Постанова від 06.10.2015 по справі 229/1942/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Рагозіна С. О.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 року справа №229/1942/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 31 серпня 2015 року у справі № 229/1942/15-а (головуючий І інстанції Рагозіна С. О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання дій незаконними і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2015 року позивач ОСОБА_2 звернулася до Дружківського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка про визнання дій незаконними і зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позову зазначила що рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 16 липня 2012 року її брат ОСОБА_3, 1938 року народження, оголошений померлим. Після його смерті залишилось спадкове майно, в тому числі недоотримана пенсія, яка нараховувалася йому до дня набрання чинності вказаним рішенням. На запит державного нотаріуса від 30 жовтня 2012 року відповідач надав довідку про те, що за період з 29 жовтня 2009 року по 31 липня 2012 року сума недоотриманої пенсії ОСОБА_3 становить 31628 грн. 47 коп. Єдиним спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 був його син і племінник позивача ОСОБА_4, який 20 квітня 2013 року отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, але ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер, не отримавши спадщину. Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 є позивач, його тітка ОСОБА_2. На запит державного нотаріуса від 26 березня 2015 року відповідач надав довідку про те, що за період з 01 квітня 2012 року по 31 липня 2012 року сума недоотриманої пенсії ОСОБА_3 складає 4451 грн. 58 коп. На заяву позивача від 15 квітня 2015 року з вимогою видати їй як спадкоємцю недоотриману пенсію ОСОБА_3 у сумі 31628 грн. 47 коп. відповідач виніс рішення від 23 квітня 2015 року № 3399/05, яким фактично відмовив їй у цьому. У відмові відповідач посилається на вимоги ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до вимог якої недоотримана пенсіонером з власної вини пенсія виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до звернення за отриманням пенсії.

Позивач вважає, що своєю відмовою відповідач порушив вимоги Конституції України, а саме ст.ст. 1, 3, ч.2 ст.6, 8, ч.2 ст.19 22, 23, ч.І ст. 24, 64. Просить визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Дружківка Донецької області про відмову в нарахуванні їй суми пенсії, що належала ОСОБА_3 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, в розмірі 31628 грн. 47 коп., та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області здійснити перерахунок суми пенсії, що належала ОСОБА_3 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, за період з 29 жовтня 2009 року по 31 липня 2012 року у сумі 31628 грн. 47 коп.

Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 31 серпня 2015 року позовні вимоги задоволено.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що після прийняття спадщини ОСОБА_4 сума недоотриманої його батьком ОСОБА_3 пенсії змінила свій правовий статус і є вже не пенсією, недоотриманою пенсіонером, а коштами, які ввійшли до складу спадщини. Подальше правове регулювання переходу права на ці кошти іншим особам регулюється нормами Цивільного кодексу України, в даному випадку, про спадкові відносини.

Не погодившись з рішенням Дружківського міського суду Донецької області пенсійний орган подав апеляційну скаргу в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим що виплату недоотриманої пенсії можливо провести заявнику після спливу шести місяців від дня смерті пенсіонера за умови подання заявником свідоцтва про право на спадщину, тобто недоотриманої пенсії. Посилається на ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 16 липня 2012 року №2-о/0516/51/2012 оголошено померлим ОСОБА_5. Рішення суду набуло чинності 26 липня 2012 року (а.с.9).

12 квітня 2013 року син оголошеного померлим ОСОБА_3 - ОСОБА_6 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом. До спадщини, зокрема, входила грошова сума з належними відсотками та компенсаціями у вигляді не отриманої пенсії ОСОБА_3, яка зберігалась у поштовому відділенні № 84206 ЦПЗ №7 м. Дружківка Донецької обласної дирекції УДППЗ «Укрпошта», які належали спадкодавцю на підставі довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області від 08.11.2012 за №14123/02. Оцінка спадкового майна була визначена у сумі 33190 грн. 48 коп. (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_6 помер.

На звернення ОСОБА_2, 03 квітня 2015 року відповідач видав позивачу довідку про розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_3 у сумі 4451 грн. 58 коп., а також роз'яснив, що розмір недоотриманої пенсії буде зменшуватися в залежності від дати звернення до управління особи, яка має право на спадщину із оформленим свідоцтвом про право на спадщину.

