Постанова від 08.10.2015 по справі 812/1499/15

Головуючий у 1 інстанції - Тихонов І.В.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2015 року справа №812/1499/15

зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р. Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Жаботинської С.В.

при секретарі

судового засідання Томах О.О.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_4 - за протоколом від 23.09.2015р.

від відповідача: Бєлуха М.Б. - за дов. від 07.10.2015р.

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Лисичанської міської виборчої комісії

Луганської області

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від 5 жовтня 2015 року

по адміністративній справі №812/1499/15

за позовом Лисичанської міської партійної організації

політичної партії «НАШ КРАЙ» в особі голови

партійної організації ОСОБА_4

до Лисичанської міської виборчої комісії

Луганської області

про визнання протиправною та скасування

постанови від 1 жовтня 2015 року №24

«Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати

Лисичанської міської ради, включених до виборчого

списку кандидатів у депутати Лисичанської міської

організації політичної партії «НАШ КРАЙ»

та про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Лисичанська міська партійна організація політичної партії «НАШ КРАЙ» в особі голови партійної організації ОСОБА_4 (надалі позивач у справі) 3 жовтня 2015 року з урахуванням уточнень звернулась до суду з позовною заявою до Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області (надалі виборча комісія, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 1 жовтня 2015 року №24 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та зобов'язання Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області невідкладно розглянути заяву Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» від 30 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку Лисичанською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ», та прийняти рішення, передбачене частиною 9 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» (а. с.3-15, 47-59).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2015 року зазначений позов задоволено частково, внаслідок чого:

- скасовано рішення Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області від 1 жовтня 2015 року №24 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ»;

- зобов'язано Лисичанську міську виборчу комісію Луганської області невідкладно розглянути заяву Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» від 30 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку Лисичанською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ», та прийняти рішення, передбачене частиною 9 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори»;

- відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним рішення Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області від 1 жовтня 2015 року №24 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ» (а. с. 122-126).

Лисичанська міська виборча комісія Луганської області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права суть яких зводиться до того, що оскільки судом першої інстанції встановлено, що для визнання постанови відповідача №24 від 1 жовтня 2015 року протиправною підстави відсутні, суд тим самим фактично визнає постанову комісії законною, винесеною без порушення норм діючого законодавства. Правомірність прийнятої постанови міською виборчою комісією унеможливлює визнання її протиправною (а. с.131-141).

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечує, просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Лисичанська міська партійна організація політичної партії «НАШ КРАЙ» зареєстрована відповідно до законодавства України, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії №99 від 27 серпня 2015 року виданого начальником Лисичанського міського управління юстиції, входить за номером 81 до Переліку політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у місцевих виборах, оприлюдненому на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії відповідно до абзацу третього частини першої статті 36 Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595-8 (а. с. 20-22,37,76,115).

Головою партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_4 30 вересня 2015 року до Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області надано заяву та документи для реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ», із закріпленням їх за відповідними територіальними виборчими округами.

Зазначені документи отримані головою Лисичанської міської виборчої комісії 30 вересня 2015 року о 20год. 36хв., що підтверджується довідкою, підписаною представниками партії та комісії, з якої вбачається, що до міської виборчої комісії надані наступні документи: довіреність від 25.09.2015р. - 1 аркуш, заява від 30.09.2015р. - 1 аркуш, копія свідоцтва про реєстрацію - 1 аркуш, рішення зборів партії - 7 аркушів, виборчий список - 5 аркуш, СД диск - 1 шт., платіжне доручення - 1 аркуш, документи кандидатів в депутати - 435 арк. (а. с. 36, 80).

Довідка складена відповідно до частини п'ятої статті 41 Закону України №595-8, є належним доказом в розумінні частини першої статті 70 КАС України. Посилання сторін на опис та розписку суд не бере до уваги з огляду на положення цієї процесуальної норми, оскільки Закон встановив чітку форму для передачі-прийняття документів.

Рішення ІІІ З'їзду політичної партії «НАШ КРАЙ» отримано відповідачем 1 жовтня 2015 року за вх.107 приблизно о 16:00 год. про що свідчить відмітка на даному документі та підтверджено копією журналу вхідної кореспонденції, дана обставина не є спірною між сторонами (а.с.77, 79).

За результатами розгляду поданих головою політичної організації документів відповідно до протоколу №6 від 1 жовтня 2015 року на засіданні Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області винесено Лисичанською міською виборчою комісією Луганської області постанову від 1 жовтня 2015 року № 24 о 17год. 40хв., якою відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ».

Підставою відмови стало подання неповного пакету документів, а саме, не надання відповідно до п.3 ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії (а. с. 16-18, 85-102).

Оцінюючі спірні правовідносини, колегія суддів виходить з того, що преамбулою Закону України «Про місцеві вибори» встановлені основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів зокрема районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост від 14 липня 2015 року № 595-VIII (надалі Закон України № 595-VIII).

Статтею 38 цього Закону визначені умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі та вичерпний перелік документів за умови надання яких відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії.

До даного переліку входить обов'язкове надання копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії.

Частиною 3 статті 38 Закону України № 595-VIII встановлено, що документи, передбачені частиною 1 цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків передбачених цим законом.

Статтею 41 Закону України № 595-VIII встановлено порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі:

1. Кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

2. Подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.

3. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.

4. Представник місцевої організації партії, уповноважений на підставі довіреності від місцевої організації партії, подає для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі документи, передбачені частиною першою статті 38 цього Закону.

5. Представнику місцевої організації партії, уповноваженому на підставі довіреності від місцевої організації партії, який подав передбачені частиною першою статті 38 цього Закону документи, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

Аналіз норм частин з першої по п'яту статті 41 Закону України № 595-8, доводить наявність імперативних норм, які є обов'язковими до виконання як представниками місцевої організації партії так і територіальною виборчою комісією, зокрема і граничний термін подання документів, який відносно місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, сплинув 30 вересня 2015 року.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 46 Закону України № 595-VIII територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджується під час апеляційного провадження, копію рішення ІІІ З'їзду політичної партії «НАШ КРАЙ» про участь місцевих організацій політичної партії «НАШ КРАЙ» у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року надана позивачем відповідачу 1 жовтня 2015 року, тобто вже після закінчення передбачених ч.2 ст.41 Закону України 24 днів до дня голосування і тому у зв'язку з пропуском строку подання документів до реєстрації даний документ комісією не розглянуто. Факт надання рішення з'їзду за межами встановленого законом строку позивачем не спростовується.

Крім того, законодавством не передбачено подання додатково необхідних документів вже після подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про те, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають обставинам справи, що доводить наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції відповідно до пункту 3 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 163, 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2015 року у адміністративній справі №812/1499/15 - задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2015 року у адміністративній справі №812/1499/15 - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

В задоволенні позовних вимог Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» в особі голови партійної організації ОСОБА_4 до Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області про визнання протиправною та скасування постанови від 1 жовтня 2015 року №24 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та зобов'язання Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області невідкладно розглянути заяву Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» від 30 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку Лисичанською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ», та прийняти рішення, передбачене частиною 9 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А.Василенко

С.В.Жаботинська