17 вересня 2015 р. Справа № 876/8010/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Яворського І. О., Кухтея Р. В.;
за участю секретаря судового засідання - Мартинишина Р. С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2015 року про відмову в задоволенні заяви про зобов'язання подати звіт та визнання протиправною бездіяльності щодо виконання постанови в справі за позовом ОСОБА_1 до Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення дій,-
22 травня 2015 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом зареєстровано заяву ОСОБА_1 про зобов'язання Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі № 809/1278/15 від 16 квітня 2015 року; визнання протиправною бездіяльності Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області щодо виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі № 809/1278/15 від 16 квітня 2015 року.
В обґрунтування вимог заяви вказано, що працівники УМВС України в Івано-Франківській області не виконали рішення суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2015 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області подати звіт про виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року № 809/1278/15 та визнання протиправною бездіяльності Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області щодо виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року № 809/1278/15 відмовлено.
Зазначену ухвалу мотивовано тим, що станом на час звернення до суду із заявою в порядку ст. 267 КАС України бездіяльність відповідача не була протиправною, оскільки право позивача, яке на його думку було порушено, не було забезпечене постановою, яка набрала законної сили. Також зазначено, що контроль за виконанням судового рішення суд може встановити під час прийняття постанови у справі шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою, заявником - ОСОБА_1, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану ухвалу та прийняти нову ухвалу, якою визнати протиправною бездіяльність Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області щодо виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року по справі № 809/1278/15.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що станом на час подання заяви бездіяльність відповідача була протиправною. Також зазначено, що суб'єкт владних повноважень досі не виконав жодної із поданих шести заяв.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Встановлено, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 по справі № 809/1278/15 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю та зобов'язано Сектор медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області розглянути відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» шість заяв позивача від 03 листопада 2014 року, а саме заяву з проханням письмового вибачення; заяву з проханням публічного вибачення; заяву з проханням обґрунтування нетабелювання робочого часу; заяву з проханням обґрунтування відмови у прийнятті та реєстрації заяв; заяву з проханням обґрунтування нерозгляду заяв більше 30 днів; заяву з проханням обґрунтування невиплати зарплати та здійснення виплат.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2015 року постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 переглянуто за апеляційною скаргою Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області та залишено без змін.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з клопотанням про встановлення судового контролю під час розгляду справи судом першої інстанції не звертався, відповідно під час прийняття постанови від 16 квітня 2015 року судовий контроль за виконанням судового рішення судом першої інстанції встановлено не було.
Відповідно до частини першої статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Даній нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
У разі звернення позивача із заявою про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття постанови у справі суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви, оскільки, згідно з ч. 4 ст. 257 КАС України - в подальшому, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Отже, судовий контроль за виконанням судового рішення суд першої інстанції може встановити лише під час прийняття постанови у справі.
У разі звернення позивача із заявою про зобов'язання відповідача представити звіт про виконання судового рішення після прийняття постанови по справі суд ухвалою відмовляє в задоволенні заяви.
Що стосується вимоги про визнання протиправною бездіяльності Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області щодо виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 по справі № 809/1278/15, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 1 ст. 258 КАС України визначено, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист.
Згідно ч. 9 ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Отже, заява про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виконання судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення, в даному випадку, протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання судового рішення або порушення такою бездіяльністю прав позивача.
З матеріалів справи вбачається, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 по справі № 809/1278/15 набрала законної сили відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2015 року.
Виконавчий лист по справі позивачу видано 09 липня 2015, що підтверджується підписом на заяві від 27 квітня 2015 року.
Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що станом на 22 травня 2015 (звернення до суду із заявою в порядку ст. 267 КАС України) бездіяльність відповідача не є протиправною, оскільки право позивача, яке на його думку порушено, не було забезпечене постановою, яка набрала законної сили.
За таких обставин, заява в частині визнання протиправною бездіяльності Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області щодо виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року по справі № 809/1278/15 задоволенню також не підлягала.
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, ухвала суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування ухвали суду першої інстанції немає.
Керуючись ст. ст. 41, 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 липня 2015 року про відмову в задоволенні заяви про зобов'язання подати звіт та визнання протиправною бездіяльності щодо виконання постанови в справі № 809/1278/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: Р. В . Кухтей
ОСОБА_2
Ухвалу складено в повному обсязі 21 вересня 2015 року.