Ухвала від 23.09.2015 по справі 2а-8338/10/1370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 876/6308/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Дяковича В.П., Іщук Л.П.,

з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі за її позовом до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача управління державної автомобільної інспекції м. Львова про стягнення податку,

ВСТАНОВИВ :

17 вересня 2010 року державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ДПІ у Франківському районі м. Львова) звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила, уточнивши позовні вимоги, стягнути з ОСОБА_3 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 46090,00 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі № 2а-8338/10/1370 у задоволенні вказаного позову відмовлено.

Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржила ДПІ у Франківському районі м. Львова, яка у поданій апеляційній скарзі просить зазначену постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що доказів про сплату відповідачем до бюджету спірного податку у розмірі 40090,00 грн. немає, а отже позов підлягає до задоволення.

Представник позивача у ході апеляційного розгляду підтримав вимоги, викладені у апеляційній скарзі, у повному обсязі. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Інші особи, які беруть участь у справі, на виклик апеляційного суду не прибули, що не перешкоджає розгляду справи на підставі ч. 4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.

Відмовляючи в задоволенні позову ДПІ у Франківському районі м. Львова, суд першої інстанції виходив із того, що податковим органом не доведено правомірності стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів, оскільки той не вчиняв жодних дій, пов'язаних з придбанням чи реєстрацією транспортного засобу.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають нормам матеріального права та є правильними.

Як слідує з матеріалів справи, реєстрація на відповідача транспортних засобів марки Volkswagen T4, (державний номерний знак BC0121BK) та Mercedes-Benz Vito 110 (державний номерний знак BC7187ВК) підтверджується листом Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи управління ДАІ при ГУ МВ України у Львівській області № 9/2074 від 09.06.2010. Оскільки, відповідачем сума податку з власників транспортних засобів, передбачена Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», не сплачена перед проведенням першої реєстрації, податковий орган звернувся за її стягненням до суду.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні транспортні засоби, які відповідно до вимог статті 2 цього Закону, є об'єктами оподаткування.

Згідно із статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, фізичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.

Статтею 3 зазначеного Закону визначено, що перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Згідно з частиною 6 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Відповідно до частини 5 статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього ж Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Статтею 7 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачено, що у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до пункту 8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» в редакції, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року № 1371, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Як слідує з матеріалів справи, податковим органом відповідачу не скеровувалось повідомлення щодо необхідності сплати податку з власників транспортних засобів за автомобілі марки Volkswagen T4, (державний номерний знак BC0121BK) та Mercedes-Benz Vito 110 (державний номерний знак BC7187ВК).

Крім того, судом першої інстанції встановлено, що постановою слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Львівської області ОСОБА_4 про визнання потерпілим від 14.09.2011 року ОСОБА_3 визнано потерпілим у кримінальній справі № 181-0311 (а.с. 143), порушеної відносно службових осіб Львівського ВРЕВ УДАІ ГУМВС України у Львівській області за фактом зловживання службовим становищем, підроблення документів та використання підроблених документів.

Сам відповідач ОСОБА_3 категорично заперечує свою причетність до реєстрації на своє ім'я зазначених вище транспортних засобів.

З огляду на викладене апеляційний суд погоджується з думкою суду першої інстанції про те, що рішення про реєстрацію транспортного засобу приймалось посадовими особами Львівського ВРЕВ УДАІ ГУМВС України у Львівській області без відома відповідача, він не вчиняв жодних дій, пов'язаних з реєстрацією транспортних засобів, що свідчить про відсутність у позивача законних підстав для стягнення з ОСОБА_3 податку з власників транспортних засобів за умови не доведення належними та допустимими доказами обставин та підстав виникнення у відповідача відповідного податкового зобов'язання.

Таким чином, апеляційний суд приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,

УХВАЛИВ :

апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі № 2а-8338/10/1370 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.В.Онишкевич

Судді В.П.Дякович

ОСОБА_5

Ухвала у повному обсязі складена 24 вересня 2015 року.