17 жовтня 2011 р. Справа № 16456/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Носа С.П., Шавеля Р.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Золочівського районного суду Львівської області від 18.01.2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги при народженні дитини,-
В листопаді 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив суд зобов»язати УПСЗН нарахувати та виплатити недораховану суму допомоги при народженні дитини в розмірі 2122 грн. та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24.01.2008 року по 31.07.2009 року в розмірі 5199,93 грн.
Постановою Золочівського районного суду Львівської області від 18.01.2010 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, його оскаржив позивач - ОСОБА_1. В апеляційній скарзі просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з»явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних міркувань.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що положення п.7 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було зупинено і обмежено на 2007 рік дію ст. ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» щодо встановлення розміру одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також положення абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», щодо порядку визначення розміру такої допомоги, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Виходячи з розміру прожиткового мінімуму в грудні 2007 року (470 грн.), загальний розмір одноразової допомоги при народженні дитини повинен складати 470 грн. х 22,6 = 10622 грн., а з врахуванням виплаченого її невиплачена частина складає 2122 грн. (10622 - 8500). Аналогічні положення містить Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до вимог ст.ст. 13,14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.
Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Що стосується невиплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» за 2008 рік та вимоги про зобов»язання відповідача призначити та виплатити на користь позивача таку допомогу, то колегія суддів зазначає про відсутність підстав для її задоволення.
Так, судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач протягом січня-грудня 2008 року отримував щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік».
Відповідно до п.23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та викладено у такій редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.». Вказана норма не була визнана неконституційною, а тому виплати, які проводив відповідач у 2008 році відповідають чинному законодавству.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку проводив відповідач у 2008 році відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» є правомірною, а тому УПСЗН діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У 2009 році дія ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» із внесеними змінами зупинена не була, а тому в задоволенні позовних вимог в частині нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період січень-липень 2009 року слід відмовити.
За таких обставин оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для її скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ст. 160, ст. 195, 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Золочівського районного суду Львівської області від 18.01.2010 року у справі №2а-8/10 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 2122 грн.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
Судді С.П. Нос
ОСОБА_2