Справа № 2-а-96/09
17 березня 2009 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Циганко М.О.,
при секретарі Чміль С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки про визнання дій незаконними , зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії , та про подальші перерахунки та виплату пенсії , -
Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуки про зобов'язання перерерахунку і виплати йому пенсії відповідно до положень ст. ст.50, 54 , 67 Закону України« Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком , та додаткової пенсії за шкоду заподіяну його здоров'ю в розмірі 75% процентів мінімальної пенсії за віком з 01.08.2008р. .
Свої вимоги позивач мотивує тим,що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорї, є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком а також на щомісячну додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здоров'ю,як інваліду ІІ групи в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, але відповідач зазначену пенсію виплачує йому в нижчих розмірах ніж передбачено законом.
В судовому засіданні представник позивача змінив позовні вимоги і просив зобов'язати відповідача зробити перерахунок і виплату позивачеві пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком , та додаткової пенсії за шкоду заподіяну його здоров'ю в розмірі 75% процентів мінімальної пенсії за віком з 06.01.2008р., та в подальшому робити відповідачем перерахунки його пенсії у разі підвищення розміру мінімальної пенсії за віком , розмір якої відповідає прожитковому мінімуму
Представник відповідача позовні вимоги не визнала з тих мотивів, що виплата пенсії проводиться позивачу відповідно до вимог закону.
Заслухавши пояснення сторін , проаналізувавши інші докази по справі,суд вважає,що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
ОСОБА_1 являється інвалідом ІІ групи та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії,що підтвержується посвідченням серії А № НОМЕР_1 с від 12 лютого 2008 року , довідкою МСЕ-ЧНВ № 319390 та не заперечується відповідачем.
В судовому засіданні представник відповідача стверджував ,що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .Дані обставини також підтвержуються і листом УПФУ в м.Прилуки.
Відповідно до ст. 49 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закону) в редакції,що діяла до 1 січня 2008 року пенсії особам,віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії,б) додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров'ю,яка призначається
після виникнення права на державну пенсію. Згідно ст. 50 Закону в редакції,що діяла до 01.01.2008 року додаткова пенсія за шкоду,заподіну здоров'ю ,особам,віднесеним до категорії 1 виплачується у розмірах : інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 54 Закону в усіх випадках пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою,не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно статті 50 Закону із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року особам ,віднесеним до 1 категорії,призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю ,інвалідам ІІ групи в розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність.Розмір прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність ,визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Статею 54 Закону встановлено,що у всіх випадках розміри пенсії по інвалідності,щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою ,не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб,які втратли працездатність.
Вищезазначені зміни, внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12 2007 року,визнано такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними)згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 .
Згідно частини 2 статі 152 Конституції України Закони,інші правові акти або їх окремі положення,що визнанні неконституційними,втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено,що особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіну здоров'ю,відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму,встановленого для осіб ,які втратили працездатність : 1) тим ,що належать до категорії 1,інвалідам ІІ групи - 20 відсотків.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» установлено,що починаючи з 1 липня 2008 року доплату окремим категорія осіб з тим,що їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень,додаткових пенсій,цільової грошової допомоги,пенсій за особливі заслуги перед Україною,сум індексацій та інших доплат,встановлених законодавством) досягли таких розмірів : в інвалідів,щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» : в учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1986 році : інвалідів ІІ групи- 1090 грн. .
За конституційними нормами,виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами,суд приходить до висновку,що при призначенні розміру пенсії позивачеві та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров'ю застосуванню підлягають статті 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» а не постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином нарахування та виплати позивачу пенсії та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров'ю після 22 травня 2008 року повинно здійснюватися не на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року« Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» а згідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він має вищу юридичну силу ніж постанови Кабінету Міністрів України.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами,передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України« Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,іншого нормативно-правового акта,який визначав цей розмір або встановлював інший розмір,немає.
Суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої вбачається,що мінімальний розмір пенсії за віком,встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті,застосовується виключно для визначення розмірів пенсій,призначених згідно з цим Законом,оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачом конституційної гарантії та права на отримання пенсії в розмірі,що не може бути меншим ніж 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров'ю особам,віднесеним до категорії 1,інваліда ІІ групи в меншому розмірі ніж це встановлено ст.ст. 50,54 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також враховуючи положення ст.45 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , за приписами якої перерахунок призначеної пенсії ,у разі виникнення права на підвищення пенсії ,провадиться з першого числа місяця ,в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії ,якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно ,і з першого числа наступного місяця ,якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Враховуючи що позивач звернувся про перерахунок пенсії 8 серпня 2008 року , то відповідач зобов'язаний здійснити відповідний перерахунок з 1 серпня 2008 року.
