Ухвала від 07.10.2015 по справі 802/3742/15-а

УХВАЛА

м. Вінниця

07 жовтня 2015 р. Справа № 802/3742/15-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Вергелеса Андрія Валерійовича

суддів: Дмитришеної Руслани Миколаївни

Мультян Марини Бондівни

за участю:

секретаря судового засідання: Франчук Ангеліни Олександрівни

позивача: ОСОБА_2

представника позивача: ОСОБА_3

представників відповідача: Кудлаєнко Г.Є., Лахніка А.О.

представників третьої особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7

третьої особи: ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ОСОБА_2

до: Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області, третя особа: Немирівська районна організація Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата на посаду міського голови м. Немирова ОСОБА_6

про: визнання нечинною та скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області, третя особа: Немирівська районна організація Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидата на посаду міського голови м. Немирова ОСОБА_6 про визнання нечинною та скасування постанови.

Від позивача надійшло клопотання (вх. №29069 від 07.10.2015р.) про призначення експертизи, яке обґрунтовано, на думку позивача, сумнівністю оригінального підпису та печатки на Рішенні Х З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про участь місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від 18 вересня 2015р.

В поданому клопотанні позивач просить призначити судово-технічну експертизу, проведення якої доручити судовим експертам Вінницького відділення КНДІСЕ (м. Вінниця, вул. Кірова, 2) та на вирішення експертів поставити наступні питання:

яким чином виконаний підпис від імені Ляшка О.В. на Рішенні X З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про участь місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року при посвідченні вірності копії (за допомогою технічних засобів чи писальним приладом);

яким способом нанесений відтиск печатки на Рішенні X З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про участь місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року при посвідченні вірності копії (за допомогою технічних засобів, шляхом монтажу за допомогою комп'ютерної або копіювально-розмножувальної техніки чи шляхом відтиску печатки зі слідами чорнила).

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали вказане клопотання та просили його задовольнити.

Представники відповідача, представник третьої особи та третя особа проти клопотання заперечували та просили відмовити в його задоволенні.

Колегія суддів, заслухавши думки представників сторін та третіх осіб з приводу заявленого клопотання, дослідивши письмові матеріали справи, приходить наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно до ч. 1 ст. 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.

Відповідно ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно ч. 11 ст. 172 КАС України суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Відповідно до п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах:

10 календарних днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об'єктів та вирішуваних питань і простих за характером досліджень;

30 календарних днів - щодо матеріалів із середньою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або середньої складності за характером досліджень;

60 календарних днів - щодо матеріалів з великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або складних за характером досліджень;

понад 60 календарних днів - щодо матеріалів із великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань (більше десяти), виходячи з фактично необхідного для експерта часу або особливо складних за характером досліджень (досліджень з використанням криміналістичного обладнання (лазерного, оптичного, електронного), проведення експериментальних досліджень, застосування декількох методів);

понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багатооб'єктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п'ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки.

У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 р. № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом зазначено, що статтями 172-179 КАС України встановлено особливості розгляду виборчих спорів адміністративними судами, норми вказаних статей є спеціальними порівняно з іншими нормами КАС України, а тому суди повинні враховувати, що ці норми мають пріоритет над іншими нормами КАС України.

Крім того, згідно п. 8.2.4 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 р. № 15 адміністративні суди зобов'язані дотримуватися вимог щодо строків розгляду виборчих справ та вирішувати їх у встановлені законодавством строки.

Так, колегія суддів зауважує, що призначення у даній справі експертизи, з урахуванням строків її проведення, є неможливим, оскільки призведе до порушення встановленого ст. 172 КАС України спеціального строку розгляду справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні заявленого клопотання.

Керуючись ст.ст. 160, 186, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання про призначення експертизи відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає. Відповідно до ч. 6 ст. 254 КАС України ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.

Головуючий суддя Вергелес Андрій Валерійович

Судді Дмитришена Руслана Миколаївна

Мультян Марина Бондівна