06 жовтня 2015 року Справа № 876/7789/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Кам'янка-Бузькому районі на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 25 червня 2015 року по справі № 446/1012/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Кам'янка-Бузькому районі про стягнення та перерахунок соціальних виплат,
15 травня 2015 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова, яким просить визнати протиправним і скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років позивачу відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років позивачу з 30 березня 2015 року за останні 12 місяців відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру.
Постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 25 червня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову відповідача в перерахунку позивачу пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми місячного заробітку.
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за вислугу років в розмірі 90% від суми місячного заробітку та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 15 грудня 2014 року до 25 червня 2015 року.
З таким рішенням суду не погодився відповідач. Подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що обмеження пенсії позивача передбачено чинним законодавством, а відтак дії пенсійного фонду є правомірними.
Сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає слухати справу в їх відсутності в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга належить до часткового задоволення з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач з 3 січня 2003 року отримує пенсію за вислугу років.
30 березня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Листом відповідача № 1683/02-32 від 7 квітня 2015 року відмовлено в задоволенні заяви позивача.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а відтак внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з того, що у позивача на час подання заяви про перерахунок пенсії було право на здійснення такого перерахунку виходячи з 90 % середнього заробітку без застосування обмежень максимального розміру.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити, що позовні вимоги є підставними та належать до задоволення в повному обсязі.
Така ж правова позиція висловлена в рішеннях Верховного суду від 10 грудня 2013 року №21-348а13, 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року №21-445а13.
Водночас приймаючи оскаржене рішення судом першої інстанції не розглянуто усіх позовних вимог, що відповідно до положень статті 201 КАС є підставою для зміни судового рішення.
Так содом першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково не прийнято рішення щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років позивачу до 15 грудня 2014 року.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необхідно задоволити частково, а позовні вимоги з 30 березня 2014 року до 14 грудня 2014 року залишити без розгляду.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 201, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Кам'янка-Бузькому районі задоволити частково.
Постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 25 червня 2015 року по справі № 446/1012/15-а змінити, доповнивши наступним абзацом.
Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду в Кам'янка-Бузькому районі перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років позивачу 30 березня 2014 року до 14 грудня 2014 року залишити без розгляду.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.