"01" жовтня 2015 р.Справа № 916/3349/15
За позовом: Іллічівської міської ради Одеської області
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ"
про стягнення 289 136,87 грн.
Суддя Цісельський О.В.
Представники сторін:
від позивача: Тувіченко О.Л. (за довіреністю)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: позивач, Іллічівська міська рада Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ" 289 136,87 грн. - збитків.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.08.2015р. позовну заяву (вх.№3520/15) прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №916/3349/15 та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.
17.08.2015р. позивач звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог (вх.№20741/15), відповідно до якої просив суд стягнути з відповідача 289 136,87 грн., яка судом прийнята до розгляду.
25.09.2015р. на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення заявлених позовних вимог (вх.№23839/15) відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача 289 136,87 грн. заборгованості, яка судом прийнята до розгляду.
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, хоча про час та місце їх проведення був повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення повернуті на адресу суду з відміткою про вручення останньому поштової кореспонденції, відзив на позов та витребувані документи суду не надав, своїм правом на захист не скористався.
Як зазначено у третьому абзаці п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно з ст.75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, подані позивачем докази, суд встановив:
30.03.2007р. на сесії Іллічівської міської ради Одеської області було прийнято рішення №197/36-V згідно з яким Іллічівська міська рада передала в оренду товариству з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ", із земель житлової та громадської забудови, земельну ділянку терміном на 49 років, для будівництва та обслуговування торговельного центру за адресою: м. Іллічівськ вул. Карла Маркса.
17 травня 2008 року між Іллічівською міською радою Одеської області (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ" (Орендар) було укладено договір оренди землі, згідно якого, Орендодавець надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,925 га, несільськогосподарського призначення, із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса, 4-А, для будівництва та обслуговування торговельного центру.
Вказаний договір зареєстровано в ОРФ ДП "ЦДЗК" 20.06.2008р. за №040850800087
Договір оренди землі укладено на 49 років, до 30 березня 2056 року.
У відповідності до Акту прийому-передачі об'єкта оренди від 17.05.2008 року Іллічівська міська рада Одеської області передала, а ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" прийняв в оренду земельну ділянку для будівництва та обслуговування торговельного центру площею 0,925 га, що розташована за адресою: м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса, 4-А.
На момент підписання Акту прийому-передачі претензій щодо якісних та кількісних характеристик земельної ділянки сторони один до одного не мали.
17.06.2008 року було складено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої була проведена станом на 2008 рік.
Згідно з п.16 Договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленим проектом її відведення на весь термін дії договору.
На підставі п.18 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється в тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Відповідно до п.41 Договору договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
На момент укладення договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки становила 6 275 622,45 грн. з коефіцієнтом індексації за 2007 рік на момент будівництва протягом трьох років до 30.03.2010 року 1 255 087,49 грн. з коефіцієнтом індексації за 2007 рік (п.5 договору).
Відповідно до п.9 договору зазначено, що на підставі пункту 24 рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 11.01.2008 року №356-V, у відповідності з п.8 розділу 11 "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлена річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у держаній та комунальній власності, у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" до прийняття Іллічівською міською радою рішення про порядок розрахунку орендної плати за землю.
Згідно з п.11 Договору орендна плата вноситься в такі строки: орендна плата за земельні ділянки сплачується платниками за базовий період, який дорівнює календарному місяцю щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Орендна плата справляється також і у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору. Розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту зміни розмірів нормативної грошової вартості земельної ділянки, за домовленістю сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України.
Пунктом 26 договору передбачено право Орендодавця, зокрема, на вимагання від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно п.39 Договору за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та умов цього договору.
Згідно рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 08.04.2014 року №496 -VI були складені розрахунки розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена з коефіцієнтом індексації за 2013 рік.
10 квітня 2014р. між Іллічівською міською радою Одеської області та ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" до договору оренди землі було укладено додаткову угоду, де сторони домовились про те, що в п.5 Договору оренди землі слід читати в наступній редакції:
5. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 9 560 800, 00 гривень (дев'ять мільйонів п'ятсот шістдесят тисяч вісімсот гривень 00 копійок) з коефіцієнтом індексації за 2013 рік.
На період будівництва терміном до 31.12.2014р. нормативно грошова оцінка земельної ділянки з коефіцієнтом функціонального використання землі 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом та відведені під майбутнє будівництво) складатиме 1 912 160, 00 гривень (один мільйон дев'ятсот двадцять тисяч сто шістдесят гривень 00 копійок) з урахуванням коефіцієнту індексації за 2013 рік".
26.03.2014р. керуючись умовами укладеного договору оренди землі ТОВ "ЄВРОБУД" отримавши дозвіл на будівництво встановленого центру з торговельними площами на земельній ділянці, яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса, 4-А, розпочало проводити будівельні роботи.
