Постанова від 07.10.2015 по справі 802/3742/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 жовтня 2015 р. Справа № 802/3742/15-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Вергелеса А.В. ,

суддів: Дмитришеної Р.М.

Мультян М.Б.

за участю:

секретаря судового засідання: Франчук А.О.

позивача: ОСОБА_2

представника позивача: ОСОБА_3

представників відповідача: Кудлаєнко Г.Є., Лахніка А.О.

представників третіх осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_14

третьої особи: ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_8

до: Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області, третя особа: Немирівська районна організація Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидат на посаду міського голови м. Немирова ОСОБА_6

про: визнання нечинною та скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_8 з адміністративним позовом до Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області, третя особа: Немирівська районна організація Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області про визнання нечинною та скасування постанови.

Ухвалою суду від 06.10.2015 р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено кандидата на посаду міського голови м. Немирова ОСОБА_6.

Позов обґрунтовано тим, що постанова Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області № 9 від 30.09.2015 р. "Про реєстрацію ОСОБА_6 кандидатом на посаду Немирівського міського голови" є неправомірною та такою, що підлягає скасуванню, в зв'язку з чим позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Позивач та його представник в судовому засіданні надали пояснення, що повністю відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представники відповідача, представник третьої особи та третя особа проти позовних вимог заперечували та просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення учасників адміністративного процесу, які з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно довідки Немирівської міської виборчої комісії №3 від 29.09.2015 року, уповноваженим представником Немирівської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка у Вінницькій області Томащук Юлією Миколаївною до Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області подано наступні документи:

1) заяву про реєстрацію кандидата на посаду Немирівського міського голови, підписану керівником місцевої організації партії та засвідчену печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчену відповідним управлінням юстиції;

3) копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідчену підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду Немирівського міського голови, засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) заяву особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду Немирівського міського голови та згоду оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

6) автобіографію кандидата на посаду Немирівського міського голови;

7) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду Немирівського міського голови;

8) чотири фотографії розміром 4Х6 кандидата на посаду Немирівського міського голови;

9) документ про внесення грошової застави;

10)ксерокопію першої та другої сторінок паспорта та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання в Україні кандидата на посаду Немирівського міського голови.

В подальшому, 30.09.2015 р., до початку засідання Немирівської міської виборчої комісії, уповноваженою особою Немирівської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка у Вінницькій області Ковалевським В.В. було подано заяву № 43 про заміну рішення зборів (конференції) Немирівської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка у Вінницькій області про висування кандидата на посаду Немирівського міського голови у зв'язку з допущеними технічними помилками. Так в рішенні зборів (конференції) Немирівської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області від 26.09.2015 р. про висування кандидата на посаду міського голови м. Немирів Вінницької області допущено помилки, а саме: «висунути кандидатом на посаду Немирівського міського голови м. Немрів Вінницької області» та «погоджено на підставі рішення від 27.09.2015р №2 Політичної ради Партії». В поданому згідно вказаної заяви рішенні зборів (конференції) Немирівської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області від 26.09.2015 р., було виправлено помилку, а саме зазначено «висунути кандидатом на посаду Немирівського міського голови м. Немирів Вінницької області» та вказано номер та дату рішення, щодо затвердження рішення місцевої організації партії, а саме «рішення Х З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка від 18 вересня 2015р.» .

За результатами розгляду поданих документів Немирівською виборчою комісією винесено постанову №9 від 30.09.2015р. "Про реєстрацію ОСОБА_6 кандидатом на посаду Немирівського міського голови".

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що подане уповноваженим представником місцевої партії Рішення Х з'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про участь місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка у місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015р. не відповідає вимогам п. 3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII, оскільки підпис, яким завірена копія документа не є оригінальним підписом, а нанесений за допомогою технічних пристроїв (як-то кліше, чи змонтовано за допомогою комп'ютерної графіки, а печатка, якою завірений підпис є розмитою. Також вказує, що відповідачем неправомірно прийнято до уваги рішення зборів (конференції) (конференції) Немирівської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області від 26.09.2015 р. про висування кандидата на посаду міського голови м. Немирів Вінницької області, погоджене на підставі рішення від 18 вересня 2015 року Х з'їзду Радикальної партії Олега Ляшка, керівником партії - членом Політичної партії Амельченком В.М., з виправленими помилками.

