Постанова від 07.10.2015 по справі 804/14827/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 р. Справа №804/14827/15

17 год. 10 хвил.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді суддівВерба І.О. Гончарової І.А., Сидоренка Д.В.

при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом кандидата в депутати в багатомандатному окрузі №12 Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_5 до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

6 жовтня 2015 року о 14 годині 05 хвилини кандидат в депутати в багатомандатному окрузі №12 Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_5 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, у якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову №27 пункт 9 від 01.10.2015 року Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області в частині відмови у реєстрації кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_5;

- зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край», відносно ОСОБА_5.

В обґрунтування позову зазначено, що рішенням відповідача обмежено реалізацію активного виборчого права позивача.

Позивач письмовим клопотанням просив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

На пропозицію суду відповідач заперечень проти позову не надав, процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, направив до матеріалів справи копію протоколу, який складався під час прийняття оскаржуваного рішення.

Судовий спір заявлено щодо відмови у реєстрації кандидата в депутати до місцевого органу самоврядування з огляду на відсутність його згоди балотуватися кандидатом у депутати від місцевої організації партії, необхідність подання якої передбачена частиною 6 статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори».

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що 29 вересня 2015 року рішенням зборів Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» №7 вирішено висунути кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року та включити до виборчого списку кандидатів у депутати від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» 37 осіб, у тому числі ОСОБА_5 (порядковий номер 15) у територіальному виборчому окрузі, за яким закріплений кандидат, №12.

До Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області 30.09.2015 року згідно відповідної довідки надійшла заява Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» разом із іншими документами про реєстрацію кандидатів у депутати Новомосковської міської ради всіх членів партії в кількості 37 осіб на чергових виборах 25 жовтня 2015 року.

За поясненнями позивача серед поданих документів була її письмова заява, адресована Новомосковській міській виборчій комісії у Дніпропетровській області про те, що вона, ОСОБА_5, дає згоду балотуватись кандидатом у депутати у багатомандатному окрузі від Новомосковської міської організації політичної партії «Наш Край» у Дніпропетровській області і бути кандидатом у депутати в територіальному виборчому окрузі №12 з виборів депутатів до Новомосковської міської у Дніпропетровської області ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року та у зв'язку із цим надала згоду на оприлюднення її біографічних відомостей.

Таким чином, суд зазначає про неточності в найменуванні партійної організації та найменуванні виборчої комісії:

- в згоді балотуватись та бути кандидатом позивач зазначив «Новомосковську міську організацію політичної партії «Наш Край» у Дніпропетровській області, коли як згідно свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 21.08.2015 року №234 назва структурного утворення політичної партії «Новомосковська міська партійна організація Політичної партії «Наш Край»;

- згоду балотуватись та бути кандидатом позивач адресував «Новомосковській міській виборчої комісії у Дніпропетровській області», коли як правильне найменування адресата «Новомосковська міська виборча комісія Дніпропетровської області».

Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі визначені статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори».

Відповідно до пункту 6 статті 38 вказаного Закону територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу.

Порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі врегульований стаття 41 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема:

- частина 1: кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону;

- частина 4: представник місцевої організації партії, уповноважений на підставі довіреності від місцевої організації партії, подає для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі документи, передбачені частиною першою статті 38 цього Закону;

- частина 5: представнику місцевої організації партії, уповноваженому на підставі довіреності від місцевої організації партії, який подав передбачені частиною першою статті 38 цього Закону документи, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

- частина 9: територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати; копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати;

- частина 12: помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Таким чином, судом встановлено допущення позивачем помилок та неточностей в поданих документах, проте, вказані помилки та неточності підлягають виправленню і не є підставами для відмови в реєстрації кандидата в депутати згідно імперативного правила, встановленого частиною 12 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори».

При цьому, особливості порядку реєстрації, передбаченого статтею 41 Закону «Про місцеві вибори», викладені в частині 6 зазначеної норми, та ґрунтуються на тому, що:

- особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, яка на день подання заяви місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не дала згоди балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії відповідно до пункту 6 частини першої статті 38 цього Закону, вважається виключеною з цього виборчого списку з дня подання зазначеної заяви місцевою організацією партії до територіальної виборчої комісії;

- заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання заяви відповідною місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається.

Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати в разі відсутності передбачених законом документів для реєстрації особи кандидатом. При цьому, рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.

Оскільки в оскаржуваному рішенні відповідача йдеться про відсутність вищевказаної згоди позивача, на думку колегії суддів є вирішальним підтвердження обставин подання такої згоди у загальному пакеті документів, у тому числі із допущеними помилкою та неточностями, описаними вище, що фактично встановлено у судовому засіданні.

Суд дійшов висновку, що зазначення в письмовій згоді балотуватись та бути кандидатом у депутати найменування структурного утворення політичної партії «Новомосковська міська організація політичної партії «Наш Край» у Дніпропетровській області» замість «Новомосковська міська партійна організація Політичної партії «Наш Край» є помилкою та неточністю, які підлягають виправленню.

Таким чином, в заявленому спорі суд не знайшов підстав для визнання позивача виключеним з виборчого списку в порядку частини 6 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори».

Умови організації роботи виборчої комісії визначені статтею 27 Закону України «Про місцеві вибори», згідно якої виборча комісія є колегіальним органом, основною формою роботи виборчої комісії є засідання, на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії.

З питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом.

Виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, складаються у випадках та у кількості примірників, встановлених цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії.

Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.

