Ухвала від 23.09.2015 по справі 813/1630/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 876/9833/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря судового засідання - Волошин М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держземагентства у Львівській області треті особи Прокуратура Пустомитівського району, Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, Пустомитівська районна державна адміністрація про визнання протиправними дій і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - ОСОБА_2 управління Держземагенства України у Львівській області, треті особи - Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, Пустомитівська РДА, Прокуратура Пустомитівського району Львівської області, в якому просив визнати протиправними дії та скасувати рішення ОСОБА_2 управління Держземагенства України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько- Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, викладене у листі № 01-16/4-5629 від 05.09.2013 року; зобов'язати Головне управління Держземагенства України у Львівській області видати наказ про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько- Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області згідно з раніше поданим клопотанням.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що розпорядження Пустомитівської РДА №124 від 02 березня 2010 року є неправомірним, оскільки на час прийняття рішення щодо відмови в наданні дозволу позивачу воно було нечинним, і відповідно відсутні були підстави, на час звернення з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, для відмови у задоволенні такого. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Позивач (апелянт) - ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необгрунтованими. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Представник третьої особи- Годовицько- Басівської сільської ради - ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необгрунтованими. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Представник відповідача та решта третіх осіб у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи у їх відсутності за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення позивача і представника третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 05 серпня 2013 року ОСОБА_1 у зв'язку з наміром реалізувати своє право на одержання земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації звернувся до ОСОБА_2 управління Держземагентства України у Львівській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦП з землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту. До клопотання додано: викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, в яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки та розмір земельної ділянки; копія документа, що посвідчує особу; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

ОСОБА_2 управління Держземагентства України у Львівській області від 05 вересня 2013 року № 01-16/4-5629 позивачу відмовлено у наданні згоди на розробку проекту землеустрою про надання у власність земельної ділянки на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту, мотивуючи це тим, що розпорядженням Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту” надано дозвіл іншим громадянам на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії та відмова відповідача у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки на момент їх вчинення були правомірними та обґрунтованими, оскільки на момент звернення позивача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦП з землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту та на час відмови відповідача розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту”, яке було підставою для відмови у задоволенні клопотання, було чинним, і діяло із списком громадян, яким надається дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року за № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту” згідно зі ст.ст.17, 22, 118, п.12 розділу X Перехідних положень ЗК України надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення громадянам згідно з додатком для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько- Басівської сільської ради за межами населеного пункту.

Розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 16 березня 2010 року за № 172 “Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16 березня 2010 року № 627 на розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації № 124 від 02 березня 2010 року” вищевказане розпорядження скасовано.

Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 06 травня 2010 року у справі № 2-1015/10 визнано недійсним розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 16 березня 2010 року за № 172 “Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16 березня 2010 року № 627 на розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації № 124 від 02 березня 2010 року”.

Ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 21 жовтня 2010 року у справі № 22-7901/10 вказане рішення Пустомитівського районного суду скасоване, а провадження у справі закрито.

Розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 06 травня 2011 року № 455 “Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 березня 2010 року № 124”, розпорядження голови районної державної адміністрації від 16 березня 2011 року № 172 “Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16 березня 2010 року № 627 на розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації № 124 від 02 березня 2010 року” визнано таким, що втратило чинність; внесено зміни в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 березня 2010 року № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту”, затвердивши його в новій редакції.

Таким чином, з моменту прийняття Розпорядження №455 розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту” продовжило діяти у новій редакції щодо списку громадян, яким надається дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько- Басівської сільської ради.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року у справі № 2а-7817/11/1370 визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської РДА від 06 травня 2011 року № 455 “Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 березня 2010 року № 124”.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2012 року у справі № 131243/11/9104 вищевказану постанову скасовано та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 жовтня 2013 року постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2012 року скасовано, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року залишено в силі.

Таким чином, з 22 жовтня 2013 року відновилася дія розпорядження голови Пустомитівської РДА від 16 березня 2010 року за № 172 “Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16 березня 2010 року № 627 на розпорядження голови Пустомитівської РДА № 124 від 02 березня 2010 року”.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що на момент звернення позивача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦП з землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Годовицько- Басівської сільської ради за межами населеного пункту (05 серпня 2013 року) та відмови відповідача (05 вересня 2013 року) розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько- Басівської сільської ради за межами населеного пункту” діяло із списком громадян, яким надається дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько- Басівської сільської ради.

В силу приписів ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналізуючи фактичні обставини справи колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дії та відмова відповідача у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки на момент їх вчинення є правомірними та обґрунтованими, оскільки на момент звернення позивача з клопотанням про надання такого дозволу та на час відмови відповідачем розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року № 124 “Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту” діяло із списком громадян, яким надається дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради, а тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними та не підлягають до задоволення.

Також правильним є висновок суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог в частині зобов'язання відповідача видати наказ про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради згідно з поданим клопотанням, оскільки у зв'язку із скасуванням в судовому порядку розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02 березня 2010 року № 124, розпорядження голови Пустомитівської РДА від 06 травня 2011 року № 455 позивач не позбавлений права звернення до відповідача про надання згоди на розробку проекту землеустрою про надання у власність земельної ділянки. Крім того, колегія суддів вважає, що суд не вправі перебирати на себе функції ОСОБА_2 управління Держземагентства України у Львівській області, оскільки у компетенцію останнього входить у разі позитивного вирішення питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства видати наказ про це.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2014 року у справі № 813/1630/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді А.Р. Курилець

ОСОБА_5

Повний текст ухвали виготовлено 28 вересня 2015 року.