07 жовтня 2015 р. Справа № 804/14808/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді судді суддіОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
при секретаріОСОБА_4
за участю:
представника позивача третьої особи представника третьої особи ОСОБА_5 ОСОБА_6І, ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровської міської організації партії "Відродження" до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про скасування постанови від 01.10.15р. в частині реєстраціїї ОСОБА_6
Дніпропетровська міська організація партії «Відродження» звернулася до суду з позовом до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області в якому позивач просить:
визнати протиправною і скасувати Постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 01 жовтня 2015 року в частині реєстрації ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого 49000, АДРЕСА_1, кандидатом у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації партії РЕСПУБЛІКАНСЬКА ПЛАТФОРМА.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що документів, поданих від Дніпропетровської міської організації партії РЕСПУБЛІКАНСЬКА ПЛАТФОРМА до Дніпропетровської міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів стосовно ОСОБА_6, не було подано в розумінні вимог ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори».
Позивач вважає, що зазначену постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області в частині реєстрації як кандидата у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_6 протиправною, такою, що порушує норми Закону України «Про місцеві вибори» (далі - Закон №595) та підлягає скасуванню.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду в судове засідання не прибув, ухвалу суду щодо витребовування документів не виконав, пояснень щодо позовних вимог не надав.
Третя особа та її представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з нормами пункту 6 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму. Таким чином, даний спір підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 № 645-УІІІ на 25 жовтня 2015 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році.
Судом встановлено, що 01.10.2015 року Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області прийнято постанову № 79 "Про реєстрацію кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією Республіканської платформи" якою затверджено кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі у кількості 61 особа, в тому числі ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого 49000, АДРЕСА_1, кандидатом у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації партії РЕСПУБЛІКАНСЬКА ПЛАТФОРМА.
Винесенню оскарженої постанови передувало надання заяви про реєстрацію кандидатів в депутати Дніпропетровськоїї міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації партії РЕСПУБЛІКАНСЬКА ПЛАТФОРМА разом з рішенням зборів (конференції) Дніпропетровської міської організації партії РЕСПУБЛІКАНСЬКА ПЛАТФОРМА про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради
До заяви були додані необхідні для реєстрації документи, передбачені ч. 1 ст. 38 Закону № 595-УІІ, про що свідчить Довідка про прийняття документів Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області від 29.09.2015 та не заперечується сторонами..
Разом з документами надано автобіографію та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону.
Проте, як зазначив представник позивача, означені документи складені з порушенням Закону і не можуть бути документами у розумінні ч.1 ст.38 , а тому відповідач мав відмовити в реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_6 відповідно до вимог п.2, ч.1 ст.46 Закону №595.
Пунктом 7 частини першої статті 38 Закону № 595-VІІІ визначено, що автобіографія кандидата в депутати обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.
Відповідно до частини 9 статті 40 Закону № 595-VІІІ Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Як пояснив в судовому засіданні ОСОБА_6І (третя особа) при прийнятті документів на реєстрацію кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією Республіканської платформи зауваження до прийнятих документів практично були відсутні, окрім написаних в автобіографії одним реченням інформації про відсутність представницького мандату та відсутності судимості, які мали бути написані окремими рядками. Щодо декларації зауважень не було.
Слід зазначити, що обов'язкової затвердженої законодавством форми автобіографії (з визначенням граф та необхідності проставлення прочерків у таких графах за відсутності певної запитуваної інформації) не існує, а заповнюється вона у вільному стилі викладення.
Основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів визначає Закон України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 року № 595-VШ (далі - Закон №595).
Відповідно до ч.1 ст.38 вказаного Закону №595 відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
Статтею 46 Закону №595 встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
У разі наявності однієї з підстав комісія виносить Рішення про відмову в реєстрації кандидата, яке повинно містити конкретні підстави відмови.
Відповідно до ч.6 ст.43 Закону №595 помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Отже, доводи позивача про те, що автобіографія ОСОБА_6 та його декларація не є автобіографією кандидата та його декларацією у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 40 Закону № 595-VІІІ, є помилковим, оскільки наявність недоліків або неточностей в поданих кандидатом на реєстрацію документів не може свідчити про відсутність таких документів взагалі.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав Людини у справі "Мельниченко проти України" від 19.10.2004 року зазначено, що стаття 3 Протоколу №1 (994 535) до Конвенції проголошує фундаментальний принцип для ефективної політичної демократії та є відповідно найвищою цінністю в системі Конвенції. "Демократія без сумніву є фундаментальною ознакою у Європейському суспільстві. Це зрозуміло по-перше, з Преамбули Конвенції, яка встановлює дуже тісний зв'язок між конвенцією та демократією, закріплюючи, що визначення та подальша реалізація прав та основних свобод людини найкраще забезпечується, з одного боку, ефективною політичною демократією та, з іншого боку, однаковим розумінням та дотриманням прав людини. Преамбула далі підтверджує, що Європейські країни мають спільну спадщину політичних традицій, ідей, свобод та верховенство права..
Відповідно до вищезазначеного рішення, з метою дотримання ст. 3 (994 535), будь-яке законодавство про вибори має бути оцінено у світлі політичного розвитку країни, широкі межі розсуду держави у цій сфері обмежені зобов'язанням поважати фундаментальні принципи ст. 3, зокрема "вільне вираження думки народу під час вибору законодавчого органу". Суд повинен впевнитись, що умови права голосувати та бути обраним не обмежують права до такого ступеня, щоб позбавити їх суті та ефективності взагалі, що вони переслідують законну мету та що заходи, які вживалися, є пропорційними.
Аналогічна позиція щодо пропорційності заходів щодо обмеження виборчих прав висловлені ЄСПЛ при розгляді справи «Ковач проти України» (Заява № 39424/02) від 07.02.2008.
Відповідно до Статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Враховуючи подання позивачем до Комісії всіх документів, перелік яких визначено частиною 1 статті 40 Закону № 595-VІІІ, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації ОСОБА_6 кандидатом в депутати Дніпропетровської міської ради, згідно п.2 ч.1 ст. 46 Закону № 595-VІІІ, постанова № 79 Про реєстрацію кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих Дніпропетровською міською організацією Республіканської платформи винесена відповідно до вимог Закону України «Про місцеві вибори», а тому є правомірною.
У зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Керуючись статтями 11, 17, 69, 70, 71, 172, 177, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про місцеві вибори”, суд - ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адмінстративного позову Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною і скасування Постанови Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 01 жовтня 2015 року в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року висунутих від Дніпропетровської міської організації партії РЕСПУБЛІКАНСЬКА ПЛАТФОРМА -відмовити.
Стягнути з Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» судовий збір в розмірі 1218 грн на користь Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею ч.5 ст.177 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двох днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено 07 жовтня 2015 року
Суддя суддя суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3