Постанова від 24.09.2015 по справі 822/3453/15

Копія

Справа № 822/3453/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участі:представника позивача ОСОБА_3 представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" до державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Хмельницької області, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмета адміністративного позову вх.№28545 від 02.09.2015 року, просить визнати протиправним і скасувати наказ №06/20-02-155 від 31.08.2015 року про проведення позапланової перевірки ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс".

На думку позивача, наказ №06/20-02-155 від 31.08.2015 року є незаконним, оскільки прийнятий без відповідного дозволу Кабінету Міністрів України, з порушенням вимог п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Крім того, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачене проведення позапланових перевірок виконання припису про усунення порушень, оформленого під час позапланової перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Усною ухвалою від 20.08.2015 року за клопотанням представника відповідача та за згодою представника позивача, на підставі ст.52 КАС України суд замінив відповідача по справі - Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Хмельницькій області, яка не зареєстрована як юридична особа, на належного відповідача - державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Вважає позовні вимоги безпідставними, а наказ №06/20-02-155 від 31.08.2015 року про проведення заходу державного енергетичного нагляду щодо перевірки виконання ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" припису №06/20-01-5-ПР від 21.08.2015 року таким, що прийнятий у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Вважає, що встановлений п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» мораторій на проведення перевірок поширюється лише на перевірки суб'єктів господарювання з питань оподаткування, дотримання вимог податкового, бюджетного та митного законодавства, які здійснюються органами Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України. Водночас, мораторій на проведення перевірок суб'єктів господарювання іншими державними органами, що здійснюють державний нагляд (контроль), в тому числі і відповідачем, встановлений п.8 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-УІІІ, закінчився в червні 2015 року. Тому, на думку представника відповідача, жодних додаткових обмежень щодо здійснення заходів державного енергетичного нагляду починаючи з 1 липня 2015 року немає.

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволені позовних вимог слід відмовити на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Речовий ринок «Торговий Дім «Бартерсервіс» зареєстроване 26.06.2003 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради.

19.11.2014 року ОСОБА_5 в інтересах групи підприємців м. Хмельницького звернулась до Кабінету Міністрів України з проханням зобов'язати відповідні органи державного нагляду провести негайну перевірку стану мереж електропостачання та освітлення ринку по вул. Геологів, 13 в м. Хмельницькому ТОВ «Речовий ринок «Торговий дім «Бартерсервіс» та заборонити їх використання як небезпечних.

У відповідності до діючої на час звернення ст.31 закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», якою встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій контролюючими органами здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою суб»єкта господарювання щодо його перевірки, згідно до ст.7 Закону України «Про звернення громадян» секретаріат Кабінету Міністрів України надіслав звернення ОСОБА_5В до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії для розгляду в установленому порядку.

Отримавши звернення ОСОБА_5, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії листом від 03.12.2014 року №08/21-5925 зобов»язала інспекцію Держенергонагляду в Хмельницькій області провести позаплановий захід з державного енергетичного нагляду за зверненням підприємців ринку по вул.Герлогів,13 в м.Хмельницькому щодо забезпечення належного технічного стану та організації експлуатації енергетичних мереж ринку.

Відповідно до доручення секретаріату Кабінету Міністрів України від 20.11.2014 року №41- КО-020501/22П та листа Головного державного інспектора України від 03.12.2014р. № 04/21-5925 з метою перевірки зазначеної у колективному зверненні підприємців ринку ТОВ «Речовий ринок «Торговий Дім «Бартерсервіс» інформації щодо незадовільного стану мереж електропостачання та освітлення речового ринку ТОВ «Речовий ринок «Торговий Дім «Бартерсервіс», у відповідності до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року N 929, державний інспектор з енергетичного нагляду 19.12.2014 року здійснив позаплановий захід державного енергетичного нагляду (позапланову перевірку) з питань технічного стану і організації експлуатації електроустановок ТОВ «Речовий ринок «Торговий Дім «Бартерсервіс». Зазначена перевірка проведена за згодою та в присутності представника позивача, що підтверджується його підписом в акті здійснення заходу з державного енергетичного контролю №06/20-13-64-А від 19.12.2014 року. Перевіркою встановлено ряд порушень вимог чинного законодавства про електроенергетику. Акт перевірки №06/20-13-64-А від 19.12.2014 року, в якому зафіксовані порушення, підписаний представником позивача без заперечень та вручений керівнику позивача. Встановивши порушення, державний інспектор на підставі п.5 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» склав припис №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року про усунення виявлених перевіркою порушень в термін до 20.03.2015 року.

