Постанова від 30.09.2015 по справі 820/6138/15

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 р. № 820/6138/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

суддів - Бідонька А.В., Мар'єнко Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Жилкомсервіс" до Державної фінансової інспекції України про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Жилкомсервіс" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції України щодо складання акту № 06-21/41 від 11.06.2015 про не допуск до проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Жилкомсервіс" за період з 01.01.2012 по 04.06.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо складення акту № 06-21/41 від 11.06.2015 є протиправними та грубо порушують права позивача, оскільки посадові особи КП "Жилкомсервіс" не заперечували про проведення ревізії та не приймали рішення про не допуск відповідача до проведення перевірки, а посадові особи відповідача безперешкодно знаходилися за місцезнаходженням позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі та надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки при здійсненні виходу для проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності до КП "Жилкомсервіс" та представлення для ознайомлення в кабінеті директора вищевказану ухвалу, направлення та програму на проведення ревізії окремих питань в.о. директора КП "Жилкомсервіс" ОСОБА_3 та адвокат ОСОБА_4 повідомили, що допускати до проведення ревізії не будуть. Крім того, в.о. директора КП "Жилкомсервіс" ОСОБА_3 повідомив, що він не заперечує проти складання документів, які вказують про недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення ревізії, але підписувати вказані документи він не буде.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 04.06.2015 по справі № 757/19332/15-к надано дозвіл інспекторам Державної фінансової інспекції України на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності за період діяльності з 01.01.2012 по 04.06.2015 КП "Жилкомсервіс" (код 34467793, юридична адреса: м. Харків, вул. Червоножовтнева, буд. 35), строком 15 днів з 10 червня 2015 року.

На підставі зазначеної ухвали Державною фінансовою інспекцією України затверджено та погоджено зі слідчим СГ ГСУ МВС України програму ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Жилкомсервіс" за період з 01.01.2012 по 04.06.2015.

Також, на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 04.06.2015 по справі № 757/19332/15-к Державною фінансовою інспекцією України видано направлення на проведення ревізії.

На виконання ухвали Печерського районного суду міста Києва від 04.06.2015 по справі № 757/19332/15-к та направлень від 09.06.2015 № 899, № 900 № 902, фахівцями Державної фінансової інспекції України здійснено вихід для проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності до КП "Жилкомсервіс".

У зв'язку з тим, що в.о. директора КП "Жилкомсервіс" ОСОБА_3 заперечував проти проведення ревізії без зазначення причин та не допустив до її проведення, фахівцями ДФІ України складено акт № 06-21/41 від 11.06.2015 про не допуск до проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Жилкомсервіс" за період з 01.01.2012 по 04.06.2015, у якому зазначено, що проведення ревізії з наведених вище причин не являється можливим. Даний акт вручено КП "Жилкомервіс" через канцелярію, про що свідчить штамп КП "Жилкомсервіс" із зазначенням вхідного номеру документа № 12862/1/10 від 11.06.2015.

Листом від 11.06.2015 № 06-17/739 Державна фінансова інспекція України направила зазначений акт до Головного слідчого управління МВС України та просила сприяти у вирішенні питання допуску на об'єкт контролю та надання необхідних документів для проведення ревізії.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі Закон № 2939).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Статтею 2 Закону № 2939 встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Положенням статті 11 Закону № 2939 визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку:

1) направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю;

2) копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною чотирнадцятою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання, визначає Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (далі - Порядок № 550).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Пунктом 8 зазначеного Порядку встановлено, що контролюючий орган, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, про дати її початку та закінчення. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об'єкту контролю повідомлення.

Про проведення позапланової виїзної ревізії та зустрічної звірки не повідомляється.

Пунктом 12 Порядку № 550 визначено, що перед початком ревізії посадові особи контролюючого органу та залучені спеціалісти повинні під розписку на примірнику контролюючого органу видати керівнику об'єкта контролю чи його заступнику направлення та копію рішення суду (у разі проведення позапланової виїзної ревізії за рішенням суду).

Якщо керівник об'єкта контролю чи його заступник відмовляється від підпису, але не заперечує проти проведення ревізії, про це зазначається у вступній частині акта ревізії.

Приписами пункту 23 Порядку № 550 визначено, що, у разі відсутності бухгалтерського обліку на об'єкті контролю, недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення ревізії та ненадання необхідних для перевірки документів, наявності інших об'єктивних і незалежних від контролюючого органу обставин, що унеможливлюють або перешкоджають проведенню ревізії, посадовою особою контролюючого органу складається акт про неможливість проведення ревізії із зазначенням відповідних причин, який підписується та вручається об'єкту контролю у тому ж порядку, що і акт ревізії.

