21 вересня 2015 року Справа № 9104/147812/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Сапіги В.П., Кухтея Р.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року по справі за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» про зобов'язання вчинити дії,-
Державна фінансова інспекція у Волинській області (надалі - ДФІ у Волинській області ) звернулася з адміністративним позовом до державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» (надалі - ДП «Луцький спиртогорілчаний комбінат») про зобов'язання виконати вимоги від 10.01.2012 року №03-070-14-14/117.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на виконання завдання Держфінінспекції України в рамках доручення Прем'єр-Міністра України та протокольного доручення Першого віце-прем'єр-міністра України працівниками контрольно-ревізійного управління у Волинській області проведено перевірку з питань щодо дотримання бюджетного законодавства та законодавства про управління об'єктами державної власності під час реалізації актів Кабінету Міністрів України, а також перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» за 4 квартал 2010 року та 9 місяців 2011 року, якою виявлено ряд фінансових порушень та недоліків, що викладені у довідці перевірки від 21.12.2011 року.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року відмовлено в задоволенні позовних вимог. Суд виходив з того, що набрало чинності судове рішення в справі за позовом ДП «Луцький спиртогорілчаний комбінат» до ДФІ у Волинській області про визнання протиправної та скасування цієї ж вимоги. Суд позов задоволив частково, а в частині відмовленого - відповідач вимогу виконав у добровільному порядку.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням позивачем було подано апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким задоволити позовні вимоги.
Покликання маються на те, що у вказаному судовому рішенні по справі № 2а/0370/1907/12, суд зазначив про неможливість виконання підприємством вимог щодо стягнення дебіторської заборгованості з ТзОВ «Юнта-ТТ». Також не спростовано протиправність дій відповідача з приводу перерахування коштів ТзОВ «Юнта-ТТ». Не є обгрунтованими висновки суду з приводу відсутності підстав повернення коштів за спричинені збитки шляхом придбання зерна у ТзОВ «Агро-Трейд Поділля» та пально-мастильних матеріалів у ТзОВ « Золотий Екватор» та ТзОВ «Континент-Нафто-Трейд» за завищеними цінами.
У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її частково аргументованою.
Відповідно до ст. 201 КАС України суд апеляційної інстанції змінює постанову або ухвалу суду першої інстанції, коли має місце правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права, а також вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що на виконання завдання Держфінінспекції України в рамках доручення Прем'єр-Міністра України та протокольного доручення Першого віце-прем'єр-міністра України працівниками контрольно-ревізійного управління у Волинській області проведено перевірку з питань щодо дотримання бюджетного законодавства та законодавства про управління об'єктами державної власності під час реалізації актів Кабінету Міністрів України, а також перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» за 4 квартал 2010 року та 9 місяців 2011 року. За результатами проведеної перевірки складено довідку від 21.12.2011 року.
Із змісту даної довідки слідує, що перевіркою встановлені порушення пункту 3 статті 62 та пункту 2 статті 65 Господарського кодексу України в частині укладання договорів з МПП «ВКФ-Інвест-VEZ». Перевіркою виконання стану здійснення господарських угод та стану розрахунків з дебіторами та кредиторами встановлено порушення статті 629, пунктів 2,3 статті 693 Цивільного кодексу України, а також, що станом на дату проведення контрольного заходу по бухгалтерського обліку Луцького СГК обліковується дебіторська заборгованість по розрахунках із МПП «ВКФ-Інвест-VEZ» в сумі 76758659,27 грн., та по розрахунках з ТзОВ «ЮНТА-ТТ» в сумі 57153600,00 грн.
Крім того, встановлено придбання товарно-матеріальних цінностей по завищених цінах без застосування процедур закупівлі, з яких 284648,77 грн. внаслідок придбання зерна у ТзОВ «Агро-Трейд-Поділля» та відповідно в сумах 15692,77 грн. і 5215,13 грн. внаслідок придбання пально-мастильних матеріалів у ТзОВ «Золотий Екватор» та ТзОВ «Континент-Нафто-Трейд». Також встановлено факт зайвого перерахування на утримання Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» коштів в сумі 601000,00 грн.
У зв'язку з виявленими в результаті перевірки порушеннями відповідачем винесено та надіслано позивачу обов'язкову вимогу №03-070/14-14/117 від 10.01.2012 року про усунення порушень.
Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому здійснює державна контрольно-ревізійна служба.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
У справі, яка розглядається, Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення.
Зважаючи на те, що збитки відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не за поданням адміністративного позову про спонукання виконати вимогу з приводу відшкодування збитків.
Вищевикладена правова позиція суду апеляційної інстанції відповідає судовій практиці Верховного Суду України (постанова від 09.06.2015 року), яка з урахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно вирішивши справу по суті, однак допустив помилкове застосування норм матеріального права, що відповідно до п. 1 ст. 201 КАС України є підставою для зміни оскаржуваної постанови.
Керуючись ст.ст. 195, 196 ч.4,197, 198,201,205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області задовольнити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року у справі №2а/0370/1478/12 змінити з мотивів, наведених у мотивувальній частині судового рішення.
В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції у Волинській області до державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді В.П. Сапіга
ОСОБА_1