21 вересня 2015 року Справа № 876/1839/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Довга О.І.
судді Запотічний І.І.
ОСОБА_1
секретар судового засідання Гнатик А.З.
за участю:
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Національного заповідника "Давній Галич" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2014р. по справі № 809/4131/13-а за позовом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області до Національного заповідника "Давній Галич" про зобов'язання вчинити дії,
23.12.2013 року Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області звернулася в суд з адміністративним позовом до Національного заповідника "Давній Галич" про зобов'язання відповідача виконати пункти 3, 4, 5, 6 вимоги про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694.
В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідачем, в порушення статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" не забезпечено виконання законних вимог позивача, наведених у пунктах 3, 4, 5, 6 вимоги про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2014року позов задоволено, зобов'язано Національний заповідник "Давній Галич" виконати пункти 3, 4, 5, 6 вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Національний заповідник "Давній Галич" подав апеляційну скаргу. Зокрема, скаржник в апеляційні скарзі покликається на нечіткість позовних вимог та на їх неоднозначність.
Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у відмовити у задоволенні позову.
Представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримує, просить її задоволити.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід скасувати.
З матеріалів справи судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Національного заповідника "Давній Галич" за період з 01.04.2010 року по 31.08.2013 року. За результатами проведеної перевірки фінансовим органом складено акт від 18.10.2013 року за № 04-21/17, який без заперечень підписали посадові особи відповідача.
В ході проведеної ревізії працівниками фінансового органу встановлено ряд порушень, а саме: переплату матеріальної допомоги працівникам відповідача за період з листопада 2011 року по серпень 2013 року на загальну суму 16235,00 грн., що призвело до зайвого перерахування єдиного соціального внеску в сумі 5893,30 грн.; порушення вимог законодавства про оплату праці за роботу по сумісництво, що призвело до зайвої виплати заробітної плати ОСОБА_3, ОСОБА_4 у сумі 36241,14 грн. і 27911,92 грн., відповідно, та зайвого перерахування єдиного соціального внеску в сумі 13155,54 грн. і 9926,98 грн., відповідно; зайва виплата заробітної плати ОСОБА_5 в сумі 14357,83 грн., що призвело до зайвого перерахування єдиного соціального внеску в сумі 5211, 89 грн.
Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694, за висновками ревізії відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" надіслано вимогу про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії. Так, зокрема, пунктом 3 вказаної вимоги Національний заповідник "Давній Галич" зобов'язано:
- стягнути 16235,00 грн. зайво виплачених виплат, з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст.127,136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти в сумі 16235,00 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України; кошти в сумі 9467,00 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо сум внесків та повернути зайво сплачені кошти в сумі 5893,30 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів);
- кошти в сумі 3436,52 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії.
Пунктом 4 зазначеної вимоги Національний заповідник "Давній Галич" зобов'язано:
- стягнути 36241,14 грн. зайво виплачених виплат, з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст.127,136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти в сумі 36241,14 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України;
- кошти в сумі 36241,14 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо сум внесків та повернути зайво сплачені кошти в сумі 13155,54 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів);
- кошти в сумі 13155,54 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії.
Згідно пункту 5 вимоги від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694 про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії, відповідача зобов'язано:
- стягнути 27911,92 грн. зайво виплачених виплат, з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст.127,136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти в сумі 36241,14 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України;
- кошти в сумі 27911,92 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо сум внесків та повернути зайво сплачені кошти в сумі 9926,98 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів);
- кошти в сумі 9926,98 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії.
Пунктом 6 вимоги від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694 про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії передбачено:
- Стягнути 14357,83 грн. зайво виплачених виплат, з осіб, які їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст.127,136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти в сумі 14357,83 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України;
- кошти в сумі 14357,83 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо сум внесків та повернути зайво сплачені кошти в сумі 5211,89 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів);
- кошти в сумі 5211,89 грн., що будуть одержані шляхом відшкодування витрат, перерахувати до державного бюджету, код платежу - 21080500, на реєстраційний рахунок № 31117076800079, за призначенням платежу - згідно з актом ревізії.
Листом за № 291 від 28.11.2013 року Національний заповідник "Давній Галич" надав позивачу пояснення щодо опрацьованих матеріалів ревізії однак, пункти 3, 4, 5, 6 вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694 про усунення порушень, які виявлені в ході ревізії, відповідачем не виконані.
Задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що вимога Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694, в тому числі пункти 3, 4, 5, 6, в судовому порядку не оскаржувались, а відповідач після отримання обов'язкової вимоги Держфінінспекції в області від 29.10.2013 року за № 09-04-14-14/8694, на момент розгляду даної адміністративної справи, не вжив жодних заходів по виконанню пунктів 3, 4, 5, 6 цієї вимоги.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції прийшов до переконання, що позовні вимоги про зобов'язання Національний заповідник "Давній Галич" виконати пункти 3, 4, 5, 6 зазначеної вимоги є правомірними та обґрунтованими.
Апеляційний суд не погоджується з такими висновками виходячи з наступних міркувань.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011 (Положення) Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, зокрема: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
З урахування викладеного суд апеляційної інстанції зазначає, що органи державного фінансового контролю мають право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Наведена правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року № 21-63а14, 20 січня 2015 року у справі № 21-603а14, 27 січня 2015 року у справі № 21-436а14, 21 квітня 2015 року у справі № 21-96а15, висновки яких мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції, відповідно до ст. 244-2 КАС України.
У даній справі органом державного фінансового контролю пред'явлено вимогу про усунення порушень, виявлених під час ревізії. При цьому оскаржувана вимога вказує на виявлені збитки, заподіяні підконтрольній установі, та їхній розмір. Відповідачем у справі також визначено підконтрольну установу.
У той же час, зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю до особи, якою заподіяно такі збитки, а також виходячи з того, що правильність обчислення таких збитків має перевірятися судом, що розглядає позов про стягнення, колегія суддів, зважаючи на принцип обов'язковості судового рішення, дійшла висновку про відсутність підстав для вжиття заходів судового захисту інтересів держави у спосіб, заявлений позивачем за вказаним позовом.
Відповідно до вимог ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст.ст 160, 195, 196, 198, 202,205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
апеляційну скаргу Національного заповідника "Давній Галич" задоволити, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2014р. по справі № 809/4131/13-а - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
ОСОБА_1