Ухвала від 07.10.2015 по справі 819/3224/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 року Справа № 876/9946/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Обрізка І.М., Сапіги В.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.;

представника позивача Лихого Б.П.;

представника відповідача Бригідира І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2015 року у справі за позовом Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області про визнання протиправним та скасування підпункту 1 пункту 2 постанови та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

3 жовтня 2015 року Тернопільська районна партійна організація Всеукраїнського об'єднання «Свобода» звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернопільської районної виборчої комісія Тернопільської області, в якому просила визнати протиправним та скасувати підпункт 1 пункту 2 постанови Тернопільської районної виборчої комісія Тернопільської області №1 від 01.10.2015 року; зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода».

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №569-VII (надалі по тексту - Закон №569-VІІ) встановлено чіткий перелік суб'єктів, що мають право внести грошову заставу на рахунок територіальної виборчої комісії. В даному випадку, стосовно внесення грошової застави на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії, таким платником може бути тільки Тернопільська районна партійна організація ВО «Свобода» або організація відповідної політичної партії вищого рівня - Обласна організація цієї політичної партії. Другою обов'язковою умовою, визначеною Закон №569-VІІ, є перерахування визначеної суми грошової застави такими юридичними особами виключно у безготівковому порядку.

Однак, до Тернопільської районної виборчої комісії позивачем подано платіжний документ про внесення грошової застави фізичною особою - ОСОБА_3, який є головою місцевої організації політичної партії, однак не може заміняти місцеву організацію партії чи організацію відповідної політичної партії вищого рівня щодо внесення грошової застави.

За відсутності належного платіжного документу щодо внесення місцевою організацією партії грошової застави в безготівковому порядку, пакет поданих документів не є повним, а тому прийняття його та реєстрація кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода», прямо суперечитиме вимогам Закону України «Про місцеві вибори».

Не погоджуючись з прийнятою постановою, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, Тернопільською районною партійною організаціїєю ВО «Свобода» подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2015 року та прийняти нову постанову, якою визнати протиправною та скасувати постанову Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області №1 від 01.10.2015 року, а також рішення Тернопільської районної виборчої комісії від 01.10.2015 року та зобов'язати Тернопільську районну виборчу комісію Тернопільської області повторно розглянути та зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода».

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що витяг з протоколу виборчої комісії та оскаржувана постанова сфальсифіковані. А тому інформація у витязі з протоколу виборчої комісії № 5 від 01.10.2015 року та в постанові №1 від 01.10.2015 року Тернопільської районної виборчої комісії не може підтверджувати обставини справи, на них не може ґрунтуватись рішення суду.

Апелянт звертає увагу на те, що до матеріалів справи, як доказ, було долучено статут ВО «Свобода», де визначено повноваження районних організацій та їх голів, а також витяг з протоколу засідання комітету Тернопільської районної партійної організації, які підтверджували те, що Тернопільська районна партійна організація ВО «Свобода» діє через уповноваженого голову організації ОСОБА_3, який відповідно до статуту розпоряджається майном та коштами організації та діє від її імені.

Також зазначає, що до матеріалів справи було долучено довідку Тернопільської районної виборчої комісії віл 30.09.2015 року № 6 про те, що голова Тернопільської районної виборчої комісії Галич Г.М. особисто отримала, про що засвідчує її підпис, саме від Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода» повний пакет документів, про що відмічено в довідці, що відповідає вимогам ч.5 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», в тому числі документ про внесення грошової застави, однак суд першої інстанції даному письмовому доказу не надав жодної оцінки.

Апелянт стверджує, що ні статтею 44 Закону України «Про місцеві вибори», ні постановою ЦВК від 10.08.2015 року №171 взагалі не згадуються такі поняття, як «юридична» чи «фізична особа», «розрахунковий рахунок партії - місцевої організації партії». Законодавець в нормативно правових актах визначає, що місцева організація партії може не бути юридичною особою, не перебувати на податковому обліку в органах Державної фіскальної служби України та не мати розрахункового рахунку, однак це не забороняє таким місцевим організаціям партії приймати участь у місцевих виборах і їх право на участь у місцевих виборах гарантується ст.ст. 11, 12 Закону України «Про місцеві вибори», Законом України «Про політичні партії» та Конституцією України, а тому наявність відкритого рахунку, статусу юридичної особи не є обов'язковою.

