24 вересня 2015 року Справа № 876/7402/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача ОСОБА_1,
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 15 липня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні місяці 2014 року позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зобов'язання вчинити певні дії на захист порушених прав. В адміністративному позові, зокрема, зазначається, що позивач отримує пенсію по віку відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 28 січня 2009 року. Пенсія обчислена в розмірі 90% заробітної плати з урахуванням наступних виплат: посадового окладу, надбавки за ранг, вислуги років, середньомісячної суми надбавки за високі досягнення в праці та щомісячних премій за 24 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією (довідка від 28.01.2009 року №3). Зазначена довідка була надана фінансовим управлінням Ковельської районної державної адміністрації за встановленим на той час зразком. Дальше позивач вказує, що не знала, що у довідку про її заробітну плату не були включені суми матеріальних допомог та індексації заробітної плати (інші виплати), які вона отримувала регулярно, на які були нараховані та з яких утримувались страхові внески (єдиний внесок).
Позивач просила суд першої інстанції зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Ковель та Ковельському районі здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, як державному службовцю, з дня її призначення з 28 січня 2009 року в розмірі 90% згідно норм Закону України «Про державну службу», які діяли на час призначення пенсії, із заробітної плати з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування та чергові перерахунки пенсії згідно до норм чинного законодавства.
У запереченні на позов відповідач звертає увагу на те, що в розумінні ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Постановою Ковельського міськрайонного суду від 15 липня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії державного службовця, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсію державного службовця суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 03 січня 2014 року.
Суд першої інстанції, зокрема, вказав, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постанова суду першої інстанції оскаржена в апеляційному порядку управлінням Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області. Апелянт, зокрема, вказує на те, що суд не врахував діючі на той час постанови Кабінету Міністрів України. Суд також не врахував лист Вищого адміністративного суду України від 25.12.2006 року щодо не включення матеріальної допомоги до заробітної плати.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до пп. 1,2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а оскаржувану постанову змінити. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Колегія суддів звертає увагу на те, що аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, позиція апелянта про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права.
Аналогічну позицію займає і Верховний суд України, на практику якого підставно посилається суд першої інстанції.
В той же час відповідно до ч.4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, яка при призначенні пенсії не подавалась 24.04.2014 року, то такий необхідно провести відповідно до наведених вище вимог закону з 01.05.2014 року.
Відповідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; вирішення не всіх позовних вимог або питань.
З огляду на наведене апеляційні вимоги необхідно задовольнити частково, а оскаржувану постанову змінити.
Керуючись ст.195, ст.197, п.2 ч.1 ст.198, ст.201, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області задовольнити частково, постанову Ковельського міськрайонного суду від 15 липня 2014 року в справі №159/4201/14а змінити виклавши частину другу резолютивної частини постанови в такій редакції: зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, як державному службовцю, в розмірі 90% від суми заробітної плати на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 01 травня 2014 року, з урахуванням виплачених сум.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя-доповідач ОСОБА_1
Судді Р.В. Кухтей
ОСОБА_3