Справа: № 711/6636/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Степаненко О.М. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
07 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Міщука М.С.
Сорочка Є.О.
За участю секретаря: Стеценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання незаконною відмови у призначенні пенсії за вислугу років та зобов'язання на здійснення розрахунку та призначення пенсії, -
Позивач - ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання відмови у призначенні пенсії за вислугу років протиправною; - визнання протоколу № 43/2 від 15.07.2015року засідання комісії по розгляду спірних питань при призначенні пенсії та відказних пенсійних справ Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області нечинними; - зобов'язання здійснити розрахунок та призначити пенсію за вислугою років.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04 вересня 2015 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 працювала з 15 серпня 1979 року по 23 березня 1982 року у Ватутінській музичній школі на посаді викладача, в дошкільному закладі на посаді музичного вихователя з 01 квітня 1982 року по 24 липня 1984 року та з 01 квітня 1988 року по 28 лютого 1994 року, в Черкаській дитячій школі мистецтв, що була реорганізована з музичної школи №4, на посаді викладача та концертмейстера з 01 березня 1994 року по 06 липня 2015 року, що підтверджується копією трудової книжки. Загальний педагогічний стаж роботи позивача становить 32 роки.
07 липня 2015 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про призначення пенсії за вислугу років.
Листом № 14103/03 від 28 липня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області відмовлено в призначенні пенсії позивачу, мотивуючи тим, що школа мистецтв належить до системи позашкільної освіти, а посада викладача та концертмейстера в позашкільних закладах освіти Переліком не передбачена.
З вищевказаною відмовою позивач не погодилася, в зв'язку з чим звернулась до суду з позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що, згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14.06.2000 року, посада викладача школи мистецтв на якій працювала позивач, включена до Переліку посад педагогічних працівників.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
В силу статті 21 Закону України "Про позашкільну освіту" № 1841-III від 22 червня 2000 року, педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Відповідно до положень статті 39 Закону України "Про освіту" № 1060-XII від 23 травня 1991 року, будинок дитячої творчості є позашкільним навчальним закладом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14.06.2000 року затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що, зокрема, посада викладача школи мистецтв, входить до Переліку посад педагогічних працівників.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року із змінами, внесеними постановою № 1436 від 26.09.2002 року, затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, - в якому спірна посада позивача у школі мистецтв не була передбачена.
Однак, за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України Кабінетом Міністрів України поширено на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 року № 397/12).
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зарахування періоду роботи позивача на посаді викладача та концертмейстера в школі мистецтв до педагогічного стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими, а тому судом першої інстанції правомірно задоволено адміністративний позов.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновки суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області - залишити без задоволення.
Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04 вересня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Міщук М.С.
Сорочко Є.О.
Повний текст ухвали виготовлено 08.10.2015 рок
.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Міщук М.С.
Бєлова Л.В.