Про факти недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення ревізії, ненадання необхідних для перевірки документів та інші незалежні від контролюючого органу обставини, що перешкоджають проведенню ревізії, контролюючий орган письмово інформує правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством.

Перешкоджання посадовим особам контролюючого органу у проведенні ревізії є підставою для застосування до об'єкту контролю санкцій, передбачених законодавством, і для притягнення керівника об'єкта контролю до адміністративної відповідальності.

Щодо посилань позивача на те, що на вимогу КП "ЖИЛКОМСЕРВІС" ревізори відмовились розписатися в журналі реєстрації перевірок об'єкта контролю, суд зазначає, що відповідно до пункту 14 Порядку № 550, посадові особи контролюючого органу зобов'язані розписатися в журналі реєстрації перевірок об'єкта контролю (у разі його надання). Факт ненадання об'єктом контролю журналу фіксується у вступній частині акта ревізії наступне.

Проте, оскільки посадови особи контролюючого органу до проведення ревізії допущені не були, отже і обов'язок розписатися в журналі реєстрації перевірок об'єкта контролю не настав.

Щодо посилань позивача на те, що на вимогу КП "ЖИЛКОМСЕРВІС" посадовими особами контролюючого органу не повідомлено, на якій правовій підставі для проведення ревізії прибули ревізор Державної фінансової інспекції України, ревізори з Київської та Сумської області, а не ревізори територіального органу Державної фінансової інспекції України в Харківській області, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно пункту 9 Порядку № 550, склад, кількість посадових осіб контролюючого органу та строки проведення ревізії визначаються контролюючим органом з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової).

Таким чином, колегія суддів зазначає, що позивач не обмежений у виборі складу та кількості посадових осіб для проведення ревізії.

Щодо зазначення позивачем про те, що посадові особи контролюючого органу не запропонували та не видали під розписку направлення та копію ухвали суду для проведення ревізії, суд зазначає наступне.

Як вбачається з акту № 06-21/41 від 11.06.2015 про не допуск до проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Жилкомсервіс" за період з 01.01.2012 по 04.06.2015, при здійсненні виходу для проведення ревізії посадовими особами відповідача предоставлено ухвалу та направлення на проведення перевірки, проте в.о. директора КП "Жилкомсервіс" ОСОБА_3 заперечував проти проведення ревізії та не допустила до її проведення.

Суд не приймає посилання позивача на те, що пред'явлена для огляду програма ревізії була неналежним чином складена та затверджена, оскільки в підтвердження цього факту жодних доказів позивачем не надано, а в матеріалах справи міститься копія програми належним чином засвідчена та затверджена.

Щодо посилань позивача на те, що законодавством не передбачено складання акту про не допуск до проведення ревізії, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 550, у разі відсутності бухгалтерського обліку на об'єкті контролю, недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення ревізії та ненадання необхідних для перевірки документів, наявності інших об'єктивних і незалежних від контролюючого органу обставин, що унеможливлюють або перешкоджають проведенню ревізії, посадовою особою контролюючого органу складається акт про неможливість проведення ревізії із зазначенням відповідних причин, який підписується та вручається об'єкту контролю у тому ж порядку, що і акт ревізії.

Як вбачається зі змісту акту № 06-21/41 від 11.06.2015 про не допуск до проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Жилкомсервіс" за період з 01.01.2012 по 04.06.2015, фактично у акті зазначено про неможливість проведення ревізії, у зв'язку з недопущенням до її перевірки.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача на невірну назву акту, та зазначає, що сама по собі невірна, як на думку позивача, назва акту не може слугувати підставою для визнання неправомірними дій щодо його складання.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що дії Державної фінансової інспекції України щодо складання акту № 06-21/41 від 11.06.2015 про не допуск до проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Жилкомсервіс" за період з 01.01.2012 по 04.06.2015 вчинені в межах чинного законодавства, а отже позовні вимоги КП "Жилкомсервіс" є необґрунтованими та підлягають залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову комунального підприємства "Жилкомсервіс" до Державної фінансової інспекції України про визнання дій протиправними - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 06 жовтня 2015 року.

Головуючий суддя Р.В. Мельников

Судді А.В. Бідонько

ОСОБА_5