Ухвала від 23.09.2015 по справі 813/988/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 876/7376/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Волошин М.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс» до Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» звернулося в суд з позовом до Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ТзОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, оскільки відповідач при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надана їм в оренду, визначив невірний коефіцієнт функціонального використання, тобто невірно застосував коефіцієнт 0,5 щодо всієї земельної ділянки, зокрема до частини ділянки площею 5,5437 га (інші відкриті землі з незначним рослинним покровом) не застосував Кф-0,1, який підлягав до застосування, що в свою чергу спричинило спотворення даних наведених у витязі.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Представник Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ТзОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 03.11.2004 року між ТзОВ “Торговий дім РМ-Ресурс” та Трускавецькою міською радою укладено договір оренди земельної ділянки площею 8,1748 га, яка знаходиться в м.Трускавці на вул. Бориславській. Зазначений договір оренди було зареєстровано у Трускавецькому відділі Львівської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.11.2004 року за № 040444600252.

06.02.2015 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Трускавецької міської ради з заявою, в якій просив надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Трускавець, вул.Бориславська для внесення змін до договору оренди землі.

25.02.2015 року на адресу позивача надійшов лист, в якому містився витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 910 від 14.02.2015 року, виданий управлінням Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області.

Як вбачається з витягу № 910 від 14.02.2015 року при розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки використано Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки на рівні 0,5.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правильне застосування відповідачем коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки у спірних правовідносинах з огляду на наступне.

Статтею 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки наведено у ст. 1 ЗУ “Про оцінку земель”, як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться серед іншого у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою КМУ від 23.03.1995 року № 213 і пункту 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11, нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою, яка включає Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Як вбачається з Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, та становить:

для категорії земель за функцією використання - землі житлової забудови (склад категорії земель - землі індивідуального житлового будівництва і господарських будівель, землі малоповерхової і багатоповерхової не садибної забудови, землі сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і спорудами) Кф = 1,0;

землі промисловості Кф = 1,2;

землі комерційного використання Кф = 2,5;

інші землі до яких за функцією використання віднесено - землі зайняті поточним будівництвом та землі відведені під майбутнє будівництво Кф = 0,5.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 року N 377, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Згідно цієї Інструкції у графі 34 відображаються дані про забудовані землі. Ця категорія охоплює всі землі, зайняті об'єктами промисловості, забудовані житловими будинками, дорогами, шахтами, відкритими розробками та будь-якими іншими спорудами, створеними для здійснення різних видів людської діяльності, включаючи території для їх обслуговування. До цієї категорії також включаються деякі види відкритих земель (незабудованих земель), які тісно пов'язані з такою діяльністю, наприклад: звалища, землі відведені під будівництво, зайняті поточним будівництвом.

У графі 59 вищезазначеної Інструкції відображаються дані про землі, відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато): землі, у встановленому порядку відведені під будівництво, але будівельні роботи на яких не розпочато.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Додаток №1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів містить таку категорію земель за функцією використання, як землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво із зазначенням коефіцієнта Кф 0,5.

Тобто, у разі якщо земельна ділянка відведена під майбутнє будівництво (будівництво не розпочато) при проведенні нормативної грошової оцінки застосовується коефіцієнт 0,5, що передбачено Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Як вбачається з матеріалів справи, між Трускавецькою міською радою Львівської області та ТзОВ “РМ-Ресурс” укладено договір оренди на землю від 24.11.2004 року №040444600252, на підставі якого орендодавець надав, а орендар зобов'язався прийняти в строкове платне користування земельну ділянку площею 8,1748 га несільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування житлового комплексу, з них 2,6311 га - землі водного фонду для облаштування пляжу, 2,3278 га (сінокоси) та 3,2159 га (чагарники) для будівництва та обслуговування житлового комплексу. Цільове призначення “для будівництва та обслуговування житлового комплексу”, а 2,3278 га (сінокоси) та 3,2159 га (чагарники) визначено, як угіддя відповідно до експлікації згідно форми 6-зем виданої 18.11.2004 року за № 1528.

Також 01.12.2008 року між Трускавецькою міською радою Львівської області та ТзОВ “РМ-Ресурс” укладено додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі від 24.11.2004 року № 040444600252, згідно якого, п. 4 розділу “Об'єкт оренди” викладено в новій редакції - цільове призначення - “для іншої комерційної діяльності будівництва та обслуговування готельно-відпочинкового комплексу та прибережно-захисна смуга озера” та п. 2 цього розділу - експлікація угідь - “площею 5,5437 га, як інші відкриті землі з незначним рослинним покровом та площею 2,6311 га прибережно-захисна смуга озера”, відповідно до експлікації згідно форми 6-зем виданої 03.07.2007 року за № 318. Зокрема, в графі 59 цієї експлікації - площа 5,5437 га визначена як землі, які використовуються для відпочинку та інші відкриті землі, відведені під будівництва (будівництво яких не розпочато).

Колегія суддів зазначає, що згідно даних форми 6-зем вказана земельна ділянка станом на день оцінки відноситься до земель відведених під будівництво (будівництво яких не розпочато) згідно цільового призначення, вказаного в договорах оренди та категорії земель визначеної згідно довідки з державнної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

Таким чином, коефіцієнт функціонального використання 0,5 для наданих в оренду позивачу земельних ділянок визначений вірно, підстави для зміни вказаного коефіцієнта та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у відповідача були відсутні.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу ТзОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.195,198, 200,205,206,254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року у справі № 813/988/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий А.Р.Курилець

Судді М.П.Кушнерик

ОСОБА_2

Повний текст ухвали виготовлений 23 вересня 2015 року.