Постанова від 24.09.2015 по справі 802/2778/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 вересня 2015 р. Справа № 802/2778/15-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

секретаря судового засідання: Боровської Т.А.,

за участю представників сторін:

позивача: Білошкурського О.В., Шишкіної О.М.,

відповідача: Цимбал В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Вінниці адміністративну справу за позовом

суб'єкта підприємницької діяльності юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг"

до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа товариство з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення .

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, 20 липня 2015 року податковим органом прийнято рішення №0048551706 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, який товариством з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" сплачено.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись при цьому на обставини, що викладені у адміністративному позові.

Представник відповідача проти позову заперечила, посилаючись на обґрунтованість прийнятого податковим органом рішення та наданих до суду письмових заперечень (а.с59-60).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши адміністративну справу, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи Вінницькою ОДПІ 20 липня 2015 року прийнято рішення №0048551706 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 9369,5грн. за період з 21 березня 2015 року до 27 березня 2015 року та нараховано пеню в розмірі 327,93 грн.

Не погоджуючись з даним рішенням, ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" у відповідності до норм статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", до податкового органу подав скаргу (а.с.41-43) на рішення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №0048551706 від 20 липня 2015 року, яка відповідачем залишено без розгляду (а.с.67-68).

Вважаючи вищезазначене рішення №0048551706 від 20 липня 2015 року протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку рішенню, що оскаржується, суд зважає на таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 07 липня 2010 року №2464-VI.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску згідно п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі, філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

При цьому, відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч.11 ст.9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Водночас, ч.ч. 2, 3 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

При цьому, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст.25 Закону №2464-VI).

Згідно до ч.11 ст.25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: 1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; 3) за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; 4) пункт 4 частини одинадцятої статті 25 виключено; 5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Закону, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому, платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення (абзац другий ч. 14 ст. 25 Закону №2464-VI ).

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що штраф та пеня накладаються на платника єдиного внеску у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" у відповідності до норм чинного законодавства, подало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (Додаток 4) за лютий 2015 року (а.с.14-21), якому товариством допущено помилку в рядку 8 - загальна сума єдиного внеску, який підлягає сплаті вказано суму 107503,05грн. (а.с.16). Як зазначено позивачем помилка виникла в момент відправки звіту через програму "M.E.Doc IS", яка автоматично перерахувала показники звіту без використання понижуючого коефіцієнта, що призвело до збільшення податкового зобов'язання.

Позивачем зазначено, що товариством ТОВ «Подільський Енергоконсалтинг» технічну помилку виявлено самостійно. 27 березня 2015 року сплачено узгоджене грошове зобов'язання. Як зазначили представники позивача, у звіті за березень 2015 року суми нарахованої заробітної плати були відображені вірно та відкориговані помилкові дані за лютий, як попередній період.

Частиною 13 ст. 9 Закону №2464-VI суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Позивачем повідомлено податковий орган листом №309 від 19 червня 2015 року щодо технічної помилки, що виникла при оформленні звіту за лютий 2015 року і згідно до якого підприємство прохало не нараховувати штрафні санкції та пеню за результатами помилкового звіту.

21 серпня 2015 року Вінницькою ОДПІ на адресу позивача надано відповідь, що дійсно 19 березня 2015 року підприємством подано Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2015 року, в якому зазначена загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті (р.8) 107503,05 грн., яка відобразилась в КОР по строку 20 березня 2015 року. А тому податковий орган дійшов висновку, що оскільки сума зобов'язання, станом на року 20 березня 2015 року, була оплачена частково, а саме в сумі 60655,56 грн., а тому у підприємства виник борг в сумі 46847,49 грн. (а.с.12)

Податковим органом 20 серпня 2015 року прийнято рішення №0048551706 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким, на підставі пункту 2 ч.11 ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" за період з 21 березня 2015 року по 27 березня 2015 року нараховано штраф у розмірі 9369,5 грн. та нараховано пеню у розмірі 327,93 грн., що підлягають сплаті протягом 10 робочих дні з дня отримання рішення.

Не погоджуючись з даним рішенням, ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг", у відповідності до норм статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", до податкового органу було подано скаргу(а.с.41-43) на рішення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №0048551706 від 20 липня 2015 року, якою підприємство просило переглянути оскаржуване рішення, відмінити його та підтвердити безпідставність нарахування штрафів та пені та узгодити його з платником.

Рішенням ГУ ДФС у Вінницькій області від 18 серпня 2015 року №979/10/02-32-10-04 (а.с.67-68) скаргу залишено без розгляду.

Так як позивачем добросовісно вчинено усі залежні від нього дії стосовно виправлення допущеної помилки програмою "M.E.Doc IS", зважаючи на викладені сторонами в судових засіданнях обставини - суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Окрім того, суд акцентує увагу відповідача, що у відповідності до п.п.21.1.1 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, податковий орган зобов'язаний дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що передбачено ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №0048551706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20 липня 2015 року.

Суддя Крапівницька Н. Л.