01 жовтня 2015 року Справа № 876/8272/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Матковської З.М., Каралюса В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.06.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
З врахуванням уточнених вимог, позивач просить визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - капітана міліції ОСОБА_2, начальника відділення ДСБЕЗ Берегівського районного відділу управління МВС України в Закарпатській області, у період проходження служби під час виконання службових обов'язків; зобов'язати МВС України призначити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із загибеллю чоловіка; зобов'язати УМВС України в Закарпатській області виплатити таку грошову допомогу.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.06.2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржила ОСОБА_1, подавши на неї апеляційну скаргу. Позивач зазначає, що не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що постанова підлягає скасуванню. Звертає увагу на порушення судом першої інстанції положень матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Зокрема, апелянт посилається на те, що загибель її чоловіка пов'язана з із безпосередньою участю в боротьбі із злочинністю, а тому підстави для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги немає.
Справа розглядалася в порядку письмового провадження.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 29 серпня 2007 року під час виконання службових обов'язків загинув працівник міліції - начальник відділення ДСБЕЗ Берегівського районного відділу УМВС України в Закарпатській області капітан міліції ОСОБА_2.
Згідно акту про нещасний випадок № 1 від 09.11.2007 року, довідки УМВС України в Закарпатській області від 07.08.2008 року № 2/2252, довідки-постанови № 1 від 01.03.2012 року ВЛК УМВС України в Закарпатській області капітан міліції ОСОБА_2 загинув під час проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Позивач є дружиною загиблого.
27.11.2007 року позивач подала до УМВС України в Закарпатській області заяву про виплату їй одноразової грошової допомоги.
У травні 2013 року позивач отримала лист від УМВС України в Закарпатській області, яким їй відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що смерть її чоловіка не пов'язана з виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що капітан міліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, які не пов'язані саме з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, що не дає підстав для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із його загибеллю.
Проте колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду з таким висновком суду першої інстанції не погоджується.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків по охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1.1 Порядку одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого), а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення.
Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є: несення постової чи патрульної служби; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів; припинення або запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень і участь у їх розкритті та розшуку осіб, які їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій.
На думку колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, в даному випадку, з метою встановлення зв'язку виконання службових обов'язків з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю факту, не підлягає застосуванню Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затверджений Наказом МВС України № 1346 від 27.12.2002 р., на який посилається в спірному рішенні суд першої інстанції, оскільки в ч. 3 ст. 23 Закону України «Про міліцію» міститься посилання на регулювання спірних виплат Кабінетом Міністрів України, яким на виконання даної норми закону затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції. Даний Порядок визначає, крім іншого, випадки, коли виконання службових обов'язків, пов'язується з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, що є необхідною умовою для здійснення виплати, і є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює питання зазначених виплат.
Актом про нещасний випадок (у тому числі поранення) від 09.11.2007 року № 29 підтверджено, що загиблий капітан міліції ОСОБА_2 на момент настання ДТП, в якому він загинув, прямував у м. Мукачеве для проведення зустрічної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, що є одним із засобів виявлення і розкриття злочинів, тобто виконував службові обов'язки, пов'язані з безпосередньою участю в боротьбі із злочинністю.
Згідно Положення про Державну службу боротьби з економічною злочинністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.1993 року № 510, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, одним із головних завдань Державної служби боротьби з економічною злочинністю є своєчасне припинення злочинів у галузі економіки та запобігання їм. Державна служба боротьби з економічною злочинністю відповідно до покладених на неї завдань виявляє і розкриває господарські, посадові та інші злочини в галузі економіки на підприємствах, в організаціях, комерційних структурах, фінансово-кредитній та банківській системах і вживає заходів до запобігання їм. Підрозділи Державної служби боротьби з економічною злочинністю користуються правами, передбаченими законами України «Про міліцію», «Про оперативно-розшукову діяльність», Кримінально-процесуальним кодексом. Зокрема, при наявності даних про порушення законодавства, що регулює фінансову, господарську та іншу підприємницьку діяльність, які тягнуть за собою кримінальну відповідальність, працівники Державної служби боротьби з економічною злочинністю мають право: перевіряти у міністерствах, інших центральних і місцевих органах виконавчої влади, державних фондах, на підприємствах, в установах і організаціях грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси, інші документи, що підтверджують надходження та витрачання коштів і матеріальних цінностей; проводити перевірку фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування) (п. 3, пп 1 п. 4, пп 8, 9 п. 5 Положення).
