09 жовтня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3287/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
суддів - Попова В.Ф., Войтович І.І.,
при секретарі - Вітічак О.Р.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_3 до Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області про визнання протиправною та скасування постанови Цюрупинської районної виборчої комісії № 37 від 04.10.2015 р., зобов'язання виборчої комісії надіслати до Центральної виборчої комісії постанову № 33 від 02.10.2015 р.,
встановив:
Кандидат на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся з позовом до Цюрупинської районної виборчої комісії (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Цюрупинської районної виборчої комісії "Про скасування рішення Цюрупинської районної виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради" від 04.10.2015 р. № 37, зобов'язати Цюрупинську районну виборчу комісію негайно надіслати до Центральної виборчої комісії постанову Цюрупинської виборчої комісії "Про скасування реєстрації кандидата у депутати Цюрупинської районної ради, включеного до виборчого списку від Цюрупинської районної організації Партії "Відродження" від 02.10.2015 р. № 33.
Свої вимоги мотивує протиправністю постанови Цюрупинської районної виборчої комісії від 04.10.2015 р. № 37, оскільки вона прийнята з перевищенням виборчою комісією своїх повноважень, суперечить вимогам виборчого законодавства та порушує гарантоване Конституцією України право позивача бути обраним.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з вказаних підстав.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, оскільки постанова від 04.10.2015 р. № 37 прийнята у відповідності із вимогами Закону України "Про місцеві вибори", у зв'язку з чим відсутні підстави для її скасування.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 02.10.2015 р. за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 Цюрупинською районною виборчою комісією прийняти постанову № 33 про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати Цюрупинської районної ради ОСОБА_3 згідно письмової заяви про відмову від балотування.
В подальшому, відповідачем прийнято постанову від 04.10.2015 р. № 37, згідно п.1, 3 якої скасовано реєстрацію кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Цюрупинської районної ради ОСОБА_3 від Політичної партії "Відродження", визнано такою, що втратила чинність постанову № 33 Цюрупинської районної виборчої комісії від 02 жовтня 2015 року.
Зі змісту даної постанови та пояснень представника відповідача слідує, що підставою для її винесення стало встановлення Цюрупинською районної виборчою комісією факту порушення ОСОБА_3 вимог Закону України "Про місцеві вибори" в частині заборони балотуватися кандидатом у депутати районної ради та міського голови одночасно від місцевої організації політичної партії та шляхом самовисування.
Надаючи оцінку правомірності постанови Цюрупинської районної виборчої комісії від 04.10.2015 р. № 37 суд зазначає наступне.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 р. № 595-VIII.
Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України "Про місцеві вибори" кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Частиною 9 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Згідно ч.2 ст.47 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі: 1) звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає; 2) звернення місцевої організації партії в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати відповідно до рішення цієї місцевої організації. Це звернення відкликанню не підлягає; 3) припинення громадянства України кандидата в депутати; 4) визнання судом кандидата в депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину; 5) порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону; 6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, що позбавляють особу права бути обраною депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону.
З викладеного слідує, що територіальна виборча комісія може прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати до районної ради за наявності такої обов'язкової умови - на час розгляду цього питання дана особа повинна бути зареєстрована кандидатом у депутати до районної ради.
Однак судом встановлено, що на дату винесення постанови від 04.10.2015 р. № 37 ОСОБА_3 вже не був кандидатом у депутати до Цюрупинської районної ради, оскільки відповідачем 02.10.2015 р. було скасовано рішення про реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_3 згідно постанови Цюрупинської районної виборчої комісії № 33.
Постанова від 02.10.2015 р. № 33 у судовому порядку не оскаржувалася та не скасована, а тому є чинною.
Положеннями ст.25 Закону України "Про місцеві вибори" визначено повноваження районних територіальних виборчих комісій, серед яких відсутнє право визнавати прийняте цією комісією рішення таким, що втратило чинність.
Таким чином суд вважає позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною та скасування пунктів 1, 3 постанови Цюрупинської районної виборчої комісії від 04.10.2015 р. № 37 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача негайно надіслати до Центральної виборчої комісії постанову Цюрупинської районної виборчої комісії від 02.10.2015 р. № 33, то вони задоволенню не підлягають, оскільки у судовому засіданні встановлено, що дана постанова направлена до Центральної виборчої комісії, що підтверджується поясненнями представника відповідача та фактично визнано представником позивача у судовому засіданні.
Згідно ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивачем при звернені до суду не було сплачено судовий збір.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Станом на 01 січня 2015 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1218 грн., тобто, за кожну вимогу немайнового характеру необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 487,20 грн.
У даному позові позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, одну з яких за результатами розгляду справи судом задоволено, а тому з позивача підлягає стягненню судовий збір у суму 487,20 грн.
Керуючись ст.ст.160-165, 167, 172, 177 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1, 3 постанови Цюрупинської районної виборчої комісії "Про скасування рішення Цюрупинської районної виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради" від 04.10.2015 р. № 37.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 до Державного бюджету України судовий збір у сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 2-денний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий Бездрабко О.І.
Судді Попов В.Ф.
ОСОБА_4
кат. 1.3.2