяльність Міністерства сім'ї молоді та спорту України щодо прийняття наказу про затвердження положення про четвертий чемпіонат України з групової парашутної акробатики та дії щодо затвердження Положення про четвертий чемпіонат України групової парашутної акробатики.
4. Зобов'язати Державну службу молоді та спорту України впорядкувати нумерацію чемпіонатів України з парашутного спорту (групова акробатика), з урахуванням того, що четвертий чемпіонат України з групової парашутної акробатики не мав офіційного статусу.
5.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя С.К.Каракашьян
Судді В.П. Катющенко
ОСОБА_6