Постанова від 07.10.2015 по справі 804/14819/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 р. Справа № 804/14819/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддів Павловського Д. П. Чорної В.В., Серьогіної О.В.

при секретаріКвасові В.П.

без участі представників сторін

представника позивача Зеркіна А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Теріторіальної організації політичної партії "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" в м. Дніпропетровську до Кіровській районній у місті Дніпропетровську виборчій комісії Дніпропетровської області про визнання незаконною бездіяльність виборчої комісії

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2015 року Територіальна організація політична партія «Опозиційний Блок» (далі за текстом - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області (далі за текстом відповідач), в якому просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області щодо неприйняття рішення стосовно питання реєстрації кандидатами в депутати у Кіровському районі у місті Дніпропетровську раду у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року осіб, висунутих від Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровськ, відповідно до поданого виборчого списку.

- вважати зареєстрованими кандидатів в депутати у Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року осіб, висунутих від Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровськ, відповідно до поданого виборчого списку.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 30 вересня 2015 року о 17:50 представник Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» в місті Дніпропетровськ (позивач по справі) подав пакет документів для реєстрації кандидатів в депутати у Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Позивачем до Кіровської районної у місті Дніпропетровську комісії Дніпропетровської області (відповідач по справі). На даний час, як зазначає позивач, відповідно ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» відповідачем не прийнято жодного з рішень щодо реєстрації кандидатів у депутати позивача у Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду. Позивач з діями відповідача не згоден, та враховуючи порушення своїх прав та інтересів, звернувся з даним позовом до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2015 р. за даним позовом відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судове засідання 07.10.2015 р. прибув, представник позивача.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Надав до суду письмове заперечення.

Враховуючи надані пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, судом встановлено наступне.

Згідно ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Так, 30 вересня 2015 року о 17:50 представником позивача було подано повний пакет документів для реєстрації кандидатів в депутати у Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Позивачем депутатів до Кіровської районної у місті Дніпропетровську комісії Дніпропетровської області.

Підтвердженням цієї обставини слугує видана відповідачем Довідка від 30.09.2015, відповідно до якої відповідачем від позивача отримані документи, передбачені ст. 38 Закону, а саме: заява про реєстрацію кандидатів у депутати; копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у місцевих виборах; рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії; виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії; заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у списку) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії; фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4x6 сантиметрів; документ про внесення грошової застави; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина Україна - для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 41 ЗУ «Про місцеві вибори», кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.

Позивачем були дотримані строки та приписи ст. ст. 38, 41 ЗУ «Про місцеві вибори» щодо подання пакету документів до відповідача.

В ході розгляду адміністративної справи судом були досліджені письмові докази, які долучені до матеріалів адміністративної справи, а саме: копія витягу з протоколу № 4 засідання Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області від 01.10.2015 року; копія довідки Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області від 30.09.2015року, копія свідоцтва від 28.05.2015 № 696 про реєстрацію Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровську, копія рішення зборів партії позивача разом зі списком кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Кіровської районної у м. Дніпропетровську ради, копія документів щодо повноважень підписанта.

Крім того, відповідач надав представнику позивача Витяг із протоколу № 4 засідання Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області від 01.10.2015 р., з якого вбачається, що до порядку денного засідання було включено питання: «11. Розгляд питання про реєстрацію кандидатів в депутати Кіровської районної у м. Дніпропетровську ради включених до виборчого списку Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» у м. Дніпропетровську.

Як зазначає відповідач у запереченні, дійсно позивачем були подані усі передбачені Законом документи для реєстрації кандидатів у депутати до Комісії. В підтвердження чого, позивачу Комісією була видана Довідка від 30.09.2015 р., відповідно до якої Відповідачем від Позивача отримані документи, передбачені ст. 38 Закону, а саме:

заява про реєстрацію кандидатів у депутати (1 арк.); Копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії (1 арк.); копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у місцевих виборах (1 арк.); Рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії (6 арк.); Виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії (6 арк. - на паперових носіях, 1 диск - в електронному вигляді); Заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у списку) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах (37 арк.); Автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії (39 арк.); Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії (370 арк.); Фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4x6 сантиметрів (148); Документ про внесення грошової застави (1 арк.);

Ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина Україна - для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії (76 арк.).

До порядку денного засідання було включено питання за № 11 «Розгляд питання про реєстрацію кандидатів в депутати Кіровської районної у м. Дніпропетровську ради включених до виборчого списку політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» у м. Дніпропетровськ».

Так, 01.10.2015 року комісія поставила на голосування питання щодо реєстрації кандидатів в депутати Кіровської районної у м. Дніпропетровську ради включених до виборчого списку політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» та прийняття постанови №17 з додатком.

Однак, за результатами голосування рішення у відповідності до ч. 9 ст. 41 «Про місцеві вибори», так і не було прийнято рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати відповідно списку Позивача, у зв'язку з чим також не було прийнято постанову № 17 з додатком. Комісія не набрала відповідної кількості голосів для прийняття рішення щодо реєстрації кандидатів в депутати Кіровської районної у м. Дніпропетровську ради Позивача.