На прохання позивача (лист №91 від 06.03.2015 року) листом від 16.03.2015 року №14-25-91 інспекція Держенергонагляду у Хмельницькій області перенесла термін виконання пунктів № № 2, 3 та 4 припису №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року до 01.07.2015 року.

17.06.2015 року позивач повторно звернувся до Інспекції з заявою про продовження терміну виконання пунктів № № 2, 3 та 4 припису №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року до 31.12.2015 року.

Листом №14-25-174 від 22.06.2015 року інспекція Держенергонагляду у Хмельницькій області відмовила позивачу у задоволенні прохання щодо повторного продовження терміну виконання Припису №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року.

17.07.2015 року листом №14-25-213 Інспекція звернулась до позивача з проханням надати інформацію про виконання вказаного Припису. На вказане звернення позивач відповіді не надав.

Тому, на підставі п. 4.1.2 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб»єктами електроенергетики, суб»єктами відносин у сфері теплопостачання і споживання електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінпаливенерго України від 25.06.2008 року №345, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.08.2008 року за №714/15405, (надалі - Інструкція №345) начальник Інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області видав наказ №06/20-01-143 від 20.08.2015 року про позапланову перевірку енергетичних об»єктів позивача з питань виконання вимог припису №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року про усунення порушень вимог законодавства та направлення на перевірку №06/20-01-145 від 20.08.2015 року .

Копію направлення на позапланову перевірку до її початку державний інспектор вручив директору ТОВ «Речовий ринок «Торговий Дім «Бартерсервіс», проте останній не допустив перевіряючого до проведення позапланової перевірки електроустановок речового ринку, створивши перешкоди у здійснені заходу. Вказане порушення зафіксоване актом №06/20-13-11-А від 20.08.2015 року. Зазначений акт перевірки, в зв'язку з відмовою керівника від його підписання, направлений позивачу листом №14-25-244 від 20.08.2015 року рекомендованою поштовою кореспонденцією.

У зв»язку з не допуском до позапланової перевірки виконання припису №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року відповідно до ч.9 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і п. 10.1 Інструкції №345 начальник Інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області видав припис від 21.08.2015 року №06/20-01-5-ПР з вимогою усунути порушення чинного законодавства та допустити державного інспектора з енергонагляду до перевірки виконання позивачем вимог припису від №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року в термін до 31.08.2015 року, який позивач отримав 26.08.2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. Зазначений Припис позивач не оскаржив.

31.08.2015 року заступник начальника Інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області видав наказ №06/20-02-155 про проведення позапланової перевірки виконання позивачем припису №06/20-01-5-ПР від 21.08.2015 року, який позивач оскаржив до суду.

Досліджуючи правомірність спірного наказу від 31.08.2015 року №06/20-02-155, суд враховує наведене нижче.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V (надалі - Закон N 877-V).

За змістом ст.1 Закону N 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом органів державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

В силу ч. ч. 1 і 2 ст.7 Закону N 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки, на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу.

У відповідності до ч.6 ст.7 Закону N 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, в якому посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає, зокрема, припис щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. (ч.7 ст.7 Закону N 877-V).

Частиною 1 ст.8 Закону N 877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.

В свою чергу ст.11 Закону N 877-V зобов»язує суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Отже, за визначенням Закону N 877-V порушеннями законодавства є: не допуск посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (планових чи позапланових), за умови дотримання ним порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, а також невиконання вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Тому, у випадку виявлення зазначених порушень, у відповідності до наданих йому Законом N 877-V повноважень орган державного нагляду наділений правом складати обов»язкові для виконання приписи про усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, та припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю), які, зокрема, полягають у не допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення планових (позапланових) заходів державного нагляду.

При цьому, за змістом ст.7 Закону N 877-V припис про усунення суб'єктом господарювання виявлених порушень вимог законодавства складається органом державного нагляду (контролю) не тільки за наслідками планового заходу державного контролю, а й за результатами позапланового.