04.07.2014р. було закінчено будівництво виставкового центру з торговельними площами за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса, 4-А та введено в експлуатацію.
Так, за період використання земельної ділянки з 08.07.2014р. по 31.12.2014р. та з 01.01.2015р. по 30.06.2015р., ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" неналежним чином виконувало зобов'язання за договором оренди землі від 17.05.2008р. та додатковою угодою до договору оренди землі від 10.04.2014р. щодо внесення орендної плати.
Відповідно до інформації ДПІ у м. Іллічівськ № 4777/15-03-15-01-18 від 27.05.2015 року ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" проводилась сплата орендної плати за земельну ділянку площею 0,925 га від 17.06.2008р. до 01.01.2015р.
На 2015 рік ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" податкову декларацію з плати за землю не надавало та сплата не проводилась.
У зв'язку з тим, що товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ" порушило умови договору та додаткової угоди, а саме: використовувало земельну ділянку без сплати орендної плати, Іллічівською міською радою було направлено листа (№ 1-16-166 від 25.03.2015р.) на адресу ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" з проханням - виплатити існуючу заборгованість.
Однак жодних дій зі сторони ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" по погашенню заборгованості здійснено не було.
Також, Іллічівською міською радою звернулось до відповідача листом (№ 1-16-413 від 12.06.2015р.) щодо проведення засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків завданих Іллічівській міській раді.
Рішенням виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 27.03.2014 року №89 створено комісію з питань визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затверджено Положення про комісію та затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Рішенням виконавчого комітету Іллічівської міської ради 10.07.2015 року №266 було затверджено протокол № 1 засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 30.06.2015р., акт про визначення обсягу збитків від 30.06.2015р. та розрахунок суми втрат бюджету Іллічівської міської ради.
Затверджено розмір визначених збитків, завданих Іллічівській міській раді ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" у зв'язку з зайняттям земельної ділянки та за її фактичне використання без сплати орендної плати (без застосування нормативної грошової оцінки з коефіцієнтом функціонального використання землі 2,5) за період з 08.07.2014р. по 31.12.2014р. у розмірі 111 487,18 грн.
Рішенням виконавчого комітету Іллічівської міської ради 10.07.2015р. №267 було затверджено протокол №2 засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 30.06.2015р., акт про визначення обсягу збитків від 30.06.2015р. та розрахунок суми втрат бюджету Іллічівської міської ради.
Затверджено розмір визначених збитків, завданих Іллічівській міській раді ТОВ "ЄВРОБУДТЕХ" у зв'язку з зайняттям земельної ділянки та за її фактичне використанням без сплати орендної плати за період з 01.01.2015р. по 30.06.2015р., у розмірі 177 649,69 грн.
Підставою для прийняття рішень стали акти про визначення обсягів збитків від 30.06.2015р. та розміри суми втрат за земельну ділянку, згідно з актами:
- за використання земельної ділянки наданої за договором оренди від 17.05.2008р., яка розташована за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса, 4-А, розмір земельної ділянки, яка використовується складає 0,9250 га, нормативно - грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки складає 1 033,60 грн., термін використання земельної ділянки з 08.07.2014р. по 31.12.2014р. (включно), що підтверджується даними Договору оренди землі, фактичне використання земельної ділянки складає 177 днів. Борг склав - 111 487,18 грн.
На підставі детального розрахунку складеного від 23.09.2015 року №417 зазначається наступне:
Нормативна грошова оцінка 1 м.кв. з коефіцієнтом функціонального використання 2,5 складає 1 033, 60 грн.
Нормативна грошова оцінка 1 м.кв. з коефіцієнтом функціонального використання 0,5 складає 206, 72 грн.
Площа земельної ділянки 0,9250 га = 9 250 м.кв.
Кількість днів втрат орендної плати з 08.07.2014 р. по 31.12.2014 р. = 177 днів.
Ставка річної орендної плати за землю = 3%.
Сплата орендної плати з коефіцієнтом функціонального використання 0,5 за розрахунковий період становить 27 602, 96 грн.
Сплата орендної плати з коефіцієнтом функціонального використання 0,5 за розрахунковий період має становити 1 033,60 грн. х 9 250 м. кв. х 3%:365 днів х 177 днів = 139 090,14 грн.
Недоотримана міським бюджетом орендна плата за період з 08.07.2014р. по 31.12.2014р. (177 днів) складає 139 090,14р. - 27 602, 96 грн. = 111 487,18 грн.
- за використання земельної ділянки наданої за договором оренди від 17.05.2008 року та укладеної додаткової угоди від 10.04.2014 року (до договору оренди), яка розташована за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса, 4-А, розмір земельної ділянки, яка використовується складає 0,9250га, нормативно - грошова оцінка 1 кв. м. земельної ділянки складає 1 290 грн. 97 коп., термін використання земельної ділянки з 01.01.2015 р. по 30.06.2015р., що підтверджується даними ДПІ м. Іллічівська та права оренди земельної ділянки, фактичне використання земельної ділянки складає 181 день. Борг склав -177 649 грн. 69 коп.
