28 вересня 2015 р. Справа № 876/4246/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.,
з участю представника відповідача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" та Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2015р. по справі № 803/257/15-a за позовом Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" в інтересах філії "Любомльський автодор" Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
Дочірнє підприємство "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" в інтересах філії "Любомльський автодор" Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" звернулося в суд з позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 30.12.2014 року № 001691310, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи найманих працівників за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 30 288,57 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2015р. по справі № 803/257/15-a позовні вимоги Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" в інтересах філії "Любомльський автодор" Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 30 грудня 2014 року № 001691310 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 7587 (сім тисяч п'ятсот вісімдесят сім) грн. 43 коп. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ДП "Волинський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав з посиланням на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального права та неповне з'ясування всіх обставин справи просить скасувати оскаржувану постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2015р. по справі № 803/257/15-a та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ДП "Волинський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" задовольнити в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Ковельська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав з посиланням на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального права та неповне з'ясування всіх обставин справи просить скасувати оскаржувану постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2015р. по справі № 803/257/15-a та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ДП "Волинський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" відмовити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, просив апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Позивач, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України не перешкоджає розгляду справи без його участі.
Заслухавши суддю-доповідача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 27.10.2014 року по 31.10.2014 року працівниками Ковельської ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку філії «Любомльський автодор» ДП «Волинський облавтодор» з питань дослідження фінансового стану підприємства, цільового використання коштів, фактичної можливості виплати заробітної плати та своєчасності нарахування, утримання та перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2014 року по 22.09.2014 року.
В ході перевірки встановлено порушення позивачем вимог підпункту 168.1.4 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, в результаті чого несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 51002,48 грн. та підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, в результаті чого на суму податкового боргу нараховано пеню в розмірі 291,62 грн., що відображено у акті перевірки № 796/03-06-17/05422496 від 07.11.2014 року.
На підставі вказаного акту перевірки Ковельською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.11.2014 року № 001230310, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи найманих працівників за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 37499,23 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення 01.12.2014 року оскаржено позивачем до Головного управління ДФС у Волинській області. Рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 19.12.2014 року № 1507/03-20-10-03-06 скаргу задоволено частково, податкове повідомлення-рішення від 20.11.2014 року № 001230310 скасовано в сумі 7210,66 грн. зайво визначеного грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями, а в частині 30288,57 застосованих штрафних санкцій залишено без змін.
В подальшому, Ковельською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.12.2014 року № 001691310, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи найманих працівників за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 30288,57 грн.
За наслідками оскарження в адміністративному порядку до Головного управління ДФС України у Волинській області, рішенням Головного управління ДФС України у Волинській області про розгляд скарги від 23.01.2015 року № 487/10/03-2010-03-06 скаргу залишено без розгляду.
Як встановлено судом першої інстанції, документальна позапланова виїзна перевірка філії “Любомльський автодор” ДП “Волинський облавтодор” була проведена на підставі постанови старшого слідчого відділення Волинського лінійного відділення УМВС України на Львівський залізниці.
Згідно з пунктом 86.9 статті 86 Податкового кодексу України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, у разі якщо грошове зобов'язання розраховується контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили. Матеріали такої перевірки разом з висновками контролюючого органу передаються органу, що призначив перевірку
Як вірно зазначено судом першої інстанції, обставини, коли податкове повідомлення-рішення за результатами перевірки, призначеної на підставі постанови слідчого, не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду, обмежені лише випадком, коли таку перевірку призначено в межах кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори.
Однак, в даному випадку, перевірка філії «Любомльський автодор» ДП «Волинський облавтодор» проводилася на підставі постанови старшого слідчого відділення Волинського лінійного відділення УМВС України на Львівський залізниці старшого в межах кримінального провадження № 42014030000000168 від 22.09.2014 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 175 КК України (за фактом невиплати заробітної плати службовими особами), тобто, кримінальне провадження відносно службових осіб позивача зареєстроване не за вчинення кримінального правопорушення, предметом якого є податки та збори, а тому Ковельською ОДПІ при винесенні податкового повідомлення-рішення не порушено вимоги пункту 86.9 статті 86 Податкового кодексу України, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до підпунктів 168.1.1 та 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Як передбачено підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується актом перевірки від 07.11.2014 року № 796/03-06-17/05422496 та рішенням про результати розгляду первинної скарги від 19.12.2014 року № 1507/03-20-10-03-06, в період з грудня 2013 року по березень 2014 року мало місце несвоєчасність сплати філією «Любомльський автодор» ДП «Волинський облавтодор» податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 45402,28 грн., а саме: грудень 2013 року в сумі 15052,55 грн.; січень 2014 року в сумі 9019,95 грн.; лютий 2014 року в сумі 12 293,29 грн.; березень 2014 року в сумі 9036,49 грн., в результаті чого Ковельською ОДПІ застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 30288,57 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 30.12.2014 року № 001691310.
Відповідно до пункту 127.1 статті 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Враховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що статтею 127 Податкового кодексу України встановлюється міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при цьому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) від кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу, а саме протягом 1 095 днів.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 22.08.2012 року до філії «Любомльський автодор» ДП «Волинський облавтодор» застосовувались штрафні санкції у сумі 8319,73 грн. за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб згідно податкового повідомлення-рішення від 22.08.2012 року № НОМЕР_1. Тобто, позивачем протягом 1 095 днів вже вчинялося порушення податкового законодавства, відповідальність за яке передбачена частиною 1 пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Поруч із цим, згідно розрахунку штрафних санкцій та розрахунку повноти та своєчасності перерахувань до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб розмір штрафу відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, застосований до філії «Любомльський автодор» ДП «Волинський облавтодор» за звітний період, у якому виявлено порушення, становив 25%, 50% та 75%. Однак, рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 19.12.2014 року № 1507/03-20-10-03-06 встановлено, що при складанні розрахунку штрафних санкцій відповідачем за результатами перевірки за несвоєчасне перерахування до бюджету податку за грудень 2013 року в сумі 15022,55 грн. (перераховано 03.02.2014 року - 6021 грн., та 10.02.2014 року - 9031,55 грн.) протиправно застосовано до позивача штрафну санкцію як за вперше виявлене порушення в розмірі 6021,03 грн. (6021 грн. - 25%, 9031,55 грн. - 50%), оскільки до нього протягом 1095 днів застосовувались штрафні санкції згідно податкового повідомлення-рішення від 22.08.2012 року № НОМЕР_1.
Крім цього, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що контролюючий орган, визначаючи розмір штрафної санкції, безпідставно застосував штраф у розмірі 75 відсотків суми податку, оскільки ним не було застосовано до позивача штрафних санкцій відповідно до частини 2 пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України протягом 1095 днів, що виключає наявність повторності (втретє) та підстав для застосування розміру штрафу у вигляді 75 відсотків суми податку. Відтак, розмір штрафної санкції слід обчислювати з суми 45402,28 грн. несплаченого податку з доходів з фізичних осіб за грудень 2013 року по березень 2014 року виходячи з 50 відсотків суми податку, що підлягає сплаті до бюджету. Розмір штрафної санкції внаслідок такого обчислення складає 22701,14 грн. (45402,28 х 50%).
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції щодо часткової підставності позовних вимог ДП "Волинський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України", відтак податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 30.12.2014 року № 001691310 правильно визнано судом першої інстанції протиправним та скасовано в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 7587,43 грн.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційних скарг Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" та Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.160 ч.3, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційні скарги Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" та Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2015р. по справі № 803/257/15-a - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
ОСОБА_2
Повний текст ухвали складений 02.10.2015 року.