Згідно до ч.8 ст. 7 Закону N 877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

За змістом ч.1 ст.12 Закону N 877-V невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) є підставою для застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом. В силу ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарювання несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, розпоряджень та приписів у вигляді накладення штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Тому, перевірка органом державного нагляду (контролю) виконання суб'єктом господарювання приписів, складених за результатами планових чи позапланових заходів державного контролю, є обов»язковою. Проведення такої перевірки Законом N 877-V віднесене до повноважень органу державного нагляду.

Перевірка вимог приписів, як передбачає п.9.3 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України 24.12.2004р. № 817, повинна проводитись, як правило, не пізніше двох календарних місяців після закінчення встановленого терміну виконання найбільш тривалого заходу.

Відтак, склавши за наслідками позапланових перевірок позивача припис №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року про усунення порушень законодавства про енергетику та припис від 21.08.2015 року №06/20-01-5-ПР про усунення порушення чинного законодавства та допуск державного інспектора з енергонагляду до перевірки виконання припису №06/20-13-16-ПР від 22.12.2014 року, які позивач не оскаржив у встановленому Законом N 877-V порядку, відповідач зобов»язаний був перевірити їх виконання.

В силу ч.1 ст.6 Закону N 877-V перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю) є підставою для здійснення позапланових заходів.

Тому, начальник Інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області правомірно видав наказ №06/20-02-155 від 31.08.2015 року про проведення позапланової перевірки виконання позивачем припису №06/20-01-5-ПР від 21.08.2015 року.

Суд вважає необґрунтованим посилання представника позивача, як на підставу визнання зазначеного наказу незаконним, на встановлені п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», обмеження щодо проведення у 2015 та 2016 роках перевірок підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, у зв»язку з наведеним.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначеним Законом врегульовані відносини платників податків та державних органів, до повноважень якиї належить контроль за їх сплатою.

Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами, в розумінні цього кодексу, є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби; митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію спеціальної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території спеціальної митної зони.

Отже, мораторій на перевірки суб'єктів господарювання, встановлений п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року №71-УІІІ на 2015 - 2016 роки стосується перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють виключно органи державної податкової (фіскальної) служби, Державної фінансової інспекції України та митні органи з питань оподаткування та сплати митних платежів.

Мораторій на проведення перевірок суб'єктів господарювання іншими державними органами, що здійснюють державний нагляд (контроль), в тому числі і відповідачем, встановлений Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-УІІІ. Пунктом п.8 Перехідних положень цього Закону установлено, що перевірки підприємств, установ, та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки».

Тобто, законодавець чітко визначив умови та строки застосування мораторію на проведення перевірок суб'єктів господарювання, поділивши їх на дві категорії - перевірки органами Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України з питань оподаткування, дотримання вимог податкового, бюджетного та митного законодавства (Закон №71-УІІІ від 28.12.2014 року) і перевірки суб'єктів господарювання всіма іншими органами державного нагляду, в тому числі і відповідачем з питань дотримання законодавства про електроенергетику (Закон №76-VIII від 28.12.2014 року).

Таким чином, мораторій на перевірки, встановлений Законом №76-VIII від 28.12.2014 року закінчився в червні 2015 року. А тому, жодних додаткових обмежень щодо здійснення заходів державного енергетичного нагляду починаючи з 1 липня 2015 року немає.

Зазначене підтверджується розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 року №809-р., якою затверджений План заходів з підготовки паливно-енергетичного комплексу до осінньо - зимового періоду 2015/2016 року та його проходження. Пунктом 3 розпорядження передбачає, що у разі запровадження заборони щодо проведення перевірок суб'єктів господарювання необхідно підготувати та подати проект розпорядження Кабінету Міністрів щодо надання дозволу на проведення перевірок суб'єктів паливно-енергетичного комплексу. Тобто, Кабінет Міністрів України фактично підтверджує відсутність заборони на проведення перевірок з питань енергонагляду.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, відповідачем доведена правомірність спірного наказу, тому позовні вимоги позивача про його скасування не підлягають до задоволення.

Керуючись Конституцією України, Цивільним, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" про визнання протиправним та скасування наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Хмельницької області №06/20-02-155 від 31.08.2015 року відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 вересня 2015 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1