23 вересня 2015 року Справа № 876/10777/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Іскра" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Іскра" до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення,-
Позивач - ПАТ “Іскра” звернувся в суд з позовом до відповідача - ДПІ у Сихівському районі м.Львова, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області №0004051703 від 10 вересня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що оскаржуване рішення прийнято неправомірно, оскільки позивач вчасно провів сплату єдиного внеску в сумі 625000,00 грн. відповідно до вимог ч. 8 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, про що свідчить банківська виписка по особовому рахунку, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому з врахуванням вищенаведеного суд відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю- доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Іскра» є платником єдиного внеску в силу приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
10 вересня 2014 року ДПІ у Сихівському районі м.Львова прийняла рішення про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 69076,04 грн. (10 % від суми недоїмки) та нарахування пені в розмірі 690,76 грн. (0,1% від суми недоїмки за 1 день прострочення - 21 лютого 2014 року) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ у Сихівському районі м. Львова правомірно застосувала штрафні санкції до позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску, оскільки фактично сплата єдиного внеску за січень 2014 року була проведена 21 лютого 2014 року, що є порушенням п.8 ст.9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його помилковим, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
П.8 ст.9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачає, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п.4 і 5 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до абз.1 п.10 ст.9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Загальні засади функціонування платіжних систем, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначені Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" .
Відповідно до термінології вказаного Закону: переказ коштів (далі - переказ) - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі; платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача; списання договірне - списання банком з рахунка клієнта коштів без подання клієнтом платіжного доручення, що здійснюється банком у порядку, передбаченому в договорі, укладеному між ним і клієнтом; списання примусове - списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу для платника є завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Відповідно до п. 8.1 ст. 8 вказаного Закону банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
П 8.2 ст.8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" передбачає, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
В силу вимог п.22.4 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника. Що ж до проведення самого переказу грошей, то це є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону ).
Матеріалами справи (а.с.15) стверджується, що електронний розрахунковий документ ПАТ "Іскра" (платіжне доручення №2524 від 20.02.2014 року) надійшов до ПАТ "Укрсоцбанк" засобами системи дистанційного обслуговування клієнтів 20.02.2014 року о 16 год. 11 хв., однак у зв'язку із недостатністю коштів на рахунку клієнта на момент виконання даного платежу такий знаходився на виконанні у банку до зарахування відповідних сум, що надійшли на рахунок клієнта ПАТ "Іскра" протягом операційного дня. Вказаний платіж був виконаний після зарахування поточних надходжень 20.02.2014 року та відправлений до системи електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП НБУ) - 21.02.2014 року внаслідок припинення роботи СЕП НБУ з початковими платежами о 18:00 год. згідно з Технологічним регламентом роботи СЕП НБУ (лист НБУ від 27.03.2012 р. N 25-211/694).
Колегія суддів звертає увагу на те, що виконання платником податкового обов'язку по перерахуванню в бюджет суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування пов'язане з моментом подання в банк платіжного доручення на перерахування відповідних сум єдиного внеску, а у разі несвоєчасного надходження до державного бюджету грошових коштів не з вини платника єдиного внеску, останній звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі такого внеску до бюджетів та державних цільових фондів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області №0004051703 від 10 вересня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є підставними, оскільки позивачем було вчасно проведено сплату єдиного внеску за січень 2014 р. в сумі 625000,00 грн., що свідчить про відсутність порушень позивачем п.8 ст.9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, а тому такі підлягають до задоволення.
Доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими і спростовують висновки суду першої інстанції.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Відповідно до положень ч.1 ст.94 КАС Укараїни необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачений судовий збір.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Іскра" задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року у справі № 813/6484/14 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області №0004051703 від 10 вересня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Іскра" (ЄДРПОУ 00214244; ІПН 002142413044, свідоцтво № 100334102, п/р 26000013891980 в філії ЗРУ ПАТ Банк "Фінанси і кредит" МФО 325923) 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 (сімдесят) коп. судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви та 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 (п'ятдесят) коп. судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
.
Головуючий О.І. Мікула
Судді А.Р. Курилець
ОСОБА_1