ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"08" жовтня 2015 р. Справа № 809/4185/15
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Черепій П.М., перевіривши матеріали адміністративного
позову адвоката ОСОБА_1
до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Іван-Франківської області (Дисциплінарної палати)
про скасування рішення № 14 від 09.09.2015 року,-
07.10.2015 року адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Іван-Франківської області (Дисциплінарної палати) про скасування рішення № 14 від 09.09.2015 року.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень. дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України). Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори за участю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Частиною другою статті 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльністю”, адвокатура України - це недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
Як вбачається із змісту позову, позивач здійснює адвокатську діяльність на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю № 779 від 20.05.2011р.
Предметом позову є правомірність та законність рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Івано-Франківської області №14 від 09.09.2015 року про порушення відносно адвоката ОСОБА_1 дисциплінарної справи.
Суддя зазначає, що ОСОБА_1 не є особою, котра проходить публічну службу чи має намір проходити таку службу, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Івано-Франківської області не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України, а тому справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, що відповідно до пункту частини 1 статті 109 КАС України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Аналогічна правова позиція висвітлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18.08.2015 року справа № К/9991/69127/12.
Таким чином, вказані позовні вимоги повинні розглядатися за правилами Цивільного процесуального кодексу України (а не КАСУ) відповідним загальним міським судом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Відмовити адвокату ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Іван-Франківської області (Дисциплінарної палати) про скасування рішення № 14 від 09.09.2015 року.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити адвокату ОСОБА_1, що з даним позовом слід звернутись в порядку цивільного судочинства до Івано-Франківського міського суду, а також, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Черепій П.М.