Незгодна з розміром недоотриманої пенсії, нарахованої відповідачем, позивач звернулася до управління з заявою про вимогу зробити перерахунок цієї суми, на яку отримала відповідь відповідача від 23 квітня 2015 року № 3399/05. У своїй відповіді Управління Пенсійного фонду України у м. Дружківка відмовило позивачу у такому перерахунку і пояснило, що ч.1 ст.46 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Згідно з запитом державного нотаріуса від 30.10.2012 року № 904/02-14 надана довідка про наявність невиплаченої пенсії оголошеного померлим ОСОБА_4 в сумі 31628,47 грн. за період з 29.10.2009 року по 31.07.2012 року. В 2012 році звернень за недоотриманою пенсією ОСОБА_3 не було. Згідно з запитом державного нотаріуса від 26.03.2015 року надана довідка про недоотриману пенсію ОСОБА_3 в сумі 4451,58 грн. за період з 01.04.2012 року по 31.07.2012 року, тобто за три роки до дня надходження до управління запиту нотаріуса. Різниця в сумах недоотриманої пенсії ОСОБА_3 обумовлена датою звернення за відповідною інформацією.

На повторне звернення ОСОБА_2, відповідач надав довідку від 21.04.2015 року за № 3309/04 відповідно до якої сума недоотриманої пенсії складала 3759 грн. 92 коп.

На підставі цієї довідки ОСОБА_2 21 квітня 2015 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом. До спадщини після смерті ОСОБА_6, зокрема, входила грошова сума з належними відсотками та компенсаціями у вигляді не отриманої пенсії на підставі довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області від 21.04.2015 року за № 3309/04, яка зберігається у поштовому відділенні №84206 ЦПЗ №7 м. Краматорська Донецької обласної дирекції УДППЗ «Укрпошта», які належали рідному батьку спадкодавця ОСОБА_5 , який помер 26 липня 2012 року, спадкоємцем якого був ОСОБА_6, який спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав та помер (а.с.11).

22 квітня 2015 року на підставі свідоцтва про право на спадщину, ОСОБА_2 отримала недоодержану пенсію ОСОБА_5 у сумі 3759 грн. 92 коп. відповідно до довідки від 21.04.2015 року за № 3309/04.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

З цією статтею Цивільного кодексу України кореспондується стаття 52 Закону У країни ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина третя якої, зокрема, зазначає, що: «У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини».

Відповідно до ч.1, розділу 2 Методичних рекомендацій Міністерства юстиції України від 29.01.2009 року «Щодо вчиненням нотаріальних дій пов'язаних із вжиттям заходів щодо хорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя» (далі Методичні рекомендації), спадщина (спадкове майно) - це майнові і окремі немайнові права та обов'язки спадкодавця, які після його смерті переходять до спадкоємців. Основу спадкового майна складають майнові права та обов'язки спадкодавця (право власності на нерухоме майно, транспортні засоби, вклади тощо). В порядку спадкування можуть переходити також окремі немайнові права, які необхідні для реалізації пов'язаних з ними майнових прав.

Відповідно до абзацу 2, частини 3, розділу 2 Методичних рекомендацій, свідоцтво про право на спадщину є документом, що підтверджує перехід права власності на майно від спадкодавця до спадкоємців. Видається свідоцтво про право на спадщину на підставі заяви спадкоємця за місцем відкриття спадщини.

Як вже було вище зазначено, після смерті ОСОБА_6 ОСОБА_2 набула право на спадщину у зв'язку з відсутності спадкоємців попередньої черги, відповідно до ст.1258 Цивільного кодексу України. Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 21.04.2015 року була визначена ціна спадкового майна у сумі 9338 грн. 11 коп., з яких сума недоотриманої пенсії ОСОБА_5 складала 3 759 грн. 92 коп., відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області від 21.04.2015 року за № 3309/04.

Як вбачається з матеріалів справи, 22.04.2015 року, ОСОБА_2, була отримана сума у розмірі 3 759 грн. 92 коп. на підставі свідоцтва про спадщину.

Отже суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про те, що спадкове майно на отримання якого позивач мала право було чітко визначено свідоцтвом про право на спадщину за законом від 21.04.2015 року виданого в м. Дружківка Донецької області, нотаріусом ОСОБА_8, відповідно до якого сума недоотриманої пенсії ОСОБА_5 складала 3 759 грн. 92 коп., на підставі довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області від 21.04.2015 року за № 3309/04. На іншу суму недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_5 позивач не набув права спадкування.

Таким чином, враховуючи наведене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при не вірному застосуванні норм матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому вбачає підстави для скасування постанови.

На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 31 серпня 2015 р. у справі № 229/1942/15-а - задовольнити.

Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 31 серпня 2015 року у справі № 229/1942/15-а - скасувати.

У задоволенні позовних вимогах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Дружківка Донецької області про відмову в нарахуванні їй суми пенсії, що належала ОСОБА_3 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, в розмірі 31628 грн. 47 коп., та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області здійснити перерахунок суми пенсії, що належала ОСОБА_3 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, за період з 29 жовтня 2009 року по 31 липня 2012 року у сумі 31628 грн. 47 коп. - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

І.Д. Компанієць