Вимога позивача в подальшому здійснювати перерахунок пенсії, в у разі підвищення розміру мінімальної пенсії за віком , розмір якої відповідає прожитковому мінімуму задоволенню не підлягає,оскільки суд не може обмежувати волі законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Мінімальний розмір пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму встановлений ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік…» особам, які втратили працездатність з розрахунку на місяць з 1 січня -470грн., з 1 квітня-481 грн., з 1 липня- 482 грн., з 1 жовтня -498 грн. .
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської області необхідно задовольнити частково,зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернгівської області призначити з 01.08. 2008 року позивачу пенсію,як інваліду ІІ групи ,щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1ст. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю,як особі віднесеної до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі - 75 процентів мінімальної пенсії за віком,встановленої ч.1 ст. 28 Закону України« Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» . В задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити за необгрунтованістю.
На підставі ст.4 Декрету КМ України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати держмита /судового збору/ на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.28,45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп, ст. ст. 2,4,6,8,9,69,104,159,160,163,186 КАС України , суд , -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської обл. про визнання дій незаконними , зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії , та про подальші перерахунки та виплату пенсії задовольнити частково .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської обл. зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду ,заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.08.2008 р.
В іншій частині позовних вимог відмовити .
Постанову суду , може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області , а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області , або в порядку ч.5 ст 186 КАС України .
Суддя М. Циганко
після виникнення права на державну пенсію. Згідно ст. 50 Закону в редакції,що діяла до 01.01.2008 року додаткова пенсія за шкоду,заподіну здоров”ю ,особам,віднесеним до категорії 1 виплачується у розмірах : інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 54 Закону в усіх випадках пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою,не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно статті 50 Закону із змінами, внесеними Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року особам ,віднесеним до 1 категорії,призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров”ю ,інвалідам ІІ групи в розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність.Розмір прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність ,визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Статею 54 Закону встановлено,що у всіх випадках розміри пенсії по інвалідності,щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою ,не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб,які втратли працездатність.
Зміни,внесені Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12 2007 року,визнано такими що не відповідають Конституції України ( є неконституційними)згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 .
Згідно частини 2 статі 152 Конституції України Закони,інші правові акти або їх окремі положення,що визнанні неконституційними,втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян « встановлено,що особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіну здоров»ю,відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму,встановленого для осіб ,які втратили працездатність : 1) тим ,що належать до категорії 1,інвалідам ІІІ групи - 15 відсотків.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» установлено,що починаючи з 1 липня 2008 року доплату окремим категорія осіб з тим,що їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень,додаткових пенсій,цільової грошової допомоги,пенсій за особливі заслуги перед Україною,сум індексацій та інших доплат,встановлених законодавством) досягли таких розмірів : в інвалідів,щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» : в учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб ,евакуйованих у 1986 році із зони відчудження : інвалідів ІІІ групи- 980 грн..
За конституційними нормами,виходячи з приоритетності законів над підзаконними актами,суд приходить до висновку,що при призначенні розміру пенсії позивачеві та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю застосуванню підлягають статті 50,54 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» а не постанов Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином нарахування та виплати позивачу пенсії та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю після 22 травня 2008 року повинно здійснюватися не на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року« Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян « а згідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він має вищу юридичну силу ніж постанови Кабінету Міністрів України.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами ,передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України« Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,іншого нормативно-правового акта,який визначав цей розмір або встановлював інший розмір,немає.
Суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « з якої вбачається,що мінімальний розмір пенсії за віком,встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті,застосовується виключно для визначення розмірів пенсій,призначених згідно з цим Законом,оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачом конституційної гарантії та права на отримання пенсії в розмірі,що не може бути меншим ніж 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю особам,віднесеним до категорії 1,інваліда ІІІ групи в меншому розмірі ніж це встановлено ст.ст. 50,54 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вимога позивача в подальшому здійснювати перерахунок пенсії, в зв»язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком задоволенню не підлягає,оскільки суд не може обмежувати волі державного органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської області необхідно задовольнити частково,зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернгівської області призначити з 13.11. 2008 року позивачу пенсію,як інваліду ІІІ групи ,щодо якої встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1ст. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю,як особі віднесеної до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі - 50 процентів мінімальної пенсії за віком,встановленої ч.1 ст. 28 Закону України
« Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «.В задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити за необгрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,4,6,8,9,69,104,159,160,163,186 КАС України , суд , -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської обл. про визнання дій незаконними , зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії , та про подальші перерахунки та виплату пенсії задовольнити частково .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської обл. зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду ,заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.08.2008 р.
В іншій частині позовних вимог відмовити .
Постанову суду , може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області , а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області , або в порядку ч.5 ст 186 КАС України .
Суддя М. Циганко