Тернопільська районна партійна організація ВО «Свобода» діє без статусу юридичної особи, не перебуває на податковому обліку в органах ДФС Тернопільської області, не має розрахункового рахунку. Відповідно до п. 6.10 Статуту ВО «Свобода» голова районної організації завідує майном та коштами партійної організації в межах повноважень, наданих йому комітетом. Рішенням комітету Тернопільської районної партійної організації, відповідно до витягу з протоколу засідання комітету №15, грошову заставу Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода» було уповноважено внести через голову Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода» ОСОБА_3

Крім того, апелянт вважає, що суд першої інстанції не вірно дійшов висновку про те, що оплатити грошову заставу можна тільки шляхом перерахування коштів з розрахункового рахунку місцевої партії або рахунку партії вищого рівня, а в інший спосіб не передбачено, оскільки відповідно до п.3 Постанови ЦВК від 10.08.2015 року № 171, якою затверджено Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, визначено, що грошова застава вноситься після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії. Вимоги про те, шо саме районна організація мала бути юридичною особою та перерахувати кошти із свого рахунку розрахункового рахунку чи розрахункового рахунку партії вищого рівня, законом не передбачено.

Посилається на те, що в ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори», постанові ЦВК від 10.08.2015 року №171 вказано, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня. Тобто, вибір як саме вносити грошову заставу - місцевою організацією чи вищого організацією рівня, чи в інший спосіб є правом, а не обов'язком суб'єкта виборчого процесу.

Оскільки, в Законі України «Про місцеві вибори» не міститься обов'язкова вимога про те, що місцева організація, яка вносить кошти, обов'язково має бути юридичною особою, або мати відкритий рахунок, та не зазначено, що вона це не може робити через свого представника, тому таку заставу місцева організація могла б внести, як суб'єкт виборчого процесу без статусу юридичної особи, через уповноваженого представника в безготівковому порядку, внісши кошти готівкою в касу банку, що не суперечить жодному нормативно-правовому акту.

Апелянт зазначає, що суд неповно, необ'єктивно та невсебічно оцінив матеріали справи та прийшов до невірного висновку, погодившись з стороною відповідача про те, що не було надано платіжного документа, котрий би підтверджував безготівкову оплату грошової застави Тернопільською районною організацією ВО «Свобода».

Відповідно до п.10 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» реєстрація кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі відбувається за умови отримання документа про внесення грошової застави, відповідно до статті 44 цього Закону. Тобто, закон не визначає форму документа про внесення грошової застави і в Законі не міститься вимога, щоб це був саме платіжний документ. Це може бути будь-який документ, шо підтверджує внесення грошової застави. А тому, документ про внесення грошової застави був наданий і є в матеріалах справи.

Апелянт звертає увагу, що при оцінці квитанції № 0.0.441518515.1 від 29.09.2015 року суд першої інстанції не дослідив, що прізвище ОСОБА_3 не вказано, як платника застави, а зазначено навпроти графи «ФИО», що ніяким чином не вказує, що саме це є платник. Окрім того, у квитанції в графі «призначення» чітко вказано, що даний платіж - це «грошова застава за виборчий список, кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Тернопільської районної ради від Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода». ОСОБА_3 вказаний, як уповноважений голова організації, через якого вносились кошти в безготівковому порядку.

Окрім того, відповідно до п. 12 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Апелянт акцентує увагу, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку про те, що грошова застава внесена не Тернопільською районною партійною організацією Всеукраїнського обєднання «Свобода», а фізичною особою.

