Постанова від 28.09.2015 по справі 819/2046/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2015 року Справа № 876/15241/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Глушка І.В.,

за участю секретаря судового засідання Омеляновська Л.В.,

представники апелянта ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Гусятинського коледжу Тернопільського національного технічного університету імені ОСОБА_5 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Гусятинського районного комунального закладу «Дитячо-юнацька спортивна школа» про зобов'язання виконання вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

ДФІ в Тернопільській області 21.08.2013 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Гусятинського районного комунального закладу «Дитячо-юнацька спортивна школа» про зобов'язання виконати пункт 3 обов'язкових вимог від 31.05.2013 року №19-18-13-14/523, а саме: стягнути в установленому законом порядку з Гусятинського коледжу Тернопільського Національного технічного університету ім. І. Пулюя несплачені кошти в сумі 20656,47 грн.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 року позов задоволено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Гусятинський коледж Тернопільського національного технічного університету імені ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, за результатами ревізії ДФІ в Тернопільській області визначено, що відповідачем допущено порушення п. 3 умов додаткового договору №1 від 02.01.2007 року, п.2.2.4 умов договору від 02.01.2013 року та ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України, а саме: не виставлялись рахунки за спожиті комунальні послуги Коледжем виставлялись Гусятинською ДЮСШ - в повному обсязі, а дебіторська заборгованість за надані комунальні послуги в бухгалтерському обліку не відображалась, внаслідок чого проведено покриття витрат орендаря за рахунок коштів Гусятинської ДЮСШ на загальну суму 20656,47 грн.

Таким чином, між відповідачем та Гусятинським коледжем Тернопільського Національного технічного університету ім. І.Пулюя, укладені договори (додатковий договір № 1 до Угоди про співробітництво та спільну діяльність від 02.01.2007 року та договір про спільну діяльність від 02.01.2013 року), умови яких (п. 3 додаткового договору № 1 від 02.01.2007 року, п.2.2.4 договору від 02.01.2013 року) - не виконувались, що спричинило завдання збитків (шкоду) відповідачу, який є районним комунальним закладом, на загальну суму 20656,47 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» - органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю - є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право: звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Судом встановлено, що у повному обсязі вимоги ДФІ відповідач - не виконав, а тому позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання виконати пункт 3 обов'язкових вимог від 31.05.2013 року №19-18-13-14/523, а саме: стягнути в установленому законом порядку з Гусятинського коледжу Тернопільського Національного технічного університету ім. І. Пулюя несплачені кошти в сумі 20656,47 грн., однак колегія суддів зазначає, що надані відповідачем у підтвердження відсутності дебіторської заборгованості - відповідні розрахунки, двосторонні узгоджені акти та платіжні документи, є достатніми доказами дотримання сторонами відповідних договорів вимог, визначених п. 3 додаткового договору № 1 від 02.01.2007 року та п.2.2.4 договору від 02.01.2013 року, також суд апеляційної інстанції звертає увагу, що вказівка щодо зобов'язання стягнути у встановленому законом порядку з Гусятинського коледжу Тернопільського національного університету ім. І.Пулюя несплачені кошти в сумі 20656 грн. 47 коп. є порушенням визначеного порядку щодо відповідальності за вчинене правопорушення, оскільки відповідач повноваженнями щодо стягнення із когось коштів в односторонньому порядку не наділений.

Колегія суддів дійшла висновку, що вимога Державної фінансової інспекції у Тернопільській області про стягнення в односторонньому порядку грошових коштів із Гусятинського коледжу ТНТУ ім. І.Пулюя є протиправною, оскільки звернена до неналежного відповідача та без всебічного розгляду всіх обставин справи та наданих документів сторонами.

Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Гусятинського коледжу Тернопільського національного технічного університету імені ОСОБА_5 - задовольнити.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 року у справі №819/2046/13-а - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Гусятинського районного комунального закладу «Дитячо-юнацька спортивна школа» про зобов'язання виконання вимоги - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

ОСОБА_6

Повний текст постанови виготовлено 30.09.2015 року