Вирішуючи даний спір по суті, суд враховує наступне.

Постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» від 17.07.2015 № 645-VIII, відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2015 року.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 №595-VIII (далі - Закону №595-VIII) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ст. 35 Закону №595-VIII, висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону №595-VIII, у разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону, а також прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону.

Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії разом з копіями свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідченими безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу, не пізніш як за 35 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії.

Центральна виборча комісія не пізніш як за 34 дні до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.

Відповідно ч. 1, 2 до ст. 40 Закону № 595-VIII відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;

8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів;

9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).

До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого відповідною місцевою організацією партії.

У рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про особу, висунуту кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття) і місце проживання), дата його прийняття.

Так, на думку суду, надані для огляду рішення зборів (конференції) Немирівської районної організації Радикальної партії Олега Ляшка у Вінницькій області від 26.09.2015 р. про висування кандидата на посаду міського голови м. Немирів Вінницької області, погоджене на підставі рішення від 18 вересня 2015 року Х з'їзду Радикальної партії Олега Ляшка, керівником партії - членом Політичної партії Амельченком В.М. та завірена копія Рішення Х З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про участь місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від 18 вересня 2015р., на підставі яких зокрема було прийняте оскаржуване рішення, відповідають вимогам п. 3, 4 ч. 1 ст. 40 Закону № 595-VIII.

Відповідно до ч.ч.1-6 ст. 43 Закону №595-VIII, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону.

Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування.

Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.

Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.

Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі.

У разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону №595-VIII територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Так, дослідивши подані для реєстрації ОСОБА_6 кандидатом на посаду Немирівського міського голови документи, колегія суддів дійшла висновку,що підстав для відмови в реєстрації його кандидатом на посаду міського голови у Немирівської міської виборчої комісії Немирівського району Вінницької області не було. Суд критично оцінює посилання позивача та його представника на те, що підпис та печатка на копії рішення Х З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про участь місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від 18 вересня 2015р. є не оригінальними, розмитими та нечіткими, оскільки при візуальному огляді даного документу такого не встановлено.

Окремо колегія суддів звертає увагу також на наступне.

За правилами частини першої статті 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону №595-VIII кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 43 Закону №595-VIII територіальна виборча комісія не пізніше як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або його довіреній особі.

Відповідно до частини п'ятої статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» у разі реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідна територіальна виборча комісія у триденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію видає представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі посвідчення кандидата за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Таким чином, з огляду на положення статті 43 Закону №595-VIII, особа набуває статусу кандидата на посаду міського голови з моменту прийняття відповідного рішення територіальною виборчою комісією, і повноваження кандидата на посаду міського голови повинні підтверджуватися рішенням або посвідченням кандидата на посаду міського голови.

Як зазначено позивачем і в позовній заяві, і в судовому засіданні позивач звернувся до суду як фізична особа.

Так, згідно ч. 2 ст. 172 КАС України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Під виборчими правами та інтересами виборця щодо участі у виборчому процесі особисто необхідно розуміти не тільки право голосу на відповідних виборах, а й участь у роботі виборчих комісій як членів цих комісій, у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за виборами та інших заходах у порядку, визначеному законами України.

Отже. при вирішенні даного спору суд не встановив порушення виборчих прав позивача або його інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до статті 86 цього ж Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши докази, які є у справі, колегія суддів вважає, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягаю.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України підстав для стягнення судових витрат не вбачається.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно із ч. 3 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 5 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддя Вергелес Андрій Валерійович

Судді Дмитришена Руслана Миколаївна

Мультян Марина Бондівна