Ухвала від 25.09.2015 по справі 813/5572/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2015 р. Справа № 876/9594/15

Суд в складі колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Гудима Л.Я.,

за участі секретаря судового засідання Кудєрової О.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Винниківської міської виборчої комісії м.Львова Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Винниківської міської виборчої комісії м. Львова Львівської області, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати незаконною та скасувати постанову Винниківської міської виборчої комісії м. Львова Львівської області від 17.09.2015 року № 3 в частині створення територіальних виборчих округів;

- зобов'язати Винниківську міську виборчу комісію м. Львова Львівської області створити територіальні виборчі округи відповідно до вимог чинного законодавства України.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем порушено норми ч. 5 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» при утворенні територіальних виборчих округів з виборів депутатів Винниківської міської ради м. Львова Львівської області. Зазначає, що згідно даних, відображених у додатку № 1 до постанови від 17.09.2015 року № 3 орієнтована кількість виборців у різних територіальних виборчих округах з виборів депутатів Винниківської міської ради суттєво відрізняється, зокрема, в деяких округах орієнтовна кількість виборців у тричі більша ніж у інших. Також стверджує, що постанова Винниківської міської виборчої комісії м. Львова Львівської області від 17.09.2015 року № 3 не була оприлюднена в місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, що, на думку позивача, є порушенням Закону України «Про місцеві вибори» та Конституції України, а тому дана постанова підлягає скасуванню.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.09 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З висновками суду першої інстанції не погодився апелянт - ОСОБА_3, котрий звертає увагу на порушення судом норм матеріального права, що є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції, з підстав що вказані у апеляційній скарзі.

Заслухавши думку судді головуючого, перевіривши відповідність висновків суду першої інстанції дійсним обставинам справи та запереченням, що викладені у апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Винниківською міською виборчою комісією м. Львова Львівської області 17.09.2015 року прийнято постанову № 3 «Про утворення територіальних виборчих округів, встановлення їх меж та єдиної нумерації для організації виборів депутатів Винниківської міської ради при проведенні чергових виборів депутатів Винниківської міської ради, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року».

Пунктом 1 зазначеної постанови утворено на території м. Винники 26 (двадцять шість) територіальних одномандатних виборчих округів з виборів депутатів Винниківської міської ради, встановлено їх межі та єдину нумерацію згідно із додатком № 1 до даної постанови.

Відповідно до вказаного додатку 1 утворено такі територіальні виборчі округи з виборів депутатів Винниківської міської ради м. Львова Львівської області з наступними межами та орієнтовною кількістю виборців:

№ 1 - вул. Лісна, вул. Влоха, вул. Кияка, вул. Степана Бандери, вул. Вузька, вул. І. Білозора, вул. Симоненка, вул. Гриневичевої - 420 осіб;

№2-вул. Івасюка: 1, 1 А, 1 Б, 3, 7, 7 А, 9, 11, 13, 15, 17, 17 А, 19, 21, 23 -506 осіб;

№ 3 - вул. Івасюка: 4, 6, 8, 10, 12, 16, 18, 18 А, 20, 22, 22 А, 24, 28, 30, 32, 34, 36, 38,40, 42, 42 А, 42 Б, 44, 44 А, 46, 46 А, 48, 48 А, 50, 50 А, 54, 56 - 450 осіб;

№ 4 - вул. Кільцева: 9,10 - 459 осіб;

№ 5 - вул. Винна гора, вул. В. Обаранця, вул. Любич-Парахоняк, вул, Сухомлинського, вул. Кільцева, 1, вул. Воровського - 435 осіб;

№ 6 - вул. Винниченка, вул. Виноградна, вул. Крип'якевича, вул. Левицького, вул. Миколайчука, вул. Горького, вул. Федюка - 221 особа;

№ 7 - вул. Хортицька. вул. Галицька: 48, 50-50 А, 52, 54 А, 56, 58, 60 - 109А - 421 особа;

№ 8 - вул. Жуковського, вул. Ціолковського, вул. Паркова, вул. Сахарова, вул. Лисика, вул. Кондратюка, вул. Підкаменем, вул. Огієнка - 501 особа;

№ 9 - вул. Шептицького, вул. Яворницького, вул. Космонавтів, вул. 500-річчя Січі, вул. Банаха, вул. Засядька - 484 особи;

№ 10 - вул. Замкова, вул. Галицька: 2 - 46 Б, 49 А - 49 Б, 51 А - 51 Д, 53 - 53 А, 55, 57

- 57 Е, 59 - 354 особи;

№ 11 - вул. Кільцева: 2, 2 А - 507 осіб;

№ 12 - вул. Кільцева: 3, 4, 5 - 472 особи;

№ 13 - вул. Кільцева: 6. 7, 8, 11 - 14 - 401 особа;

№ 14 - вул. Гайдамацька, вул. Ґонти, вул. Козацька, вул. Полуботка - 346 осіб;

