Постанова від 08.10.2015 по справі 825/3327/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року м. Чернігів Справа № 825/3327/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря Гайдука С.В.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фармфірма «ЛЄК-ВІЛ» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби в Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 21.09.2015 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби в Чернігівській області та просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 15.09.2015 № НОМЕР_1 на суму 510,00 грн.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 15.09.2015 на адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 про накладення штрафу в розмірі 510,00 грн. Підставою для винесення даного рішення стало зазначення невірних відомостей в розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум отриманого з них податку по ф.1-ДФ. Однак, позивачем до проведення камеральної перевірки, на адресу відповідача було направлено уточнюючі розрахунки згідно вимог п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та сплачено податки в повному обсязі. За таких обставин, винесене податкове повідомлення-рішення є незаконним, має бути скасоване.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що працівниками ДПІ у м. Чернігові було проведено камеральну перевірку даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку по ф.1-ДФ ТОВ «Фармацевтична фірма «ЛЄК ВІЛ» за І квартал 2015 року., за результатами якої складено акт від 03.09.2015 № 142/25-26-17-03-27/44241. Відповідно до акту, позивачем порушено п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України та Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум отриманого з них податку із змінами та доповненнями, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4. Так, податковий розрахунок за ф.1-ДФ складається з двох розділів. Зокрема, у розділі II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір» податкові агенти зазначають загальну суму доходів у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею на загальну суму податку, також відображають інформацію про військовий збір (загальні суми нарахованих та виплачених доходів, з яких утримано військовий збір, загальну суму нарахованого та перерахованого до бюджету військового збору). Отже, якщо у II розділі «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір» податкового розрахунку за ф.1-ДФ встановлюються випадки помилкового відображення податковими агентами (платниками податку) розбіжностей між загальною сумою нарахованого податку (збору) та загальною сумою перерахованого податку (збору), то, згідно податкового розрахунку за ф.1-ДФ, зазначене відображення призводить до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку (податкового агента). Дані дії тягнуть за собою накладення штрафних санкцій в розмірі 510,00 грн., що і було зроблено ДПІ у м. Чернігові. За наведених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими та в їх задоволенні має бути відмовлено в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов належить задовольнити, виходячи з наступного.

ТОВ «Фармфірма «ЛЄК ВІЛ» є юридичною особою, зареєстрованою 22.11.1995 реєстраційною службою Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.03.2015 (а.с. 7-8), та взято на податковий облік в органах державної податкової служби.

Встановлено, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Розділу І, п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Глави 8 Розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку ст. 76 Глави 8 Розділу ІІ Податкового кодексу України та відповідно до п. 3.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи, та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 № 165 зі змінами та доповненнями, працівниками ДПІ у м. Чернігові проведено камеральну перевірку звітності - податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ф. 1-ДФ за І квартал 2015 року.

В ході проведення перевірки ДПІ у м. Чернігові встановлено подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, сум утриманого з них податку ф. 1-ДФ за І квартал 2015 року від 29.04.2015 № НОМЕР_2, у зв'язку з чим були подані уточнюючі розрахунки по ф. 1-ДФ за І квартал 2015 року від 22.07.2015 № 915598353, від 29.07.2015 № НОМЕР_3.

За результатами перевірки складено акт від 03.09.2015 № 142/25-26-17-03-27/14242793 (а.с. 9-10).

Не погоджуючись з висновками акту камеральної перевірки позивач оскаржив їх у адміністративному порядку, за результатами якого ГУ ДФС у Чернігівській області листом від 11.09.2015 № 9348/10/25-26-17-04-21 залишено без змін оскаржуваний акт, а скаргу ТОВ «Фармфірма «ЛЄК ВІЛ» - без задоволення (а.с. 30-31).

На підставі акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.09.2015 № НОМЕР_1 на суму 510,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 11-12).

Судом встановлено, що 29.04.2015 позивачем до ДПІ у м. Чернігові подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за № НОМЕР_2, відповідно до якого сума податку з військового збору становить 3852,15 грн. (а.с. 38-40).

