Постанова від 23.09.2015 по справі 2-а/155/1/15155/1330/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 876/7887/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Волошин М.М.,

третьої особи ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області на постанову Горохівського районного суду Волинської області від 08 липня 2015 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області до відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області (далі - відповідач), третя особа ОСОБА_1 про скасування постанови ВП № 23604769 від 20.06.2014 року про накладення штрафу в сумі 1360,00 грн.

Постановою Горохівського районного суду Волинської області від 08 липня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що в управління були поважні причини на невиконання рішення суду у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

ОСОБА_1 в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить постанову Горохівського районного суду Волинської області від 08 липня 2015 року залишити без змін.

Решта осіб, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу у їхній відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення третьої особи, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 11 червня 2014 року начальником відділу державної виконавчої служби районного управління юстиції Волинської області ОСОБА_2 було повторно зобов'язано позивача в термін до 18 червня 2014 року направити до вищевказаного відділу повідомлення про виконання зобов'язання щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 жовтня 2010 року та виплачувати в подальшому на підставі положень ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За невиконання вищевказаного зобов'язання постановою старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області ОСОБА_3 серії ВП № 23604769 від 20 червня 2014 року на позивача накладено штраф за ч.2 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» в подвійному розмірі в сумі 1360,00 грн. (а.с. 5-6).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-XIV (далі - Закон № 606).

Стаття 1 Закону № 606 встановлює, що виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із частинами першою і другою статті 75 Закону № 606 після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 89 Закону № 606 у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Суд першої інстанції встановив, що позивачем проведено нарахування до пенсії у розмірі, встановленому в судовому рішенні, проте видатки, необхідні для виконання судових рішень про перерахунок та виплату пенсій не передбачені бюджетною програмою, інших наявних коштів, які б могли бути спрямовані відповідачем на виконання рішень суду, в управлінні ПФУ немає.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затв. постановою правління ПФУ від 30 квітня 2002 року № 8-2 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Положення), управління ПФУ у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

На підставі аналізу зазначених норм апеляційний суд приходить до висновку про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 19.05.2015 року у справі № 667/4594/14-а.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду належить до скасування з прийняттям нової постанови про задоволення заявленого позову.

Керуючись ст.ст.195,196,198,202,205,207,254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області задовольнити повністю.

Постанову Горохівського районного суду Волинської області від 08 липня 2015 року у справі № 155/1330/14-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області задовольнити повністю.

Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області ВП № 23604769 від 20.06.2014 року про накладення штрафу в сумі 1360,00 (тисяча триста шістдесят гривень) грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий А.Р.Курилець

Судді М.П.Кушнерик

ОСОБА_4

Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2015 року.