01 жовтня 2015 р. Справа № 876/2694/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.
за участю секретаря судового засідання: Кудєрової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2015 р. по справі за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Львівській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,-
встановив:
05.11.2008 року позивач - Львівський міжрайонний транспортний прокурор звернувся до суду із позовом в інтересах держави - Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що всупереч вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567, ФОП ОСОБА_2 не виконано зобов'язання щодо сплати адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог законодавства України про автомобільний транспорт, застосованих до неї постановами позивача про накладення фінансових санкцій № 029064 від 08.01.2008 в розмірі 1700 грн, № 029099 від 29.01.2008 в розмірі 1700 грн, № 029109 від 29.01.2008 в розмірі 1700 грн, № 029186 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029187 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029188 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029189 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029296 від 01.04.2008 в розмірі 680 грн, № 029499 від 03.06.2008 в розмірі 1700 грн, № 029667 від 22.07.2008 в розмірі 1700 грн, № 029668 від 22.07.2008 в розмірі 680 грн, № 029826 від 09.09.2008 в розмірі 680 грн, всього на загальну суму 17 340 грн.
16.02.2015 року Львівським окружним адміністративним судом відповідно до ст. 55 КАС України в порядку процесуального правонаступництва Львівського міжрайонного транспортного прокурора замінено на прокурора Львівської області, а Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті у Львівській області замінено на Управління Укртрансінспекції у Львівській області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2015 р. адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 17 340 (сімнадцять тисяч триста сорок) гривень штрафних санкцій.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач - ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить суд закрити провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції достовірно встановлено, а матеріалами справи підтверджено наступні обставини.
Так, ОСОБА_2, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа-підприємець за № НОМЕР_1.
На підставі Ліцензії НОМЕР_2 від 13.12.2006 року (строком дії з 13.12.2006 року по 12.12.2011 року) ФОП ОСОБА_2 здійснювала таку господарську діяльність як надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі).
На підставі виданого Укравтотрансом Міністерства транспорту та зв'язку України дозволу на право обслуговування пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у міжобласному сполученні НОМЕР_3 (з терміном дії дозволу з 30.10.2007 року по 29.10.2010 року) ФОП ОСОБА_2 з 30.10.2007 р. здійснювала перевезення пасажирські на міжміському маршруті загального користування Львів-Рогатин.
З цією метою ФОП ОСОБА_2 було укладено трудові договори з такими суб'єктами господарювання як ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, які здійснювали перевезення пасажирів на належних ним транспортних засобах.
Судами першої та апеляційної інстанції також встановлено, що протягом 2008 року інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області проводилися перевірки додержання ФОП ОСОБА_2 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом.За результатами перевірок складалися акти, в яких відображалися виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. У всіх випадках водії відмовлялися від підписання актів та жодних пояснень з цього приводу не надавали. На підставі актів додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, до участі у розгляді яких запрошувалася ФОП ОСОБА_2, були прийняті рішення про застосування до перевізника фінансових санкцій.
У зв'язку з тим, що ФОП ОСОБА_2 у добровільному порядку не сплатила застосовану до неї суму фінансових санкцій, прокурор звернувся про стягнення таких у судовому порядку. Загальна сума фінансових санкцій за даним позовом становить 17 340 грн.
Постановою від 08.01.2008 року № 029064 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ФОП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 060208 від 18.12.2007 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 29.01.2008 року № 029099 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 060403 від 17.01.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 29.01.2008 року № 029109 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 059537 від 18.01.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 04.03.2008 року № 029189 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 060864 від 26.02.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 04.03.2008 року № 029188 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 060852 від 27.02.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 04.03.2008 року № 029187 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 060853 від 27.02.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 04.03.2008 року № 029186 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 060872 від 28.02.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 01.04.2008 року № 029296 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 680 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 12 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 063899 від 26.03.2008 року, а саме невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства.
Постановою від 03.06.2008 року № 029499 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 063128 від 16.05.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Постановою від 22.07.2008 року № 029667 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 1700 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону № 3492-IV встановлені актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 066906 від 18.07.2008 року, а саме надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
Судами встановлено, що на підставі акту № 060208 складеного за результатами перевірки, проведеної 18.12.2007 року Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області винесено припис № 022174, яким ПП ОСОБА_2 запропоновано забезпечити дотримання водіями підприємства розкладу руху та повідомити про виконання припису до 01.02.2008 року. Припис ОСОБА_2 не виконано.
Постановою від 22.07.2008 року № 029668 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 680 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 12 статті 60 Закону № 3492-IV, а саме невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства.
Постановою від 09.09.2008 року № 029826 Заступником начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції у Львівській області застосовано фінансові санкції до ПП ОСОБА_2 в сумі 680 грн. Постанова винесена за порушення вимог абзацу 12 статті 60 Закону № 3492-IV, а саме невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, процедура здійснення державного контролю Головавтотрансінспекцією за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, встановлена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. за № 1567 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).
Відповідно до вимог пункту 12 Порядку, рейдова перевірка додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Пунктом 13 Порядку передбачено, що графік проведення рейдових перевірок складається територіальним управлянням ГДІАТ у Львівській області з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, та інших обставин. Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.
