Справа: № 826/7133/15 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
08 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.
За участю секретаря судового засідання: Коломійцевої А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.15р. у справі №826/7133/15 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України, третя особа: Головне управління юстиції у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання неправомірними дій конкурсної комісії Міністерства юстиції України по організації та проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області; скасування рішення конкурсної комісії відповідача щодо результатів проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області; зобов'язання відповідача провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15.02.02р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.15р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подала апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким визнати дії конкурсної комісії Міністерства юстиції України по організації та проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області у березні - травні 2015 року неправомірними.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що конкурс на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області було проведено з порушенням вимог порядку, з огляду на те, що позивач не була належним чином повідомлена про дату, час та місце проведення конкурсу. Також апелянт вказала на те, що судом першої інстанції не було надано правової оцінки уточненим позовним вимогам.
У судовому засіданні позивач подала заяву про відмову від позовних вимог в частині скасування рішення конкурсної комісії відповідача щодо результатів проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області; зобов'язання відповідача провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15.02.02р, у зв'язку з цим просила закрити провадження у справі у цій частині на підставі п.2 ч.1 ст.157 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, Міністерством юстиції України було видано наказ № 234/к від 10.02.15р. «Про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад керівних працівників головних територіальних управлінь юстиції», яким оголошено конкурс на заміщення вакантних посад, зокрема, на посаду начальника Головного управління юстиції у Львівській області.
На офіційному сайті (http://old.minjust.gov.ua/42188) Міністерства юстиції України 10.02.15р. розміщено оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад, зокрема, на посаду начальника Головного управління юстиції у Львівській області, та визначено перелік документів та вимоги до кандидатів на зазначену посаду.
Наказом відповідача № 216/к від 06.02.15р. утворено конкурсну комісію для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантної посади на чолі із заступником Міністра юстиції Гецадзе Г.Г.
05.03.15р. позивачем було подано до конкурсної комісії відповідну заяву на участь у конкурсі та усі необхідні документи для участі в конкурсі, а також заповнену анкету для участі у добровільному тестуванні.
Згідно з поданими документами ОСОБА_2 була допущена до участі в конкурсному відборі на заміщення вакантних посад, а саме: на посаду начальника Головного управління юстиції у Львівській області.
Згідно витягу з протоколу засідання конкурсної комісії Міністерства юстиції від 17.03.15р. № 1 до участі у конкурсі з'явились 397 осіб, 22 особи для складання іспиту не з'явились, в тому числі ОСОБА_2 На цьому ж засіданні було прийнято рішення про перенесення засідання на 03.04.15р. для визначення переможця на заміщення вакантної посади начальника Головного управління юстиції у Львівській області.
Згідно витягу з протоколу засідання конкурсної комісії Міністерства юстиції України № 1 від 03.04.15р. визначено, що за результатами розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами не відібрано жодного кандидата для призначення на заміщення вакантних посад.
У зв'язку з цим, Міністерством юстиції України оголошено повторний конкурс на заміщення вакантної посади начальника Головного управління юстиції у Львівській області. Прийом документів проводився по 25 червня 2015 року.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача з організації та проведення конкурсу відповідають вимогам закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 15 Закону України «Про державну службу» передбачено, що прийняття на державну службу на посади третьої - сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України та визначено, що порядок проведення конкурсу для вступу на державну службу регулюється положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 цієї статті передбачено, що дані про вакансії посад державних службовців підлягають публікації та поширенню через засоби масової інформації не пізніш як за один місяць до проведення конкурсу.
Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у державних органах затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.02р. № 169 (надалі -Постанова № 169).
Пунктом 3 Постанови № 169 визначено, що конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України, тому для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії. Очолює конкурсну комісію заступник керівника державного органу. До складу конкурсної комісії входять представники кадрової та юридичної служб, а також окремих структурних підрозділів апарату державного органу.
У п. 8 Постанови № 169 зазначено, що особи, які подали необхідні документи до державного органу для участі у конкурсі, є кандидатами на зайняття вакантної посади державного службовця (далі - кандидати).
Відповідно до п. 9 Постанови № 169- конкурс проводиться поетапно:
1) публікація оголошення державного органу про проведення конкурсу в пресі або поширення його через інші засоби масової інформації;
2) прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади;
3) проведення іспиту та відбір кандидатів.
Як зазначалось вище, на офіційному сайті (http://old.minjust.gov.ua/42188) Міністерства юстиції України 10.02.15р. було розміщено оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад, а саме: на посаду начальника Головного управління юстиції у Львівській області, та зазначено перелік документів та вимоги до кандидатів на зазначену посаду.
Як свідчать обставини справи позивачем було подано заяву та необхідні документи для участі у конкурсі та позивач була допущена до конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного управління юстиції у Львівській області.
Пунктом 19 Постанови № 169 визначено, що іспит проводиться конкурсною комісією державного органу, в якому оголошено конкурс, з метою об'єктивної оцінки знань і здібностей кандидатів на посаду державних службовців.
Пунктом 20 Постанови №169 передбачено, що кадрова служба за погодженням з головою конкурсної комісії визначає дату проведення іспиту та повідомляє кандидатів про місце і час його проведення.
Аналогічна норма мітиться в п. 1.15 Наказу Міністерства юстиції України від 03.10.11р. № 1918/к «Про затвердження Порядку проведення іспиту на заміщення вакантних посад державних службовців апарату Міністерства юстиції України».
При цьому, Постановою №169 не передбачено порядку та способу повідомлення кандидатів, які приймають участь у конкурсі.
Враховуючи те, що інформація про порядок проведення конкурсу, основні вимоги до кандидатів на заміщення вакантних посад, дата та час проведення письмового іспиту була розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України, відсутні підстави вважати, що відповідачем не проінформовано належним чином кандидатів, які приймають участь у конкурсі.
Позивач, як кандидат та зацікавлена особа, мала можливість довідатися про дату та час проведення письмового іспиту із загальнодоступного джерела.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для висновку про противність дій відповідача щодо організації та проведення конкурсу.
Доводи апелянта про те, що судом першої інстанції не було надано правової оцінки уточненим позовним вимогам не заслуговують на увагу, оскільки матеріали справи не містять відповідної заяви та доказів її подання суду у встановленому порядку (штамп канцелярії або ж відмітка судді про долучення заяви до матеріалів справи).
За правилами ст.203 КАС України, постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Відповідно до п.2.ч.1. ст.157 КАС України, підставою для закриття провадження у справі, є, зокрема, відмова позивача від адміністративного позову, якщо відмову прийнято судом.
Суд приймає відмову від позову в частині вимог про скасування рішення конкурсної комісії відповідача щодо результатів проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області; зобов'язання відповідача провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15.02.02р, у зв'язку з чим постанова суду у цій частині підлягає визнанню нечинною, а провадження у справі у вказаній частині вимог - закриттю.
Керуючись ст.ст. п.2.ч.1. ст.157, 195, 196, 200, 203, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.15р. у справі №826/7133/15 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.15р. у справі №826/7133/15 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про скасування рішення конкурсної комісії відповідача щодо результатів проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області; зобов'язання відповідача провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15.02.02р. - визнати нечинною, а провадження у справі у цій частині вимог - закрити.
У іншій частині - постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.15р. у справі №826/7133/15 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
Повний текст ухвали складений: 08.10.15р.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.