23 вересня 2015 року Справа № 876/5225/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Дяковича В.П., Іщук Л.П.,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Золочівського районного суду Львівської області від 15 квітня 2015 року у справі за позовом управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,
17 лютого 2015 року управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (далі - УПСЗН Золочівської РДА) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просив стягнути з ОСОБА_3 в користь позивача 8536,12 грн. незаконно одержаної субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з жовтня 2002 року по квітень 2014 року.
Постановою Золочівського районного суду Львівської області від 15 квітня 2015 року у справі № 445/372/15-а позов задоволено.
У поданій апеляційній скарзі відповідачка ОСОБА_3 просить зазначену постанову суду першої інстанції скасувати і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що в силу свого похилого віку та стану здоров'я не зовсім правильно заповнила всі розділи декларації, а тому в її діях ніякого обману немає.
Відповідачка ОСОБА_3 та її представник у ході апеляційного розгляду підтримали вимоги, викладені у апеляційній скарзі. Просили скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі.
Представник позивача у судовому засіданні апеляційного суду заперечила обґрунтованість доводів апелянта, просила залишити оскаржуване судове рішення без змін, а подану апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача та учасників процесу, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи позовні вимоги УПСЗН Золочівської РДА, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачка подала недостовірну інформацію про майновий стан, в результаті чого їй було надмірно виплачені кошти на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 8536,12 грн., а тому саме ця сума підлягає стягненню.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, лише частково відповідають нормам матеріального і процесуального права та фактичним обставинам справи.
Приймаючи до розгляду та вирішуючи по суті даний публічно правовий спір, Золочівський районний суду Львівської області не звернув увагу на те, що позивач УПСЗН Золочівської РДА є місцевим органом виконавчої влади, тобто органом державної влади. Тому відповідно до приписів п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України даний публічно правовий спір підсудний відповідному окружному адміністративному суду, а не місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відтак, виходячи з положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення через вирішення справи неповноважним судом.
При вирішенні по суті позовних вимог УПСЗН Золочівської РДА апеляційний суд виходить із таких міркувань.
Відповідно до матеріалів справи відповідачка ОСОБА_3 користувалася субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива з жовтня 2002 року по листопад 2013 року.
Разом із тим, даний позов подано до суду УПСЗН Золочівської РДА лише 17 лютого 2015 року.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Відповідно до приписів пункту 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Положення), органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
З огляду на викладене апеляційний суд не вбачає поважних причин пропуску УПСЗН Золочівської РДА строку звернення до адміністративного суду та вважає необґрунтованим покликання позивача на вирок Золочівського районного суду від 29.12.2014 року у справі № 445/2185/14-к, як на поважну причину пропуску зазначеного строку, оскільки закон пов'язує початок його перебігу з іншими обставинами.
Відтак, виходячи з приписів п. 9 ч. 1 ст. 155 та ч. 1 ст. 203 КАС України суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції із залишенням позовної заяви УПСЗН Золочівської РДА без розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,
апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Скасувати постанову Золочівського районного суду Львівської області від 15 квітня 2015 року у справі № 445/372/15-а та залишити позовну заяву управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Дякович
ОСОБА_5
Ухвала у повному обсязі складена 25 вересня 2015 року.