Згідно з пунктами 20, 21, 23 Порядку, при виявленні при перевірці порушень вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт, складаються акти реагування, наведені у додатках 2, 3 та 4 до Порядку.
Пунктом 27 Порядку передбачено, що справа про виявлене порушення розглядається керівником органу державного контролю, якими, згідно з пунктом 3 Порядку є начальник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та начальник територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, або його заступник. Керівник органу державного контролю за наявності підстав виносить постанову про застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій, яка оформлюється згідно з додатком 5 до Порядку.
В силу пункту 28 Порядку, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Пунктом 29 Порядку передбачено, що копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
Виключний перелік порушень вимог чинного законодавства про автомобільний транспорт, при виявленні яких складається один з передбачених Порядком актів, на підставі якого за наслідками розгляду справи виноситься постанова про застосування фінансових санкцій, містить стаття 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 23 лютого 2006 року № 3492-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 3492-IV ).
Згідно абзаців 3 та 12 статті 60 Закону № 3492-IV за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:
- надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В контексті вищевикладених правових норм, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що постановами № 029064 від 08.01.2008, № 029099 від 29.01.2008, № 029109 від 29.01.2008, № 029186 від 04.03.2008, № 029187 від 04.03.2008, № 029188 від 04.03.2008, № 029189 від 04.03.2008, № 029296 від 01.04.2008, № 029499 від 03.06.2008, № 029667 від 22.07.2008, № 029668 від 22.07.2008 та № 029826 від 09.09.2008 до ФОП ОСОБА_2 було застосовано адміністративно-господарські штрафи саме за виявлені в ході перевірок порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за які передбачена абзацами 3 та 12 статті 60 Закону № 3492-IV.
Матеріалами справи (зокрема повідомленнями про вручення поштового відправлення) підтверджується, що у відповідності до вимог п. 29 Порядку, копії постанов про застосування фінансових санкцій були направлені ФОП ОСОБА_2 та одержані відповідачем. Всупереч передбаченого пунктом 28 Порядку п'ятнадцятиденного строку, ФОП ОСОБА_2 застосованих до неї штрафів не сплачувала, що зумовило звернення прокурора з даним позовом.
Колегією суддів також встановлено, що ФОП ОСОБА_2 оскаржила до Львівського окружного адміністративного суду постанови про накладення фінансових санкцій, акти на підставі яких вони винесені, а також дії посадових осіб Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області по проведенню перевірок.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року відмовлено у задоволенні вимог у справі № 2а-496/09/1370 за позовом ОСОБА_2 до Прокуратури Львівської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог - Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області про зобов'язання розглянути скаргу на дії посадових осіб територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті. Постанова набрала законної сили.
Також, із матеріалів справи слідує, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2010 року відмовлено у задоволенні позовних вимог у справі № 2а-435/09/1370 за позовом ОСОБА_2 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про скасування актів перевірок №060208; 060403; 059537; 060864; 060852; 060853; 060872; 063901; 063899; 063128; 066906; 089232 та винесених на їх основі постанов № 029064, №029099, №029109, №029189, №029187, №029188, №029186, №029296, №029499, №029667, №029668, №029826, а також відшкодування моральної шкоди. Постанова суду набрала законної сили.
Крім того, предметом оскарження ФОП ОСОБА_2 до Окружного адміністративного суду міста Києва була постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" від 8 листопада 2006 року № 1567. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 липня 2009 року по справі № 2а-5524/09/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010 року, у задоволенні позову ФОП ОСОБА_2 відмовлено. Постанова набрала законної сили.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як наслідок, судом першої інстанції вірно зазначено, що судовими рішеннями, які набрали законної сили встановлено, що дії посадових осіб Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області щодо проведення перевірок та складені за їх результатами акти - правомірні, а постанови про накладення фінансових санкцій законні, а тому, постанови про застосування фінансових санкцій підлягають виконанню. Вищевказаними судовими рішеннями також спростовано доводи відповідача про протиправність дій посадових осіб Укртрансінспекції при проведенні перевірок ФОП ОСОБА_2, складанні відповідних актів та прийнятті постанов.
Надавши юридичну оцінку матеріалам справи, наявним в ній письмовим доказам та доводам сторін, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного переконання, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому фінансові санкції, застосовані на підставі постанов № 029064 від 08.01.2008 в розмірі 1700 грн, № 029099 від 29.01.2008 в розмірі 1700 грн, № 029109 від 29.01.2008 в розмірі 1700 грн, № 029186 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029187 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029188 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029189 від 04.03.2008 в розмірі 1700 грн, № 029296 від 01.04.2008 в розмірі 680 грн, № 029499 від 03.06.2008 в розмірі 1700 грн, № 029667 від 22.07.2008 в розмірі 1700 грн, № 029668 від 22.07.2008 в розмірі 680 грн, № 029826 від 09.09.2008 в розмірі 680 грн, на загальну суму 17 340 грн підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2015 р. по справі № 813/8555/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя І.В. Глушко
Судді О.О. Большакова
В.Я. Макарик
Ухвала складена в повному обсязі 02.10.2015 року.