28 вересня 2015 року Справа № 876/7894/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Довга О.І.
судді Запотічний І.І.
ОСОБА_1
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.07.2015р. по справі № 345/2377/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,
23.06.2015 року ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій відповідача в частині відмови йому у перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та зобов'язання провести перерахунок та виплату йому пенсії за віком відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 16.09.2008 року.
В обгрунтування заявленого позову позивач покликається на те, що відповідач 03.06.2015 р. відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі ст. ст. 1, 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з мотивів того, що в матеріалах пенсійної справи немає стажу, що дає право на пенсійне забезпечення згідно згаданого Закону. Таку відмову позивач вважає протиправною, оскільки переконаний, що має необхідний стаж роботи на підземних роботах, який дає йому право на перерахунок пенсії на пільгових умовах і робота на даних підприємствах має зараховуватися до відповідного стажу.
ОСОБА_3 Калуського міськрайонного суду від 06.07.2015 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до положень Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 03 січня 2015року.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою із порушенням норм процесуального та матеріального права, управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі подало апеляційну скаргу, в якій покликаючись на доводи викладені в запереченні до адміністративного позову, просить постанову суд першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
На підставі статті 197 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 з липня 2005 р. отримує пенсію за віком по Списку № 1. Пільговий стаж роботи за Списком № 1 становить 26 років, а саме з 27.12.1977р. по 31.12.2003р., де позивач працював на руднику “Ново-Голинь”.
З 16 вересня 2008 року набрав чинності Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, який, відповідно до його преамбули, спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Cтаття 8 вищезазначеного Закону встановлює особливості пенсійного забезпечення працівників, на яких поширюється даний Закон та визначає, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрі України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України від 18.02.2009 року № 1757/0/1409/010 та Пенсійного фонду України від 20.02.2009 року № 2927/0/0220 дія статей 1,8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” поширюється на працівників, професії, посади яких передбачені пунктами “а”, “б” і “в” підрозділу 1 “Підземні роботи в шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень” розділу 1 “Гірничі роботи” списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 за умов зайнятості повний робочий день на підземних роботах в шахтах.
З аналізу зазначених норм вбачається, що однією з умов призначення пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” є робота особи на підземних роботах повний робочий день за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
В матеріалах справи міститься копія трудової книжки ОСОБА_2 в якій зазначається, що позивач працював підземним бурильником шпурів на руднику “Ново-Голинь” з 27.12.1977 року по 23.10.1995 року. Починаючи із 24.10.1995 року по 01.12.1998р позивача переведено поверхневим слюсарем-ремонтником. технологічного обладнання рудника “Ново-Голинь” та з 01.12.1998р. по 31.12.2003р. - робота на посаді сторожа рудника “Ново-Голинь”.
За змістом ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, якою затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій і посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, праця в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах (який на той момент визначав перелік працівників, що мають право на пільгову пенсію), професія бурильника шпурів відноситься до Списку №1 професій, та пов'язана із роботою під землею.
Крім того, відповідно до постанови Калуського міськрайонного суду від 27.05.2014 року, яка була залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2014 року позивачу було проведено перерахунок пенсії, зарахувавши період перебування на інвалідності внаслідок профзахворювання з 23.10.1995 року по 31.12.2003 року тобто 8 років 2 місяці 9 днів, враховано до Списку №1, а стаж враховано в подвійному розмірі.
Пунктом 2 статті 10 Прикінцевих положень Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” визначено, що дія наведеної норми поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд першої інстанції правильно виходив з того, що стаж позивача за Списком №1 становить 26 років, а позивачем при зверненні до органу Пенсійного фонду України надано усі необхідні документи для призначення спірної пенсії. Такими документами зокрема є копія трудової книжки позивача.
При цьому, посилання відповідача на те, у позивача немає достатнього стажу для призначення вказаної оспорюваної пенсії не можуть бути підставою для відмови позивачу у реалізації свого права на встановлені законодавством пільги, оскільки такі спростовуються наявними матеріалами справи.
Разом з тим, позивач ставив перед судом першої інстанції вимогу про переханок пенсії починаючи з 16.09.2008 року.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно зі ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду (23.06.2015 року), суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги слід задоволити починаючи з 23.12.2014 року, а решта вимог залишити без розгляду.
Враховуючи наведені вище обставини, суд зазначає, що хоча суд першої інстанції вірно зазначив про обгрунтованість вимог позивача, проте допустив порушенням норм матеріального права, що відповідно до норм статті 202 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області задоволити частково.
ОСОБА_3 Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.07.2015р. по справі № 345/2377/15-а скасувати, та прийняти нову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Адміністративний позов в частині вимог за період з 16.09.2008 року по 22.12.2014 року залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 23 грудня 2014року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
ОСОБА_1