Постанова від 07.10.2015 по справі 803/3577/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 рокуСправа № 803/3577/15

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Плахтій Н.Б.,

суддів Ковальчука В.Д., Лозовського О.А.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Кондратішиної В.В.,

представників відповідача Денисюк Р.Я., Жоги Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Регіональної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області до Луцької районної виборчої комісії Волинської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

05.10.2015 року Регіональна організація Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області звернулася в суд позовом до Луцької районної виборчої комісії Волинської області, в якому просить скасувати постанову №15 від 01.10.2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій» в частині відмови в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» та зобов'язати зареєструвати кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Луцької районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Луцької районної ради від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області на підставі раніше поданих до Луцької районної виборчої комісії Волинської області документів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постанова №15 від 01.10.2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій» в частині відмови в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Луцької районної ради прийнята з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори», відтак підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, та просила його задовольнити. Додатково суду пояснила, що рішення відповідача про відмову у реєстрації кандидатів в депутати до Луцької районної ради, висунутих Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області, не містить вичерпних підстав для такої відмови та є немотивованим.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечили та зазначили, що позивачем порушено порядок висування кандидатів депутати в частині проведення зборів. Зокрема, представник відповідача Жога Г.О. зазначив, що комісія була письмово повідомлена про проведення Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області зборів з питань висунення кандидатів у депутати Луцької районної ради 29.09.2015 року о 13:00 за адресою: смт.Торчин, вул.Незалежності, 3. По прибуттю за вказаною адресою за 5 хв. до проведення зборів йому повідомили, що збори вже відбулись. Відтак засвідчити факт проведення зборів він не зміг, з огляду на що вказує на недотримання даною політичною силою вимог статті 37 Закону України «Про місцеві вибори». За вказаних обставин вважають рішення комісії правомірним та просять у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з огляду на таке.

Судом встановлено, що 15.07.2015 року Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у Луцькому районі Волинської області зареєстрована реєстраційною службою Луцького районного управління юстиції як структурне утворення політичної партії за №414, діяльність якої поширюється на територію Луцького району Волинської області та керівними органами якої є Збори, Політрада, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії (а.с.28).

16.09.2015 року VІІ З'їзд Політичної партії «Опозиційний блок» вирішив Регіональним та територіальним організаціям Політичної партії «Опозиційний блок» взяти участь у місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015 року у порядку та спосіб, передбаченими Законом України «Про місцеві вибори», що підтверджується рішенням VІІ З'їзду Політичної партії «Опозиційний блок» про участь організацій Політичної партії «Опозиційний блок» у місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015 року (а.с.26).

29.09.2015 року на ІІ зборах Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у Луцькому районі Волинської області прийнято рішення висунути кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Луцької районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015 року, та включити до виборчого списку кандидатів у депутати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у Луцькому районі Волинської області (а.с. 24-25).

Також судом встановлено, що 29.09.2015 року позивач подав до Луцької районної виборчої комісії Волинської області документи для реєстрації виборчого списку кандидатів в депутати до Луцької районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області в кількості 2 осіб (ОСОБА_4 та ОСОБА_5.).

Постановою Луцької районної виборчої комісії Волинської області від 01.10.2015 року №15 (а.с.23) відповідно до статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області спираючись на статтю 38 Закону України «Про місцеві вибори».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори».

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Пунктом 4 частини третьої статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що одним із етапів виборчого процесу є висування та реєстрація кандидатів.

Згідно із статтею 10 Закону України «Про місцеві вибори» право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Згідно із частиною третьою статті 4 Закону усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.

Частиною дев'ятою статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Водночас частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» визначено вичерпний перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Зокрема, пунктами 1, 2 частини першої статті 46 Закону передбачено підстави відмови в реєстрації - порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним та відсутність передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Судом встановлено, що Луцькою районною виборчою комісією відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області на підставі пункту 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», про що зазначено в протоколі №4 засідання комісії від 01.10.2015 (а.с.20-22). Порушення встановленого Законом України «Про місцеві вибори» порядку висування кандидата, на які вказує відповідач, стосуються відсутності факту фіксування членом виборчої комісії проведення Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області зборів по висуванню кандидатів.

Так, загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії закріплений у статті 37 Закону України «Про місцеві вибори». Частиною першою цієї статті передбачено, що висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії. При цьому частиною п'ятою даної статті передбачено обов'язок місцевої організації партії повідомити у письмовій формі про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.

Судом встановлено та не заперечується представниками відповідача в судовому засіданні, що Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області виконала передбачений Законом України «Про місцеві вибори» обов'язок щодо письмового повідомлення Луцької районної виборчої комісії про дату, час і місце проведення зборів. Водночас суд зазначає, що збори місцевої організації партії проводяться в порядку визначеному статутом, відтак порушення порядку проведення зборів не є порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори».

Частиною першою статті 38 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено обов'язок територіальної виборчої комісії зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання необхідних, визначених даною нормою, документів.

В судовому засіданні представники відповідача не заперечували факту подання Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» в Волинській області необхідного пакету документів для реєстрації кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах до Луцької районної ради, комплектність даних документів, які знаходяться в матеріалах справи, також перевірена судом.

Враховуючи подання позивачем до Луцької районної виборчої комісії Волинської області усіх документів, перелік яких визначено частиною першою статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати відповідно до вимог вказаної статті.

Крім того, статтею 27 Закону регулюється питання щодо організації роботи виборчої комісії.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» виборча комісія є колегіальним органом.

Частиною чотирнадцятою статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії.

Водночас всупереч наведеному, відповідачем при вирішенні питання про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області не було дотримано вимог статті 27 Закону України «Про місцеві вибори».

Судом встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 06.09.2015 року №230 про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів сформовано склад районних комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах Волинської області згідно додатків №№35-55. Так, згідно додатку №43 до постанови Центральної виборчої комісії від 06.09.2015 року №230 сформовано склад Луцької районної виборчої комісії Волинської області, а саме: голова комісії, заступник голови комісії, секретар комісії та 12 членів комісії, в загальній кількості 15 членів комісії (а.с.48-49).

Отже, у відповідності до постанови Центральної виборчої комісії від 06.09.2015 року №230 більшість голосів від складу Луцької районної виборчої комісії Волинської області при прийнятті рішення повинна становити не менше 8 членів комісії (15/2+1=8).

Як свідчить копія протоколу №4 засідання Луцької районної виборчої комісії Волинської області від 01.10.2015 року (а.с.20-22), на засіданні Луцької районної виборчої комісії Волинської області були присутніми 10 членів комісії. При вирішенні питання про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області за це рішення проголосували 6 членів комісії, 3 члени комісії проти та 1 член комісії утримався.

За наслідками вищезазначеного голосування на засіданні Луцької районної виборчої комісії Волинської області комісією прийнято постанову №15 від 01.10.2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій», якою відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства рішення виборчої комісії приймаються більшістю від загального складу комісії, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії, а не більшістю присутніх на засіданні членів комісії, відтак в даному випадку питання щодо відмови в реєстрації кандидатів у депутати районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» не набрало необхідної кількості голосів членів виборчої комісії.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова №15 від 01.10.2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій» в частині відмови у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області є незаконною, оскільки суперечить вимогам частини чотирнадцятої статті 27 Закону України «Про місцеві вибори».

Частиною п'ятнадцятою статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: 1) найменування комісії; 2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; 3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; 5) резолютивну частину.

Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.

Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.

Як вбачається з постанови №15 від 01.10.2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій», остання містить посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, та на статтю 38 Закону України «Про місцеві вибори», однак всупереч вищенаведеним вимогам Закону України «Про місцеві вибори» не містить мотивів прийняття оскаржуваної постанови та вичерпних підстав такої відмови.

Також судом встановлено невідповідність в зазначені порядкового номера прийнятої постанови у протоколі №4 засідання Луцької районної виборчої комісії від 01.10.2015 року, а саме: у протоколі зазначено №14, а порядковий номер оскаржуваної постанови - №15.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеному відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність прийняття оскаржуваної постанови №15 від 01.10.2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій» в частині відмови у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області, з огляду на що дане рішення слід скасувати як протиправне.

Відповідно до частини першої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

З врахуванням того, що Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» подано усі визначені частиною першою статті 38 Закону документи, суд вважає, що наявні правові підстави для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Луцької районної ради, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області. Відповідно адміністративний позов у даній частині підлягає задоволенню судом шляхом зобов'язання Луцької районної виборчої комісії Волинської області провести таку реєстрацію, оскільки можливості для самостійного прийняття рішення відповідачем у зв'язку із скасуванням постанови у комісії відсутні з огляду на сплив строку, встановленого частиною дев'ятою статті 41 Закону України «Про місцеві вибори».

Керуючись статтями 162, 163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про місцеві вибори», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Луцької районної виборчої комісії Волинської області №15 від 01 жовтня 2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Луцької районної ради відповідно подань політичних партій» в частині відмови у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Луцької районної ради Територіальній організації Політичної партії «Опозиційний блок».

Зобов'язати Луцьку районну виборчу комісію Волинської області зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Луцької районної ради, включених у виборчий список кандидатів у депутати Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Луцькому районі Волинської області, на підставі поданих до Луцької районної виборчої комісії Волинської області документів.

Копію судового рішення невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається у дводенний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Н.Б.Плахтій

Судді В.Д.Ковальчук

О.А.Лозовський