При розгляді рішення про реєстрацію виборчого списку Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» у м. Дніпропетровськ проголосували: «за» - 8, «проти» - 9, «утримались» - 1. Рішення не було прийнято.

Отже, комісією не було прийнято жодного рішення стосовно зазначеного питання, оскільки не набралась необхідна кількість голосів. На повторне голосування зазначене питання не ставилось.

Як зазначає відповідач, що бездіяльність комісії, призвела до порушення законних прав зазначеної політичної партії, що мають бути поновлені.

З огляду на те, що всі документи Територіальною організацією політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» в місті Дніпропетровськ подані у передбачений Законом строк з дотриманням усіх вимог, а комісією не було прийнято будь-якого рішення у передбачений законом строк, можна зробити висновок, що така політична партія повинна вважатись зареєстрованою, відповідно до наданих відповідачем заперечень.

Відповідач визнає адміністративний позов частково, з огляду на те, що бездіяльність комісії дійсно призвела до порушення прав позивача і зазначає, що є всі підстави вважати, що така партія повинна бути зареєстрована (вважатися зареєстрованою), проте будь-якого умислу у діях/бездіяльності комісії не було тому вважати їх незаконними не має підстав.

Відповідно до п. 5 ч.1 статті 12 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VІІІ (Далі - Закон № 595-VІІІ), місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах є суб'єктом виборчого процесу.

Позивач зі свого боку виконав усі вимоги чинного законодавства України та своєчасно надав повний пакет документів, необхідний для реєстрації висунутих ним кандидатів.

Відповідач, з іншого боку, документально підтвердив факт своєчасності здачі повного пакету документів позивачем, однак не виконав вимоги ст. 41 Закону № 595-VІІІ стосовно прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку Позивача або про відмову в їх реєстрації.

Частиною 4 ст. 172 КАС України закріплено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Відповідно до ч. 9 ст. 41 Закону № 595-VІІІ територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у ч. 1 ст. 38 Закону № 595-VІІІ, але не пізніше як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Отже, граничним терміном прийняття рішення Відповідачем у відповідності до п. 9 ст. 41 Закону № 595-VІІІ є 01.10.2015 р. (включно). Але, станом на 05.10.2015 р. Відповідачем не прийнято жодного з рішень відповідно до ст. 41 Закону № 595-VІІІ щодо реєстрації кандидатів у депутати від Позивача у Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду.

Таким чином, своєю бездіяльністю Відповідач допустив порушення прав та законних інтересів Позивача, отже останній наразі позбавлений можливості реалізувати право мати своїх зареєстрованих кандидатів у депутати в Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про бездіяльність Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області щодо не прийняття рішення стосовно питання реєстрації кандидатами в депутати у Кіровському районі, висунутих від Територіальної організації політична партія «Опозиційний Блок» м. Дніпропетровськ, відповідно до поданого виборчого списку.

Що стосується вимоги позивача - вважати зареєстрованими кандидатів в депутати у Кіровську районну у місті Дніпропетровську раду у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року осіб, висунутих від Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровськ, відповідно до поданого виборчого списку, суд вважає, що прийняття такого рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації кандидатів у депутати є дискреційними повноваженнями відповідача, оскільки вчиненню вказаної дії передує етап перевірки поданих документів та їх відповідність Закону, у зв'язку з чим суд може лише вказати на виявлені порушення допущені при прийнятті рішення (дій чи бездіяльності), з урахуванням встановлених судом обставин, але не може брати на себе обов'язки та повноваження відповідача щодо їх виконання.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з зобов'язанням відповідача вчинити певні дії для встановлення порушених прав та інтересів позивача в рамках діючого законодавства України.

Відповідно до ч. 8 ст. 99 Закону № 595-VІІІ, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Згідно пункту 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Якщо судовий збір на момент вирішення справи не було сплачено, суд залежно від результатів розгляду справи одночасно судовим рішенням повинен вирішити питання про стягнення судового збору відповідно до загальних правил розподілу судових витрат, визначених статтями 94 - 96 КАСУ.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, питання щодо сплати та стягнення з позивача судового збору здійснюється пропорційно відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 17, 69, 70, 71, 172, 177, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Територіальної організації політична партія «Опозиційний Блок» - задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Кіровської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області щодо неприйняття рішення стосовно питання реєстрації кандидатами в депутати у Кіровському районі у місті Дніпропетровську раду у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року осіб, висунутих від Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровськ, відповідно до поданого виборчого списку.

Зобов'язати Кіровську районну у місті Дніпропетровську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути та прийняти рішення щодо реєстрації кандидатами в депутати у Кіровському районі у місті Дніпропетровську раду у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року осіб, висунутих від Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровськ, відповідно до поданого виборчого списку.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині - відмовити.

Стягнути з Територіальної організації політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» м. Дніпропетровськ на користь Державного бюджету України судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1218 (тисяча двісті вісімнадцять) грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді Д.П. Павловський В.В. Чорна О.В. Серьогіна