Постанова від 06.10.2015 по справі 804/14829/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 р. Справа № 804/14829/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суду у складі:

головуючого судді - Коренева А.О.

суддів - Кононенко О.В., Сидоренко Д.В.

при секретарі - Максименко Е.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певній дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.10.15 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання противоправною та скасування постанови № 27 пункт 4 від 01.10.15 Новомосковської виборчої комісії у Дніпропетровської області в частині відмови в реєстрації в кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 9 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровської області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ » ОСОБА_1, та про зобов'язання Новомосковську міську виборчу комісію у Дніпропетровської області надати ОСОБА_1 можливість виправити помилки, допущені у заяві від 29.09.2015 року про згоду балотуватися кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ », та повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 9 ОСОБА_1 від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» до Новомосковської міської ради у Дніпропетровської області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», та прийняти з цього приводу обґрунтоване рішення. На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що до Новомосковської виборчої комісії Дніпропетровської області були подані усі необхідні документи для реєстрації його як кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 9 від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», в тому числі заява на згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 9 від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» до Новомосковської міської ради у Дніпропетровської області, в якій помилково було написано «у Дніпропетровській області». Позивачем зауважено, що відповідно до ч.12 ст. 41 Закону «Про місцеві вибори» помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата, висунутого партією.

06.10.15 до канцелярії суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився та заперечення проти позову не надав.

Відповідно до ч.12 ст.172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.

Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, до Новомосковської міської виборчої комісії згідно відповідної довідки надійшла заява Новомосковської міської партійної організації політичної партії “Наш Край” разом із іншими документами про реєстрацію кандидатів у депутати Новомосковської міської ради всіх членів партії в кількості 37 осіб на чергових виборах 25 жовтня 2015 року, в тому числі позивача, від якого була подана письмова заява, адресована Новомосковській міській у Дніпропетровській області виборчої комісії про надання ним згоди балотуватись кандидатом у депутати у багатомандатному окрузі від Новомосковської міської у Дніпропетровській області організації політичної партії “Наш Край” і бути кандидатом у депутати в територіальному виборчому окрузі №9 з виборів депутатів до Новомосковської міської у Дніпропетровської області ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, та у зв'язку із цим надання згоди на оприлюднення його біографічних відомостей.

Суд відмічає, що зміст поданої позивачем заяви про згоду свідчить про допущення останнім неточностей в найменуванні як партійної організації так і виборчої комісії, а саме: - в заяві про згоду балотуватись та бути кандидатом позивач зазначив “Новомосковську міську у Дніпропетровській області організацію політичної партії “Наш Край”, а відповідно до свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 21.08.2015 року №234 назва структурного утворення політичної партії “Новомосковська міська партійна організація Політичної партії “Наш Край”; - в заяві про згоду балотуватись та бути кандидатом позивач адресував її “Новомосковській міській у Дніпропетровській області виборчої комісії”, в той час як правильне найменування адресата “Новомосковська міська виборча комісія Дніпропетровської області”.

Враховуючи наведені неточності в заяві про згоду позивача, відповідач в оскаржуваній постанові зазначив, що відносно позивача відсутня згода балотуватись кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації Політична партія «Наш край», що порушенням вимог частини 1 ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори», що в силу вимог частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» є підставою для відмови в реєстрації зазначеному кандидату у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації Політична партія «Наш край».

Перевіряючи постанову від 01.10.15 №27 в оскаржуваній частині на відповідність вимогам щодо правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, визначеним в ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі визначені ст. 38 Закону України “Про місцеві вибори”.

Відповідно до п.6 ст.38 означеного Закону територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу.

Порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі врегульований ст. 41 Закону України “Про місцеві вибори”, відповідно до якої кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Представник місцевої організації партії, уповноважений на підставі довіреності від місцевої організації партії, подає для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі документи, передбачені частиною першою статті 38 цього Закону. Представнику місцевої організації партії, уповноваженому на підставі довіреності від місцевої організації партії, який подав передбачені частиною першою статті 38 цього Закону документи, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати; копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Згідно з ч.12 ст.41 Закону помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для висновків про відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Аналіз наведених законодавчих приписів та встановлені обставини справи дозволяють стверджувати, що допущені в поданій позивачем заяві про згоду неточності підлягають виправленню та не є підставою для висновків про відмову в реєстрації кандидатом в депутати.

Положеннями ст.46 Закону визначено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Відповідачем не надано до суду доказів надання позивачу можливості виправлення допущенної ним в заяві про згоду неточностей, а також доказів існування обставин, наведених в ст.46 Закону, за яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати. Окремо суд зазначає про допущення відповідачем помилки в постанові від 01.10.15 №27 в частині даних щодо ім'я та по-батькові позивача: замість Г.Г. зазначено Р.С.

На підставі викладеного, суд констатує, що постанова від 01.10.15 №27 в оскаржуваній частині не відповідає вимогам Закону України «Про місцеві вибори».

Беручи до уваги наведене, суд доходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання противоправною та скасування постанови від 01.10.15 № 27 в частині висновків щодо наявності підстав для відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край», а також в частині зобов'язання відповідача розглянути заяву про реєстрацію кандидатів у депутати відносно кандидата у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_1 та прийняти рішення в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати позивачу можливість виправити помилки, допущені в заяві від 29.09.15 про згоду балотуватися кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», задоволенню не підлягають, адже таке право у позивача та, відповідно, можливість наявне у останнього в силу Закону України «Про місцеві вибори».

Оскільки позивачем заявлено фактично три позовні вимоги, то з позивача, з врахуванням часткового задоволення адміністративного позову, підлягає стягненню судовий збір в розмірі 487,20 грн., адже в задоволенні однієї позовної вимоги немайнового характеру належить відмовити.

Керуючись статтями 94, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати противоправною та скасувати Постанову Новомосковської виборчої комісії у Дніпропетровської області від 01.10.15 № 27 в частині висновків щодо наявності підстав для відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край».

Зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію у Дніпропетровської області розглянути заяву про реєстрацію кандидатів у депутати відносно кандидата у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_1 та прийняти рішення в порядку, встановленому чинним законодавством України.

В задоволені іншої частини позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею частиною 5 статті 177 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двох днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_2