У зв'язку з помилковим незазначенням в розрахунку суми податку із військового збору в графі «Перераховано», ТОВ «Фармфірма «ЛЄК-ВІЛ» було подано уточнюючі розрахунки від 22.07.2015 № НОМЕР_4 на суму 3852,16 грн. та від 29.07.2015 № НОМЕР_3 на суму 3852,15 грн. (а.с. 34-35, 36-37).

Вказані у розрахунках суми податку із військового збору позивачем своєчасно сплачувались на відповідні рахунки, що підтверджується платіжними дорученнями: від 23.01.2015 № 51 на суму 700,00 грн., від 06.02.2015 № 106 на суму 350,00 грн., від 20.02.2015 № 184 на суму 05,02 грн., від 23.02.2015 № 193 на суму 650,27 грн., від 06.03.2015 № 286 на суму 750,00 грн., від 12.03.2015 № 316 на суму 37,61 грн., від 23.03.2015 № 347 на суму 680,25 грн., від 26.03.2015 № 372 на суму 02,74 грн., від 01.04.2015 № 400 на суму 35,73 грн., від 06.04.2015 № 413 на суму 700,00 грн. (а.с. 13-22).

Даючи правову оцінку обставинам, справи суд вважає за необхідне зазначити.

Згідно з п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, в тому числі, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України)

Стаття 51 Податкового кодексу України визначає порядок подання відомостей про суми виплачених доходів платникам податків - фізичним особам.

Так, відповідно до п. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.

Пунктом 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України передбачено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Відповідно до абзаців а, в п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку; подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.

Згідно з п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Правила та порядок складання та подання податкових розрахунків затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1-ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (далі - Порядок).

Так, податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається (п. 2.1 Порядку).

Відповідно до п. 2.3 Порядку податковий розрахунок подається до контролюючих органів за місцезнаходженням податкового агента - юридичної особи або її відокремлених підрозділів чи до контролюючого органу за податковою адресою фізичної особи - податкового агента.

Відповідно до п. 4.1 Порядку коригування поданого і прийнятого податкових розрахунків проводяться на підставі самостійно виявлених податковим агентом помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом.

Уточнюючий податковий розрахунок подається у разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку після закінчення строку його подання. Уточнюючий податковий розрахунок може подаватися як за звітний період, так і за попередні періоди (п. 4.3 Порядку).

Згідно із п. 4.4 Порядку порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим. Звітний новий та уточнюючий податкові розрахунки подаються на підставі інформації з попередньо поданого податкового розрахунку і містять інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються.

Судом встановлено, що на виконання вказаних норм, при виявленні помилки в податковому розрахунку за І квартал 2015 року, позивачем було подано до податкового органу уточнюючі розрахунки із зазначенням своєчасно сплаченої до бюджету суми податку із військового збору до проведення перевірки (22.07.2015 та 29.07.2015) у відповідному рядку «Перераховано».

Пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України передбачено, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Відповідальність за податкові правопорушення в частині неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги) якщо такі недостовірні відомості призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або зміни платника податку передбачена п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України.

Положеннями ст. 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

З аналізу наведеної норми вбачається, що податкове правопорушення це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.

Протиправність податкового правопорушення є діянням, яке призвело до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковим кодексом України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковим кодексом України вимагається від податкових агентів своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку, своєчасно подавати у строки податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування та усувати самостійно виявлені помилки.

Оскільки, позивачем було своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки та своєчасно і в повному обсязі сплачено всі суми податкових зобов'язань, внаслідок чого бюджет не зазнав втрат, суд вважає необґрунтованим та недоведеним висновок податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На думку суду, позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.09.2015 № 00030351704 на суму 510 грн. Оскільки відповідачем не доказана правомірність своїх дій, то позовні вимоги ТОВ «Фармфірма «ЛЄК ВІЛ» мають бути задоволені.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адмніністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 15.09.2015 № НОМЕР_1.

Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39483123) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в сумі 1218,00 грн., відповідно до платіжного доручення від 21.09.2015 № 1228.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна