Постанова від 06.07.2015 по справі 804/7702/15

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2015 р. Справа № 804/7702/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Втормет" до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання недійсною та скасування індивідуальної податкової консультації, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДП Втормет» (далі-ТОВ «ДП Втормет», підприємство, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, у якому просить суд визнати недійсною та скасувати індивідуальну податкову консультацію, надану Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області у формі листа за вих. №13558/10/04-61-15-01 від 27 травня 2015 року (реєстраційний номер - 007869).

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що оскаржувана індивідуальна податкова консультація є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки, відповідно до п. 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згядно УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних та кольорових металів затверджуються КМУ. Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIІI від 28.12.2014р. було змінено цифри "2015" на "2017" в абзаці першому пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Закон України №71-VIІI від 28.12.2013р. набрав чинності 01.01.2015р., проте постанова КМУ №15 від 12.01.2011р. "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість" діяла лише до 01.01.2015р. Постановою ОСОБА_2 Міністрів України №136 від 25.03.2015р. було внесено зміни до вищевказаної постанови КМУ №15 від 12.01.2011р.: в назві та п. 1 останньої замінено слова і цифри з "1 січня 2015 року" на "1 січня 2017 року". Дана постанова набрала законної сили 31.03.2015р. Так, Отже, на думку позивача, відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів України, у період з 01.01.2015р. по 30.03.2015р., не дає підстав вважати вищезазначені операції такими, що підлягають оподаткуванню.

Відповідачем заперечень до суду не надано.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ТОВ «ДП Втормет» (код ЄДРПОУ 31177431) зареєстровано як юридичну особу за рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 10.10.2000р.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до основних видів діяльності позивача належить:

46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами;

46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами;

46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом;

38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування;

38.32 Відновлення відсортованих відходів.

Підприємство перебуває на податковому обліку Державній податковій інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі-ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська, податковий орган, відповідач).

02.04.2015р. на адресу ТОВ «ДП Втормет» надійшов лист ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська за вих. №8474/10/04-61-15-01 від 30.03.2015р. (реєстраційни номер - 005579) щодо надання документів та письмових пояснень.

Зі змісту даного листа вбачається, що відповідачем було отримано від Головного управління ДФС у Дніпропетровській області інформацію про те, що на підставі надних декларацій з податку на додану вартість за січень та лютий 2015 року платником ТОВ «ДП Втормет» включено до складу податкових зобов'язань розділу 5 «Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу 5 Кодексу, підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, міжнародні договори (угоди))» податкової декларації з податку на додану вартість, у Додатку 6 відображені операції з постачання брухту та відходів кольорових та чорних металів.

При цьому у даному листі податковий орган також зауважив, що з 01.01.2015р. відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, у зв'язку з чим ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровську звернулось до ТОВ «ДП Втормет» із даним запитом з метою отримання від платника пояснень щодо застосування підприємством операцій згідно з підрозділом 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, а також з наданням інформації відносно даних операцій та їх документального підтвердження.

У відповідь на дане звернення ТОВ «ДП Втормет» направлено на адресу податкового органу лист (вих. №28-04/01 від 28.04.2015р.) з проханням до ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська надати податкову консультацію щодо застосування режиму оподаткування з податку на додану вартість по операціям з постачання брухту чорних та кольорових металів у 2015 році.

29.05.2015р. позивач отримав відповідь на вищевказане звернення, оформлене у вигляді листа «Про надання письмової податкової консультації» за вих. №13558/10/04-61-15-01 від 27 травня 2015 року (реєстраційний номер - 007869).

У даній податковій консультації відповідач роз'яснив, що у період з 01.01.2015р. до 30.03.2015р. включно операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, оподатковувались в загальному порядку з нарахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 відсотків, а, починаючи з 31.03.2015 року у відповідності до набуття чинності постановою ОСОБА_2 Міністрів України №136 від 25.03.2015р. - режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, в т.ч. операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів продовжено до 01.01.2017 року.

Не погодившись із позицією ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська, викладеною у наданій підприємству індивідуальній податковій консультації, ТОВ «ДП Втормет» звернулось до суду із даним позовом.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим Кодексом України.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

У відповідності до положень ст. 52 Податкового кодексу України - за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультації надаються контролюючими органами. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень (п. 52.2-52.5 ст. 52 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.14.1.172 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковою консультацією є допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

За змістом пункту 53.3 статті 53 Податкового кодексу України - платник податків може оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій або електронній формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору. Визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Так, наведеним законодавчим приписом передбачено визнання податкової консультації недійсною в судовому порядку у випадку, якщо податкова консультація суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Отже, надаючи оскаржувану податкову консультацію, відповідач виходив з того, що у період з 01.01.2015р. по 30.03.2015р. були відсутні діючі переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податку на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а постанова ОСОБА_2 Міністрів України, що продовжила дію переліку, набула чинності 31.03.2015 р.

Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 01.01.2015р.) - тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються ОСОБА_2 Міністрів України.

Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування податком на додану вартість за наявності їх Переліку, який повинен затверджуватись ОСОБА_2 Міністрів України.

Постановою ОСОБА_2 Міністрів України №15 від 12.01.2011р.(далі-постанова №15) - затверджено перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIІI від 28.12.2014р. було змінено цифри "2015" на "2017" в абзаці першому пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Отже, пункт 23 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VIІI, який набрав чинності 01.01.2015р.) передбачає, що тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються ОСОБА_2 Міністрів України. Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Проте, постанова №15, якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податку на додану вартість, діяла до 01.01.2015р.

Постановою ОСОБА_2 Міністрів України від 25.03.2015р. N136 (далі - постанова №136) дію постанови №15 було продовжено до 01.01.2017р.

Пунктом 5 Указу Президента України від 10.06.1997р. № 503/97 “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” встановлено, що нормативно-правові акти ОСОБА_2 Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. ОСОБА_2 Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.

В силу пункту 5 Указу Президента України від 10.06.1997 №503/97 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності", постанова №136 набула чинності з моменту публікації у друкованому виданні "Урядовий кур'єр" №58 - 31.03.2015р.

З вищенаведеного вбачається, що Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIІI від 28.12.2014р., у відповідності до якого внесено зміни до Податкового кодексу України та продовжено режим звільнення від оподаткування податку на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів тощо, набрав чинності - 01.01.2015р., проте дію постанови №15, якою визначено відповідний перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від оподаткування було продовжено лише із 31.03.2015р.

У відповідності до положень ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платника податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Отже, в період з 01.01.2015р. по 31.03.2015р. відповідний нормативно-правовий акт ОСОБА_2 Міністрів України, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 - як підстава для пільги та звільнення від обкладення податком на додану вартість був відсутній.

Так, твердження відповідача, викладені в оскаржуваній податковій консультації є правомірними, оскільки п. 23 підрозділу 2 Розділу 20 Податкового кодексу України встановлено право на застосування пільги, проте механізм реалізації якого визначається Постановою ОСОБА_2 Міністрів України і застосувати дане право без переліку таких товарів не можливо.

Водночас, дія постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15, якою затверджені переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась лише 2014 роком.

Станом на 01.01.2015 відповідного нормативно-правового акта ОСОБА_2 Міністрів України, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови № 15, прийнято не було.

Постанова ОСОБА_2 Міністрів України від 25.03.2015р. № 136 була опублікована і набула чинності 31.03.2015 року.

У відповідності до мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року по справі № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою - дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Наведене свідчить, що у період з 01.01.2015 року по 31.03.2015 року включно перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, звільняються від обкладення податком на додану вартість був відсутній, а постанова ОСОБА_2 Міністрів України від 25.03.2015 року №136, яка набрала чинності 31.03.2015 року, не має зворотної дії у часі.

Отже, не зважаючи на те, що положення абзацу 1 п. 23 підр. 2 розд. 20 Податкового кодексу України і містять посилання щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість, звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту и чорних та кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ и ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД до 01 січня 2017 року, але застосування вище зазначеного положення унеможливлюється без відповідної постанови ОСОБА_2 Міністрів України яка затверджує перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, звільняються від обкладання податком на додану вартість.

За наведених обставин суд погоджується із доводами контролюючого органу, відображеними у оскаржуваній податковій консультації про те, що у період з 01.01.2015р. по 30.03.2015р. перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість був відсутній, у зв'язку з чим такі операції, що здійснювалися в зазначений період, підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою - 20%.

Таким чином, суд приходить до висновку, що висновки ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська, викладені в оскаржуваній податковій консультації відповідають нормам чинного та чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, у зв'язку з чим оскаржувана консультація скасуванню не підлягає.

З огляду на викладене, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Втормет" до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання недійсною та скасування індивідуальної податкової консультації - задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1