№ 15 - вул. ОСОБА_4, вул. Піддубного, вул. ОСОБА_5: 1 А - 6 А, 9 - 11 А, 13 А, 15-15 Б, 17- 17 Г, 19- 19 Б, 21 -21 Б, 23 -23 А, 25 - 25 А, 29 , 31 - 33, 35 - 302 особи;

№ 16 - вул. Ломоносова, вул. Спортова, вул. Сонячна, вул. Шашкевича - 530 осіб;

№ 17 - вул. Злагоди, вул. Довганика, вул. Шевченка, вул. Садова, вул. Смерекова, вул. Сокола Батька, вул. Котляревського - 515 осіб;

№ 18 - вул. ОСОБА_6, вул. Наливайка, вул. Папаніна, вул. Лєрмонтова, вул. Хоружинської, вул. І. Франка: 50, 52, 54- 115 А, 117, 119, 121, 123, 125, 127- 129, 131, 133 -585 осіб;

№ 19 - вул. Забава: 52-137, вул. Хмельницького - 311 осіб;

№ 20 - вул. Пушкіна, вул. Ринок, вул. Руська, вул. Львівська, вул. Просвіти, вул. Гірняка,вул. Крушельницької, вул. Жупан, вул. Сопілки Мирослави, вул. Коротка - 375 осіб;

№ 21 - вул. Вишнева, вул. Гагаріна, вул. Берегова, вул. Мирна, вул. Довбуша - 398

осіб;

№ 22 - вул. Стефаника, вул. Хоткевича, вул. Лугова, вул. Звенигородська, вул. Кармелюка, вул. Корчовського - 494 особи;

№ 23 - вул. ОСОБА_1, вул. Грушевського, вул. Декабристів, вул. Дмитерка, вул. Дорошенка, вул. Дружби народів, вул. Залізняка, вул. Кривоноса, вул. І. Липи, вул. Калнишевського - 417 осіб;

№ 24 - вул. Забава: 1-51, вул. Джерельна, вул. Долинна - 295 осіб;

№ 25 - вул. Керницького, вул. Коперніка, вул. Молодіжна, вул. Незалежності, вул. Соборності, вул. Сагайдачного, вул. Ранкова, вул. Розливка, вул. Загороддя, вул. Котермака -569 осіб;

№ 26 - вул. Стрілецька, вул. Піддіброва, вул. Підлісецького, вул. Крива, вул. Лепкого, вул. Січова, вул. І. Франка: 8, 12, 14, 16 - 16 А, 18 - 18 А, 20 - 20 А, 22 - 22 А, 24 - 24 А, 26 -28 А, 30, 34, 37 - 49 Б, 51 А - 51 В, 53, 116, 118, 120, 122, 124 - 124 Б, 126, 130, 132 - 646 осіб.

Також згідно з пунктами 2, 3 цієї постанови вирішено постанову разом з додатком надати органу ведення Державного реєстру виборців та надіслати до Центральної виборчої комісії, а також оприлюднити на офіційному стенді виборчої комісії.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VIII (далі - Закон України «Про місцеві вибори») та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно із ч. 1 ст. 172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Статтею 12 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому законодавством.

Одним з етапів виборчого процесу є утворення територіальних виборчих округів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» для проведення виборів депутатів міської (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) ради відповідна міська територіальна виборча комісія не пізніш як за 37 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює на території кожного району в місті, міста, села, селища, що входить до складу цього міста, територіальні виборчі округи. Кількість виборців у таких округах має бути за можливості максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу, що обчислюється шляхом ділення кількості виборців, виборча адреса яких віднесена до відповідного багатомандатного виборчого округу, на загальний склад відповідної місцевої ради (далі - середня кількість виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу).

На території кожного села, селища, району в місті, міста, яке входить до іншого міста, утворюється один територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради або кілька територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради з приблизно однаковою кількістю виборців. Територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради міста (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) може включати територію одного району в місті, міста, села або селища, що входять до складу відповідного міста, або одну частину району в місті, міста, села або селища.

Кількість територіальних виборчих округів у межах багатомандатного округу, що утворюються на території кожного району в місті, села, селища, міста, визначається відповідно до частин першої та третьої цієї статті.

Орієнтовна середня кількість виборців у територіальних виборчих округах у межах багатомандатного округу, що утворюються на території відповідного району в місті, села, селища, міста, визначається територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідного району в місті, села, селища, міста, що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до міської територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня чергових або перших місцевих виборів.

Відповідно до відомостей Державного реєстру виборців кількість виборців, які проживають на території м. Винники становить 11414 осіб.

Пунктом 2 ст. 16 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області. Так, згідно з пп. 4 п. 3 цієї статті загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради при чисельності виборців від 5 тисяч до 20 тисяч становить 26 депутатів.

