28 вересня 2015 року Справа № 876/2102/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Глушка І.В.,
за участю секретаря судового засідання Омеляновська Л.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.01.2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 16.11.2014 року звернулася до суду з уточненим адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету №973 від 08.10.2014 року та протокол №12 в частині зняття ОСОБА_2 з обліку та зобов'язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради відновити її в загальному та першочерговому списку (обліку) осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.01.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеним рішенням ОСОБА_2 оскаржила його в апеляційному порядку. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов повністю, покликаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачка звернулась до суду щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету №973 від 08.10.2014 року та протокол №12 в частині зняття ОСОБА_2 з обліку та зобов'язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради відновити її в загальному та першочерговому списку (обліку) осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно з п. п. 1, 7 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі при виконанні делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 1 ч. 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, відповідно до змісту наведених норм до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Стаття 15 ЦПК України визначає компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ, п.1 ч.1 якої вказує, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Як вбачається з п.24 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» у порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття із такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов'язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання у належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків (стаття 25 Закону України від 4 вересня 2008 року № 500-VI «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків») тощо). Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі як відповідача суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, оскаржуване рішення відповідача в даному випадку не є рішенням суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності в розумінні наведених вище норм Кодексу адміністративного судочинства України, а врегульовує житлові правовідносини, в зв'язку з чим, на думку колегії суддів, даний спір є цивільно-правовим і підлягає розгляду в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Частиною 1 статті 203 КАС України визначено, що постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і провадження у справі закривається з підстав, встановлених статтею 157 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 203, 205, 206, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.01.2015 року у справі №607/19398/14-а - скасувати та провадження у справі закрити.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
ОСОБА_3
Повний текст ухвали виготовлено 30.09.2015 року