Справа: № 823/5062/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М. Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.
Іменем України
08 жовтня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бистрик Г.М.,
суддів: Межевича М.В., Сорочка Є.О.,
при секретарі: Гуменюк Т.В.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою позивача Черкаської міської політичної організації політичної партії Народно-трудовий союз України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Черкаської міської політичної організації політичної партії Народно-трудовий союз України до Черкаської міської виборчої комісії, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,
Позивач Черкаська міська політична організація політичної партії Народно-трудовий союз України звернулися в суд з позовом до Черкаської міської виборчої комісії, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про скасування постанови відповідача від 01 жовтня 2015 року №72 та №73 як безпідставні та такі, що порушують конституційні права громадян і законодавство; винести постанову, якою зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати від Черкаської міської політичної організації політичної партії Народно-трудовий союз України та кандидата на посаду міського голови м. Черкаси ОСОБА_3.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2015 року в задоволенні вимог позивача відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їхню думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення вимог позивача.
В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, оскаржувані рішення прийняті за відсутності законних підстав і порушують виборчі права позивача, що є підставою для скасування судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення першої інстанції в межах вимог апеляційної скарги.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає, апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи в задоволенні вимог позивача суд першої інстанції виходив з того, що під час розгляду прийнятих документів на реєстрацію кандидатами у депутати та кандидата у міські голови за виборчим списком позивача встановлено ненадання належним чином засвідченої копії свідоцтва про реєстрацію позивача відповідно до Закону України «Про місцеві вибори».
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2015 року до Черкаської міської виборчої комісії звернулася уповноважена позивачем особа з пакетом документів щодо реєстрації кандидатами в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради на місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, осіб, включених до виборчого списку позивача, а також документи щодо реєстрації кандидатом на міського голову ОСОБА_3.
За результатами розгляду відповідно до протоколу засідання прийнято оскаржувані постанови 01.10.2015 року №72 та №73, якими їм відмовлено у реєстрації відповідними кандидатами у зв'язку з виявленням відсутності у вищевказаному пакеті документів засвідчених територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або нотаріально засвідченої після офіційного оголошення про початок виборчого процесу копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії.
Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, доводам апеляційної скарги, виходячи з наявних у справі матеріалів, колегія суддів зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII (далі - Закон №595-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону№595-VIII, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Пунктом 2 ч. 6 ст. 25 Закону №595-VIII зазначено, що міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови: 1) забезпечує підготовку та проведення виборів міського голови; 2) реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 40 Закону №595-VIII, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів, зокрема копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.
Відповідно до ст. 43 Закону №595-VIII кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 46 Закону №595-VIII, визначено, що підставою відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови є, зокрема, відсутності передбачених Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Відповідно до постанови №72 від 01.10.2015 року Черкаська міська виборча комісія Черкаської області виявила відсутність копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади.
Описом документів, прийнятих від позивача відповідачем, підтверджується надання копій вищезгаданого свідоцтва.
Судом першої інстанції під час огляду в судовому засіданні документів з'ясовано, що копії візуально схожі на відскановану кольорову копію за підписом в.о.начальника Реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Слобожаником Д.А. копії свідоцтва.
Позивач вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області подано документи, які видав державний орган.
Відповідно до ч.12 ст.41, ч.6 ст.43 Закону помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Згідно з ч.3 ст.38, ч.4 ст.40 Закону документи, передбачені ч.1 ст.38 та ч.ч.1-2 ст.40 Закону, подані до відповідної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків, передбачених цим Законом.
Апелянтом подавались не копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організаційної партії, а копії з копій, що суперечить вимогам п. 2 ч. 1 ст. 40 Закону №595-VIII.
В матеріалах справи відсутня копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії засвідчена територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або нотаріально засвідченої після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що вищезазначені документи не відповідають вимогам, які передбачені Законом України «Про місцеві вибори» та не можуть вважатися документами в розумінні пункту 2 ч. 1 ст. 40 Закону.
На підтвердження фактів порушень виборчого законодавства, якими апелянт обґрунтовує свої вимоги, не надано доказів, а тому колегія суддів не вбачає порушення відповідачем виборчого законодавства, дії вчинені в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Щодо розміру судового збору, колегія суддів погоджується про стягнення з позивача 3654,00 грн. на користь Державного бюджету України відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір».
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що заявником до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору та не сплачено судовий збір на момент вирішення справи.
У зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, з позивача підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 4019 грн. 40 коп..
Доводи апеляційної скарги позивача не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст. ст. 201 - 204 КАС України.
Оскаржуване судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 71, 158, 160, 167, 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254, КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу позивача Черкаської міської політичної організації політичної партії Народно-трудовий союз України - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Черкаської міської політичної організації політичної партії Народно-трудовий союз України до Черкаської міської виборчої комісії, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про скасування рішення і зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Стягнути з Черкаської міської політичної організації політичної партії Народно-трудовий союз України (м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, буд. 36) на користь Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду в розмірі 4019 грн. 40 коп..
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Бистрик Г.М.
Судді: Межевич М.В.
Сорочко Є.О.
.
Головуючий суддя Бистрик Г.М.
Судді: Сорочко Є.О.
Межевич М.В.