Згідно частини 15 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити:

1) найменування комісії;

2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер;

3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії;

4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення;

5) резолютивну частину.

Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.

Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.

Рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, або до суду.

Судом встановлено, що протоколом №6 від 1 жовтня 2015 року Новомосковською міською виборчою комісією Дніпропетровської області розглянуто тринадцяте питання порядку денного «Про розгляд заяви про реєстрацію кандидатів в депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край».

Згідно пункту 13 вказаного протоколу:

- слухали: Голову комісії ОСОБА_6, яка доповіла, що Новомосковська міська партійна організація Політичної партії «Наш Край» подала документи до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо реєстрації кандидатів у депутати Новомосковської міської ради;

- в поданих документах наявні порушення вимог частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема, за порядковим пунктом 9 вказано, що від ОСОБА_5 відсутня згода балотуватись кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край»;

- вказане є порушенням вимог частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», що в силу вимог частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» є підставою для відмови в реєстрації зазначеним кандидатам у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край». За це рішення проголосували: за 18 осіб, проти: 0 осіб; утримались 0 осіб;

- а тому пропонується зареєструвати 13 кандидатів у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край», документи складені без порушень вимог Закону України «Про місцеві вибори»;

- вирішили (постановили): зареєструвати 13 кандидатів у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край» (серед яких позивач відсутній). За це рішення проголосували: за 18 осіб, проти: 0 осіб; утримались 0 осіб.

В оскаржуваній постанові зазначено, що розглянувши подані міською партійною організацією документи Новомосковською міською виборчою комісією Дніпропетровської області встановлено, що:

- в поданих документах наявні порушення вимог частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», а саме щодо ОСОБА_5 - відсутня згода балотуватись кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край»;

- вказане є порушенням вимог частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», що в силу вимог частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» є підставою для відмови в реєстрації зазначеним кандидатам у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край».

Новомосковська міська виборча комісія Дніпропетровської області, встановивши вищевказані обставини, оскаржуваною постановою №27 від 01.10.2015 року відповідно до статей 28, 41 Закону України «Про місцеві вибори» постановила: зареєструвати 13 кандидатів у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край», серед яких відсутній позивач - ОСОБА_5

З оскаржуваної постанови міської виборчої комісії не вбачається прийняття відносно кандидата ОСОБА_5 рішення про відмову в реєстрації, отже, заявлені позовні вимоги щодо оскарження такого рішення в частині відмови у реєстрації, що є підставою для відмови в задоволенні заявленого позову у вказаній частині, оскільки належним способом захисту порушеного права є оскарження бездіяльності відповідача.

З протоколу №6 від 1 жовтня 2015 року вбачається прийняття протокольного рішення щодо наявності підстав для відмови в реєстрації 24 кандидатів у депутати, при цьому відсутнє рішення, яким конкретним фізичним особам відмовлено в реєстрації, оскільки в протоколі та подальшому в постанові, рішення, яким комісія постановила відмовити у реєстрації конкретним кандидатам, відсутнє.

Відсутність рішення Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо розгляду питання про реєстрацію кандидата ОСОБА_5 у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» свідчить про бездіяльність міської виборчої комісії, оскільки останньою у формі постанови не прийнято ані рішення про відмову у реєстрацію, ані рішення про реєстрацію позивача кандидатом у депутати органу місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 року №361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

З огляду на викладене є обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача розглянути документи щодо реєстрації ОСОБА_5 кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край».

При цьому, формулювання позовних вимог щодо повторного розгляду документів суд не вбачає обґрунтованим, оскільки, як встановлено судом, фактично первісно пакет документів щодо позивача, як кандидата у депутати не розглянутий, так як за наслідками такого розгляду відповідне рішення не прийнято, отже, розгляд документів належно за процедурою не закінчився.

Вирішуючи спір по суті, виходячи із завдань адміністративного судочинства, суд зазначає, що статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

При цьому, згідно із частиною 5 статі 178 вказаного Кодексу строки подання позовних заяв не може бути поновлено, а позовні заяви, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Відповідно до частини 4 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.

Судом встановлено, що днем допущення бездіяльності є 1 жовтня 2015 року, оскільки рішення про реєстрацію кандидатів або про відмову в реєстрації мало бути прийнято не пізніше ніж на 3 день (03.10.2015 року) з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів (30.09.2015 року), але не пізніше ніж як 23 дні до дня голосування (1 жовтня 2015 року).

З огляду на викладене, колегія суддів вважає правомірним та необхідним вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача, на захист яких поданий цей позов, та визнати протиправною бездіяльність Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо неприйняття рішення відносно реєстрації кандидата та зобов'язати відповідача розглянути питання реєстрації позивача кандидатом у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край».

При вирішенні питання про сплату судового збору, суд керується частиною 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України якою визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а саме статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не було сплачено судовий збір. Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що дорівнює 487,20 грн.

Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки позивачем заявлено фактично дві позовні вимоги, то з позивача, з врахуванням часткового задоволення адміністративного позову, підлягає стягненню судовий збір в розмірі 487,20 грн., оскільки у задоволенні однієї позовної вимоги немайнового характеру відмовлено.

Керуючись статтями 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_5 до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» в частині кандидата ОСОБА_5.

Зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію Дніпропетровської області розглянути заяву про реєстрацію кандидатів у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» в частині кандидата ОСОБА_5 та прийняти рішення в порядку, встановленому чинним законодавством України.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь державного бюджету України судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім грн.) 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог частини п'ятої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Суддя Суддя І.О. Верба І.А. Гончарова Д.В. Сидоренко