На підставі детального розрахунку складеного від 22.09.2015р. №411 зазначається наступне:
Нормативна грошова оцінка 1 м.кв. складає 1290, 70 грн.
Площа земельної ділянки 0,9250 га = 9 250м.кв.
Кількість днів втрат орендної плати з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. = 181 день
Ставка річної орендної плати за землю = 3%.
Нормативна вартість земельної ділянки 1290,7 грн. х 9 250 м. кв. = 119 414 72, 50 грн.
Річна орендна плата становить 119 414 72, 50 грн. х 3% = 358 244, 18 грн.
Щоденна орендна плата складає 358 244,18 грн. : 365 днів = 981, 49 грн.
Недоотримана міським бюджетом орендна плата за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2015 р. (181 день) складає 981,49 грн. х 181 =177 649, 69 грн.
Загальна сума боргу складає 111 487, 18 грн. + 177 649, 69 грн. - 289 136,87 грн.
З врахуванням вищенаведених обставин, позивач був вимушений звернутись до господарського суду Одеської області за захистом своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Згідно ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст.142 Конституції України, ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкт їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Статтею 143 Конституції України та п.3 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до п.3 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є також земля, яка знаходиться в комунальній власності територіальної громади міста Одеси, від імені та в інтересах якої права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до приписів ст.12 земельного кодексу України зокрема, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
Частина 2 ст.83 Земельного кодексу України, передбачає, що в комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів відповідних рад.
Відповідно до п.34, ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення у відповідності до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до власних (самоврядних) повноважень міської ради.
Стаття 1 Земельного кодексу України визначає, що земля - основне національне багатство. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки. Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Стаття 17 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Приписами ст.193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Застосування господарських санкцій до суб'єкта, який порушив зобов'язання, не звільняє цього суб'єкта від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, крім випадків, коли інше передбачено законом або договором, або управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов'язання. Управнена сторона має право не приймати виконання зобов'язання частинами, якщо інше не передбачено законом, іншими нормативно-правовими актами або договором, або не випливає із змісту зобов'язання. Зобов'язана сторона має право виконати зобов'язання достроково, якщо інше не передбачено законом, іншим нормативно-правовим актом або договором, або не випливає із змісту зобов'язання. Зобов'язана сторона має право відмовитися від виконання зобов'язання у разі неналежного виконання другою стороною обов'язків, що є необхідною умовою виконання. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином. Управнена сторона, приймаючи виконання господарського зобов'язання, на вимогу зобов'язаної сторони повинна видати письмове посвідчення виконання зобов'язання повністю або його частини.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі із договору.
Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Частинами 1, 3 ст.283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема з розрахунку заборгованості приведеного позивачем в позовній заяві та не спростованого відповідачем, останнім в порушення вищезазначених приписів закону та договору оренди, договірні зобов'язання щодо оплати орендних платежів виконані лише частково, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість, за період з 08.07.2014р. по 31.12.0214р. (включно) в розмірі 111 487,18 грн., заборгованість за період з 01.01.2015р. по 30.06.2015р. (включно) в розмірі 177 649,69 грн., у зв'язку з чим стягненню з відповідача на користь позивача підлягає загальна сума заборгованості, встановлена судом в розмірі 289 136,87 грн.
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на вищезазначені матеріали справи та проаналізовані положення чинного законодавства України, суд, вбачає доведеними та обґрунтованими заявлені позовні вимоги Іллічівської міської ради Одеської області, у зв'язку з чим стягненню з товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ" на користь позивача підлягає 289 136,87 грн. - заборгованості.
Відповідно до приписів ст.ст.44, 49 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогамв сумі 5 782,74 грн.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов Іллічівської міської ради Одеської області - задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУДТЕХ" (68000, Одеська обл. м. Іллічівськ, вул. Карла Маркса 4-А, код ЄДРЮОФОП 32005078) на користь Іллічівської міської ради Одеської області (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33 код ЄДРЮОФОП 25932851) заборгованість за період з 08.07.2014р. по 31.12.2014р. (включно) в розмірі 111 487 (сто одинадцять тисяч чотириста вісімдесят сім) грн. 18 коп., заборгованість за період з 01.01.2015р. по 30.06.2015р. (включно) в розмірі 177 649 (сто сімдесят сім тисяч шістсот сорок дев'ять) грн. 69 коп., 5 782 (п'ять тисяч сімсот вісімдесят дві) грн. 74 коп. - витрат на оплата судового збору.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати в порядку ст.116 ГПК України
Повний текст рішення складено 06 жовтня 2015 р.
Суддя О.В. Цісельський