"24" січня 2012 р. № 93581/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 листопада 2009 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго» про зобов'язання вчинити певні дії, -
У травні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в якому просив зобов'язати відповідача надати йому дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання з подальшим влаштуванням автономної системи опалення.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 листопада 2009 року провадження у справі закрито.
Зазначена ухвала мотивована тим, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки має місце спір про право, а відтак, справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить оскаржувану ухвалу скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В апеляційній скарзі вказує на те, що постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції порушив норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення цього питання.
За відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції прийшов до висновку, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів не погоджується з обґрунтованістю такого висновку з наступних підстав.
Юрисдикція адміністративних судів визначена ст. 17 КАС України.
Так, відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Частиною 4 ст. 105 КАС України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги проо зобовязання відповідача - субєкта владних повноважень прйняти рішення або вчинити певні дії.
У відповідності до п. 7 ст. 3 КАС України субєкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до системи органів місцевого самоврядування відносяться: територіальна громада; сільська, селищна, міська ради; сільський, селищний, міський голови; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в якому просив зобов'язати відповідача надати йому дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання з подальшим влаштуванням автономної системи опалення.
Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за № 1478/11758.
Пунктом 1.2 цього Порядку визначено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.
У зв'язку з викладеним, колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ч. 1 ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 199, п. 1 ч. 1 ст. 204, п.3 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 листопада 2009 року про закриття провадження у справі у справі № 2а-1213/09 скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.Б.Заверуха
Судді: О.М. Гінда
ОСОБА_2