Постанова від 22.09.2015 по справі 466/8951/14а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2015 року Справа № 876/6530/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 27.03.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

16.12.2014 року позивач звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати № 40/01-16/465 від 25.06.2012 року, з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат у сумі 21250,14 грн. з 26.06.2012 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що їй призначено пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”. Вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу”, надавши всі необхідні документи. Однак, відповідач листом від 27 листопада 2014 року відмовив у перерахунку пенсії.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 27.03.2015 року, - позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з моменту її призначення 26 червня 2012 року з врахуванням «Інших виплат», з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова провести починаючи з 26 червня 2012 року, перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати № 40/01-16/465 від 25 червня 2012 року, з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат у сумі 21250,14 грн., до складу яких входить матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат. Зобов'язано відповідача провести позивачу індексацію пенсії та здійснити виплату індексації, починаючи з 26 червня 2012 року по час прийняття рішення

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задоволити частково, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова та з 26.06.2012 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». В листопаді 2014 року позивач звернулась з заявою до відповідача з проханням провести перерахунок її пенсії з моменту призначення, додатково включивши до заробітної плати суми матеріальних допомог та індексацію доходів. Однак відповідач листом відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та п. 4 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Статтею 37 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхову внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР “Про оплату праці” (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року у справі № 21-125а13 по якій зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.

Однак, згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Позивач пропустив належний строк звернення до суду, оскільки звернулась з позовом лише 16.12.2014 року.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто починаючи з 16.06.2014 року, а позовні вимоги поза межами строку звернення до суду, - слід залишити без розгляду.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до переконання про помилковість суду першої інстанції в частині незастосування до спірних правовідносин строку звернення до суду, відтак оскаржувану постанову належить скасувати та винести нову про часткове задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.3 ч. ст. 198, п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова - задовольнити частково.

Постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 27.03.2015 року по справі № 466/8951/14-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати що враховуються для призначення пенсії у розмірі 80% від сум її заробітної плати, згідно довідки від 25.06.2012 року №40/01-16/465 відповідно Закону України "Про державну службу" з 16.06.2014 року та виплатити недоплачену пенсію.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про перерахунок пенсії з 26.06.2012 року до 15.06.2014 року включно - залишити без розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: C.М. Кузьмич

ОСОБА_2