Ухвала від 23.09.2015 по справі 344/11325/14-а,2-а/344/45/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 р. Справа № 876/2436/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 лютого 2015 року по справі № 344/11325/14-а, 2а/344/45/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, третя особа Львівське спеціалізоване управління «Бурвод» №584 ТзОВ «БК «Укрбурвод» про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, яким просив визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 25 грудня 2013 року.

ОСОБА_2 Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 лютого 2015 року позов задоволено частково: визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 04 березня 2014 року; позовні вимоги про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах за період з 25 грудня 2013 року по 04 березня 2014 року залишено без розгляду.

Відповідач постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що запити управління щодо перевірки достовірності видачі пільгової довідки для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах по Списку №2 Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова повідомило про неможливість проведення такої перевірки. Таким чином, достовірність виданих довідок управлінням не підтверджено.

У зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.02.1979 року по 06.12.1987 року працював на посаді бурильника у Львівському СУ-584 треста «Укрбурвод» та з 07.12.1987 р. по 06.11.2001 р. на посаді виконроба у Львівському СУ-584 треста «Укрбурвод» (а.с.13-16, 25).

04.03.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначенням йому пенсії за віком на пільгових умовах.

02.07.2014 року відповідач відмовив позивачу в призначені пенсії в зв'язку з неможливістю перевірити достовірність даних пільгових довідок за №6,7 від 20.02.2013 року, які видані Львівським СУ «Бурвод» №584 ТОВ «БК«Укрбурвод» (правонаступником Львівського СУ-584 треста «Укрбурвод»).

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22.08.1956 року за №1173, Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року за № 10 та Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року за № 162 затверджено Списки №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Наведений стаж позивача відноситься до пільгового стажу, оскільки посада контролера по металопокриттю, на якій працював позивач, передбачена Списком №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженим постановою РМ СРСР від 22.08.1956 року за №1173, (розділ XXIХ - посада бурильника) та постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10 (ХХУІІ 2290000б-24441 - посада виконроба).

Порядок застосування зазначеного Списку №2 визначається „Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за №383 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/117731.

Згідно положення п. 3 зазначеного Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Робочі місця позивача слід вважати шкідливими і тяжкими умовами праці, що відповідає списку №2 і надає йому право на пільгове пенсійне забезпечення.

Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.

Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто на час звернення до відповідача з заявою 04.03.2014 року по призначення пенсії за віком на пільгових умовах мав 55 років, стаж роботи - становить 22 роки 9 місяців 5 днів. на посадах, які відносяться до Списку №2.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно п.п.1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року, якою визначено, що у відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ , організацій та їх правонаступників.

З наведеного вбачається, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Позивач надав відповідачу трудову книжку, з якої вбачається, що він з 01.02.1979 року по 06.12.1987 року працював на посаді бурильника у Львівському СУ-584 треста «Укрбурвод» та з 07.12.1987 р. по 06.11.2001 р. на посаді виконроба у Львівському СУ-584 треста «Укрбурвод» (а.с.13-16, 25).

Згідно з уточнюючих довідок, виданих Львівським СУ «Бурвод» №584 треста «Укрбурвод» №6, №7 від 20.02.2013 року підтверджується стаж роботи позивача на посаді бурильника та виконроба з 01.02.1979 року по 06.11.2001 року (а.с.8, 9).

Щодо атестації робочих місць, то атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Згідно висновку №1002 експертизи якості проведення атестації робочих місць Львівському СУ-584 треста «Укрбурвод» підтверджено право позивача на пільгове забезпечення працівників, в т.ч.виконроба (а.с.12).

Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.

За даними трудової книжки позивача, він є ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто на час звернення до відповідача з заявою по призначення пенсії за віком на пільгових умовах, досяг 55-ти річного віку. В нього наявний більше 22 років стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2, тому колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з часу звернення за пенсією.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Не може бути підставою для відмови позивачу в призначенні пільгової пенсії через те, що не перевірено відповідачем обґрунтованість видачі двох уточнюючих довідок за №6,7 від 20.02.2013 року, які видані Львівським СУ «Бурвод» №584 ТОВ «БК«Укрбурвод» (правонаступником Львівського СУ-584 треста «Укрбурвод»). Крім того, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, яка надана позивачем і яка підтверджує його стаж роботи, необхідний для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 лютого 2015 року по справі № 344/11325/14-а, №2а-344/45/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

ОСОБА_3