Крім того зазначає, що у матеріалах справи наявна відповідь Головного управління державної казначейської служби України у Тернопільській області від 02.10.2015 року №11.08/757-5402, надана на запит Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода», згідно якої банк отримувача платежу: Головне управління державної казначейської служби України у Тернопільській області підтвердило, що грошова застава в сумі 2540 грн. була внесена саме Тернопільською районною партійною організацією ВО «Свобода» на рахунок №37323000070724 Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області по системі «Клієнт-банк» в безготівковій формі.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 30 вересня 2015 року Тернопільською районною партійною організацією ВО «Свобода» о 16 год. 20 хв. подано до Тернопільської районної виборчої комісії пакет документів, необхідний для реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода».

1 жовтня 2015 року за результатом розгляду поданих документів ТРВК прийнято постанову №1, підпунктом 1 пункту 2 якої, на підставі п.1 ч.2 ст.44, п.10 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», Тернопільській районній партійній організації ВО «Свобода» відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода».

Як видно із змісту витягу з протоколу засідання Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області № 5 від 1 жовтня 2015 року, підставою відмови є та обставина, що в порушення вимог ч.1 ст.44 Закону України «Про місцеві вибори» грошову заставу внесено не місцевою організацією партії, а фізичною особою - ОСОБА_3, що суперечить вимогам вищезазначеної статті закону. На думку ТРВК, позивачем порушено порядок внесення грошової застави, що призвело до подачі неповноти пакету документів.

У відповідності до вимог ч.1 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», яка регламентує порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Частина 1 статті 38 Закону №569-VІІ встановлює, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання, серед інших, таких документів: документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону (п.10 ч.І ст.38).

Згідно вимог ч.1 ст.44 Закону України «Про місцеві вибори» грошова застава вноситься місцевою організацією партії, організацією відповідної політичної партії вищого рівня або особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови. Тобто, законом встановлений чіткий перелік суб'єктів, що мають право внести грошову заставу на рахунок територіальної виборчої дільниці.

На виконання вимог ст.44 Закону №569-VІІ Центральною виборчою комісією прийнято постанову №171 від 10 серпня 2015 року, якою затверджено Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.

Пунктом 2 постанови ЦВК №171 від 10 серпня 2015 року зазначено, що грошова застава вноситься місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.

Як встановлено під час розгляду справи, позивачем до Тернопільської районної виборчої комісії подано оригінал платіжного документа, а саме - квитанції № 0.0.441518515.1 від 29.09.2015 року, де платником застави в розмірі 2540 грн. є фізична особа - ОСОБА_3. Тобто, до ТРВК подано платіжний документ про внесення грошової застави фізичною особою.

На думку апеляційного суду, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що за відсутності належного платіжного документу про внесення місцевою організацією партії грошової застави в безготівковомі порядку, Тернопільською районною виборчою комісією правомірно відмовлено Тернопільській районній партійній організації ВО «Свобода» у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати до районної ради.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що чинним законодавством не передбачено внесення грошової застави фізичною особою, крім випадку висування на посаду міського голови шляхом самовисування.

Що стосується доводів апелянта в тій частині, що згідно листа Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області від 2 жовтня 2015 року грошова застава на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії поступила від Тернопільської районної партійної організації ВО «Свобода», суд апеляційної інстанції зазначає, що вказаний лист (повідомлення) не є платіжним документом, тобто належним доказом у справі.

Позивачем не надано жодного первинного фінансового документу (чеку чи квитанції) про те, що Тернопільською районною партійною організацією ВО «Свобода» внесено грошову заставу за виборчий список кандидатів у депутати до районної ради.

Колегія суддів також зазначає, що судовий збір за подання позовної заяви було сплачено саме ВО «Свобода», що непозбавляло її можливості внести також і грошову заставу на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії за реєстрацю кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відповідає вимогам ч.1 ст.44 Закону України «Про місцеві вибори».

Разом з тим, апеляційний суд акцентує увагу, що згідно ч.4 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

З огляду на викладене, на думку апеляційного суду, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 158-160, 172, 177, 195, 196, п.1 ч.1 198, ст.ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2015 року у справі №819/3224/15 за позовом Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» до Тернопільської районної виборчої комісія Тернопільської області про визнання протиправним та скасування підпункту 1 пункту 2 постанови та зобов'язання вчинити дії - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді І.М. Обрізко

В.П. Сапіга