Згідно з ч. 11 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі округи утворюються територіальною виборчою комісією з урахуванням меж звичайних виборчих дільниць, які використовуються для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців. При включенні звичайної виборчої дільниці до меж територіального виборчого округу її межі не розриваються, за винятком випадків, коли кількість виборчих дільниць є меншою, ніж кількість територіальних виборчих округів.

Межі одномандатних, територіальних виборчих округів мають бути нерозривними.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про місцеві вибори» для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні та спеціальні виборчі дільниці у стаціонарних закладах охорони здоров'я, утворені на постійній основі відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 12 квітня 2012 року № 66 «Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі» на території м. Винники утворено 7 дільниць, а саме:

1. Дільниця № 461964;

2. Дільниця №461965;

3. Дільниця № 461966 ;

4. Дільниця № 461967;

5. Дільниця №461968;

6. Дільниця №461969;

7. Дільниця № 461975 (спеціальна виборча дільниця).

З матеріалів справи вбачається, що до дільниці № 461964 входить загальна кількість виборців у кількості 1406 осіб, до дільниці № 461965 входить загальна кількість виборців у кількості 2036 осіб, до дільниці № 461966 входить загальна кількість виборців у кількості 1856 осіб, до дільниці № 461967 входить загальна кількість виборців у кількості 2491 осіб, до дільниці № 461968 входить загальна кількість виборців у кількості 2316 осіб, до дільниці № 461969 входить загальна кількість виборців у кількості 1309 осіб, до дільниці № 461975 входить Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих ім. Ю. Липи, розташований м. Львів - Винники, вул. Івасюка, 31.

Загальна кількість виборців 11 414 чоловік.

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 03.09.2015 року № 216 (у редакції постанови від 07.09.2015 року № 233) та додатку № 12 визначено кількість територіальних одномандатних виборчих округів, що утворюються для організації виборів депутатів місцевих рад при проведені чергових та перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, а саме - вибори депутатів міських (міст без районного поділу, міст до складу яких не входить інші міста, селища) рад, визначено місто Винники - 26 територіальних виборчих округів.

Відтак, середня кількість виборців у територіальному виборчому окрузі м. Винники з урахуванням вимог п. 5 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» обчислюється шляхом ділення 11414 виборців, виборча адреса яких віднесена до м. Винники, на загальний склад Винниківської міської ради, що складає 26 депутатів, та становить 439 осіб.

Колегія суддів вважає, що створення територіальних виборчих округів відбулось із врахуванням географічних меж звичайних виборчих дільниць та не порушило критерію нерозривності меж одномандатних, територіальних виборчих округів.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність тверджень позивача щодо порушень відповідачем вимог Закону України «Про місцеві вибори» під час формування територіальних виборчих округів.

Згідно з ч. 12 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» рішення про утворення одномандатних, територіальних виборчих округів із зазначенням їх номерів, меж, орієнтовної кількості виборців у кожному виборчому окрузі невідкладно на паперових носіях та в електронному вигляді за формою та в порядку, встановленими Центральною виборчою комісією, передається органу ведення Державного реєстру виборців та оприлюднюється відповідною територіальною виборчою комісією в місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший визначений цією виборчою комісією спосіб не пізніше наступного дня після прийняття рішення про утворення відповідних виборчих округів.

Як вбачається з п. 3 оскаржуваної постанови, Винниківською міською виборчою комісією м. Львова Львівської області визначено спосіб оприлюднення постанови шляхом її розміщення разом з додатком на офіційному стенді виборчої комісії.

Постанова Винниківської міської виборчої комісії м. Львова Львівської області від 17.09.2015 року № 3 разом із додатком розміщена на стенді оголошень в приміщені Винниківської міської виборчої комісії м. Львова Львівської області за адресою м. Львів, вул. Галицька, 20, що підтверджується наданою відповідачем фотофіксацією, та скерована для оприлюднення редактору інформаційно-аналітичного сайту «Винники Plus».

З врахуванням наведеного, висновок суду першої інстанції про дотримання Винниківською міською виборчою комісією м. Львова Львівської області встановленого порядку оприлюднення прийнятого рішення є обґрунтованим та правомірним.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст. 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-УІ (із відповідними змінами та доповненнями) судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2015 року визначена у розмірі 1218,00 грн..

Частиною 2 статті 4 вказаного Закону визначено ставки судового збору, відповідно до якої, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, ставка судового збору становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України - 535 грн. 92 коп. судового збору, що підлягає сплаті за подання до адміністративного суду апеляційної скарги, за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м.Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 3800753, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги (ПІБ позивача), Львівський апеляційний адміністративний суд.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.160, 172, ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2015р. у справі №813/5572/15 - без змін.

Стягнути з ОСОБА_3 (ідент.код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України 535 (п'ятсот тридцять п'ять) гривень 92 копійок судового збору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточна та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді В.В. Гуляк

ОСОБА_7