23 вересня 2015 року Справа № 876/1926/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого-судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 січня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області про зобов'язання вчинити дії,-
02.12.2014 року позивачка звернулася з позовом до відповідача про зобов'язання здійснити обчислення розміру пенсії та її виплати як державному службовцю з дня призначення з 27.01.2011р. в розмірі 90 % заробітної плати, з врахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких проводяться нарахування пенсії, збільшивши її місячний розмір на 243,273 грн., зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за весь період з часу її призначення і виплатити їй донараховану суму пенсії.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 січня 2015 року позов задоволено частково. Визнано дії ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області щодо неврахування матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, при призначені позивачці пенсії згідно Закону України "Про державну службу" неправомірними. Зобов'язано ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області провести перерахунок розміру, призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % від заробітної плати з урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, збільшивши її розмір на 243,273 гривень. Зобов'язано ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області провести перерахунок пенсії позивачці з 02.07.2014 року, та виплатити їй донараховану суму пенсії. Адміністративний позов про перерахунок пенсії за період з 27.01.2011 року по 02.07.2014 року - залишити без розгляду.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, та не встановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що для призначення пенсії позивачу враховано всі складові заробітної плати передбачені законодавством. Оскільки матеріальна допомога та індексація заробітної плати не відноситься до інших надбавок, тому зараховувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних міркувань.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив із того, що позивач при призначенні пенсії до його заробітку для обчислення пенсії мав право на включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, оскільки таке його право передбачено чинним законодавством. Зазначені висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Луцьку з 27.01.2011 року як одержувач пенсії по інвалідності, що призначена останній згідно ст.37 Закону України "Про державну службу".
16.10.2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із урахування виплаченої їй матеріальної допомоги та індексації заробітної плати (а.с.13).
ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку №447/Г-01 від 29.10.2014 року, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на ст.33 Закону України "Про державну службу", оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та індексація не належать до надбавок включених до вищевказаного закону (а.с.21).
З довідок управління охорони здоров»я Волинської обласної державної адміністрації №249/15-2.11 від 26.01.2011 року із відомостями про складові заробітної плати за період із 01.01.2006 року по 31.12.2007 року, №249/15-2.11 від 26.01.2011 року із відомостями про складові заробітної плати за період із 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, №249/15-2.11 від 26.01.2011 року із відомостями про складові заробітної плати за період із 01.01.2010 року по 31.12.2010 року вбачається, що на всі виплати включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування (а.с.18-20).
З довідки управління охорони здоров»я Волинської обласної державної адміністрації №3373/15-2.14 від 14.10.2014 року вбачається, що за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року позивачу було виплачено 2429,69 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та 4057,61 грн. індексації, на які також було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.14-16).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №3723), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону № 108/95).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, 28.05.2013 року у справі №21-97а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Проте, постановляючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції допустився процесуального порушення, щодо наслідків пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом, а саме залишив без розгляду позов в частині вимог з 27.01.2011р. по 02.07.2014р., хоча позивачка звернулась до суду 02.12.2014р.
Згідно із ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, залишенню без розгляду підлягають вимоги позивача за період з 27.01.2011р. по 01.06.2014р.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивачки слід задовольнити частково, визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати зробити перерахунок призначеної пенсії з 02.06.2014 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суму матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки).
керуючись ст.100, 160, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області задовольнити частково.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 січня 2015 року у справі №161/19520/14-а, 2-а/16/21/15 скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області щодо відмови провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_2 як державному службовцю з 02.06.2014 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суму матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки).
Зобов'язати ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_2 як державному службовцю з 02.06.2014 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням фактично отриманих сум.
Позовні вимоги в частині зобов'язання ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області виплачувати позивачу пенсію з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати за період з дня призначення пенсії 27.01.2011 року по 01.06.2014 року включно залишити без розгляду у зв'язку із пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий М.П.Кушнерик
Судді О.І.Мікула
ОСОБА_3