Відповідно до пункту 3 Порядку розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку особа рядового або начальницького складу займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності. До грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок грошової допомоги, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років та щомісячна надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років) згідно із законодавством.
Одноразова грошова допомога є різновидом страхової виплати, право на отримання якої мають особи, які були застраховані на підставі статті 23 Закону України «Про міліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.1991 року № 59 «Про порядок і умови державного обов'язкового особистого страхування осіб рядового, начальницького та вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ».
Пунктом 8 Порядку передбачено, що грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) або інвалідність настали: у зв'язку із засудженням працівника міліції за вчинення злочину за рішенням суду, що набрало законної сили, чи адміністративного правопорушення або учинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; унаслідок вчинення самогубства чи умисного заподіяння працівником міліції собі тілесного ушкодження; унаслідок шкоди, яку працівник міліції заподіяв собі джерелом підвищеної небезпеки у разі, коли він особисто на відповідній правовій підставі або без неї (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володів транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом з порушенням правил їх використання, зберігання або утримання.
Жодна з вказаних вище підстав невиплати одноразової грошової допомоги не може бути застосована до обставин смерті чоловіка позивачки.
Відповідно до пункту 4 Порядку для виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) працівника міліції члени його сім'ї, а в разі їх відсутності - батьки та утриманці подають органу внутрішніх справ за місцем проходження таким працівником служби: заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги згідно із додатком; копію довідки кадрового підрозділу органу про обставини загибелі; копію свідоцтва про смерть; копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); копії свідоцтв про народження дітей - для виплати грошової допомоги дітям; копію свідоцтва про народження працівника міліції - для виплати грошової допомоги батькам; довідку про перебування на утриманні у загиблого (померлого) працівника міліції - для виплати грошової допомоги утриманцям; копію свідоцтва про призначення опікуном чи піклувальником (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми особи рядового чи начальницького складу); довідку про грошове забезпечення працівника міліції; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Для виплати грошової допомоги обов'язково подається довідка від Національної акціонерної страхової компанії «Оранта» про проведену або не проведену раніше виплату (п. 6 Порядку).
Зазначені документи біли подані позивачкою до УМВС України в Закарпатській області ще 27.11.207 року, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно з пунктом 7 Порядку орган внутрішніх справ, в якому проходив службу працівник міліції, подає МВС у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті). МВС у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, для проведення виплати. Виплата грошової допомоги працівнику міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам або утриманцям. Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі. Працівник міліції, у разі його загибелі (смерті) члени його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батьки та утриманці можуть пред'явити МВС вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право на отримання такої виплати.
Тобто МВС України лише приймає рішення про призначення виплати грошової допомоги, а ви плату такої допомоги здійснює орган внутрішніх справ, в якому проходив службу працівник міліції, у зв'язку з загибеллю (смертю) якого виплачується допомога.
Таким чином, враховуючи доведеність позовних вимог, дії відповідачів є протиправними, а тому слід зобов'язати МВС України призначити виплату одноразової грошової допомоги позивачу в зв'язку з загибеллю її чоловіка та зобов'язати УМВС України в Закарпатській області виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у зв'язку з загибеллю її чоловіка.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 червня 2015 року у справі № 807/3753/13-а скасувати та винести нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління МВС України у Закарпатській області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України та Управління МВС України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її чоловіка - капітана міліції ОСОБА_2, начальника відділення ДСБЕЗ Берегівського районного відділу Управління МВС України в Закарпатській області, який загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
Зобов'язати МВС України призначити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з загибеллю її чоловіка - капітана міліції ОСОБА_2, начальника відділення ДСБЕЗ Берегівського районного відділу Управління МВС України в Закарпатській області, який загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
Зобов'язати Управління МВС України в Закарпатській області виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у зв'язку з загибеллю її чоловіка - капітана міліції ОСОБА_2, начальника відділення ДСБЕЗ Берегівського районного відділу Управління МВС України в Закарпатській області, який загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська