24 вересня 2015 р.м. ОдесаСправа № 522/3537/15-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Чернявська Л.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача - Косцової І.П.
суддів - Кравченка К.В.
- Лук'янчук О.В.
За участю: секретаря - Разінкіної Л.В.
представника апелянта - не з'явився
представника третьої особи - не з'явився
представника позивача - Капітанчук В.Ю. 9довіреність від 08.04.2015 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814, зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, включаючи посадовий оклад, встановлений Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814, та сплатити суму недоотриманої пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Управління ігнорує вимоги законодавства щодо проведення йому перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України, тому позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2015 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді старшого викладача кафедри озброєння бойових машин та вогневої підготовки загальновійськового факультету Одеського інституту Сухопутних військ.
Наказом командувача сухопутних військ Збройних Сил України від 09.11.2005 року №177 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за пунктом 67 підпунктом «б» (за станом здоров'я) з правом носіння військової служби та наказом начальника Одеського інституту Сухопутних військ від 28.11.2005 року №249 виключений зі списків особового складу інституту, всіх видів забезпечення і направлений для зарахування на військовий облік до Приморського РВК м. Одеси.
З 29.11.2005 року позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
27.11.2013 року Наказом Міністра оборони України № 814 затверджено схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, зокрема, за посадою старшого наукового співробітника, яка відповідає посаді, яку обіймав позивач, посадовий оклад згідно цього Наказу становить 1380 - 1460 грн.
Зазначений наказ набрав чинності 30.12.2013 року, проте Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило ОСОБА_1 провести перерахунок його пенсії у зв'язку із підвищенням одного із видів грошового забезпечення, а саме, з урахуванням посадового окладу, встановленого Наказом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з урахування вимог про збільшення посадового окладу згідно Наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814.
Колегія суддів висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення адміністративного позову вважає правильними, з огляду на наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 63 вказаного Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 3 названої статті Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01 січня 2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 цієї постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цієюпостановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
На підставі п. 1 названого Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1089 «Про реорганізацію Національної академії оборони України» (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2009 року № 467 «Про заходи щодо подальшої оптимізації мережі вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів» (із змінами) Міністром оборони України 27.11.2013 року видано Наказ № 814 про затвердження схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Зокрема, згідно цього Наказу посадовий оклад за посадою старшого наукового співробітника становить 1380 - 1460 грн.
Таким чином, оскільки Наказом Міністра оборони України встановлено нові посадові оклади для певної категорії військовослужбовців, в тому числі, новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця, колегія суддів на підставі положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, виходячи з розміру посадового окладу, обчисленого відповідно до Наказу міністра Оборони України від 27.11.2013 року № 814.
Водночас, колегія суддів враховує, що цей Наказ видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», що згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Поряд з цим, судом першої інстанції не враховано, що відповідачем не приймалось рішення про відмову у проведенні позивачу перерахунку пенсії, а з листа наданого під час розгляду справи у суді першої інстанції у відповідь на відповідну заяву позивача, вбачається неправомірна бездіяльність органу.
Отже, вирішуючи спір в цій частині, суд першої інстанції мав застосувати положення ст. 11 КАС України та, з урахуванням наявності у позивача права на проведення перерахунку пенсії з набранням чинності Наказу від 27.11.2013 року № 814, тобто з 30.12.2013 року, визнати бездіяльність органу неправомірною.
Крім того, вирішуючи спір у цій справі, суд першої інстанції не звернув уваги на дотримання позивачем строку звернення до суду за захистом порушеного права, та не вирішивши питання щодо застосування наслідків пропуску позивачем строку звернення до суду.
Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, предметом спору у цій справі є неправомірність Управління у не проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі Наказу від 27.11.2013 року № 814, який набрав чинність з 30.12.2013 року.
Таким чином, Управління порушує право позивача на перерахунок його пенсії з 30.12.2013 року, проте із цим позовом позивач звернувся лише 23.02.2015 року, тобто із пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України, для задоволення його вимог за період до 22.08.2014 року.
Згідно із ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Аналіз зазначених норм показав, що пропущення строків звернення до адміністративного суду не може бути безумовною підставою для застосування наслідків пропущення цих строків, оскільки суд може визнати причину пропуску таких строків поважною і в такому випадку справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС.
Обставини, з якими сторона пов'язує поважність причин пропуску строків звернення до суду, доводяться стороною або встановлюються судом на підставі позовної заяви та доданих до неї документів.
Слід зазначити, що позивачем не наводиться та зі змісту позовної заяви не вбачається будь-яких причин, які б об'єктивно та непереборно перешкоджали своєчасно звернутись до суду із вищезазначеними вимогами, що позбавляє суд можливості застосувати приписи ст. 100 КАС України щодо визнання причин пропуску строку поважними.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 про проведення перерахунку та виплати пенсії за період з 30.12.2013 року по 22.08.2014 року має бути залишено без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення вказаних вимог, а в іншій частині - про залишення позову без розгляду.
Керуючись ст.ст. 11, 195, 197, 198, 202, 203, 205, 207, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2015 року - скасувати.
Ухвалити по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку та не виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням посадового окладу, встановленого Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням посадового окладу, встановленого Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814, з 23.08.2014 року.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Одеський обласний військовий комісаріат про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії за період до 22.08.2014 року - залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лук'янчук