про залишення позовної заяви без руху
09 жовтня 2015 року справа № 823/5078/15
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області до публічного акціонерного товариства “Корсунь-Шевченківський верстатобудівний завод ім. Б. Хмельницького” про стягнення боргу,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області подало позов, в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства “Корсунь-Шевченківський верстатобудівний завод ім. Б. Хмельницького” на користь управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області заборгованість зі сплати пільгових пенсій в сумі 10872 грн. 15 коп.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
До поданої 05.10.2015 позовної заяви від 29.09.2015 № 4740/09 (вх. № 18914/15 від 07.10.2015 Черкаського окружного адміністративного суду) позивачем доданий фіскальний чек від 05.10.2015 (0047959 0039483) про направлення цінного листа відповідачу. Проте вказаний чек не може бути доказом надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.
22.05.2015 Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” № 484-VIII, що набрав чинності 01.09.2015, внесено зміни до Закону України “Про судовий збір”, зокрема, частиною 2 статті 4 цього Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” № 800-ІIІ від 28.12.2014 установлено розмір мінімальної заробітної плати на 2015 рік, а саме, у місячному розмірі з 1 січня - 1218 гривень.
Оскільки адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області містить вимогу майнового характеру, а саме: стягнення заборгованості зі сплати пільгових пенсій в сумі 10872 грн. 15 коп., тому за подання позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1218 грн. 00 коп.
Разом з тим, управлінням Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області подане клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання позову з посиланням на те, що відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв'язку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були.
Відповідно до ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таке ж положення міститься в частині 1 статті 8 Закону № 3674-VI, згідно якої враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, при цьому сторона, яка просить звільнити її від сплати судового збору повинна надати суду відповідні докази на підтвердження свого клопотання.
Як свідчать матеріали адміністративного позову, в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначає про неможливість його сплати у зв'язку із відсутністю додаткових коштів, передбачених для його сплати (не передбачено кошторисом).
Однак, відсутність у позивача додаткових коштів для сплати судового збору за звернення до суду із позовом, не є встановленою законом підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Крім того, статтею 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI передбачено коло осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, до якого Пенсійний фонд України та його територіальні органи не включені.
Отже, в задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
В задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області про звільнення від сплати судового збору відмовити
Позовну заяву управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 30 жовтня 2015 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду оформленого належним чином документу про сплату судового збору у встановленому законом розмірі, а також подання доказу надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк