Рішення від 12.08.2008 по справі 28/258

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 28/25812.08.08

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери”, м. Київ

до Київської міської ради

Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

про про визнання права на земельну ділянку та укладення договору оренди землі

Суддя Копитова О. С.

При секретарі судового засідання Борисевич С.В.

За участю представників сторін:

від позивача: Морозова Т.В., предст., дов. № 7/2008 від 27.06.2008 року;

від відповідача 1: не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без участі представника

від відповідача 2: Колодубський О.О., предст, дов. № 06-34/31173 від 01.11.2006 року

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом до:

- Київської міської ради про визнання права на оренду земельної ділянки та укладення договору оренди землі, в якому просить визнати право товариства з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” на земельну ділянку на вул. Жилянській 32-36 у Голосіївському районі міста Києва, а також вважати укладеним договір оренди земельної ділянки для будівництва та експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській 32-36 у Голосіївському районі міста Києва між товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” та Київською міською радою;

- Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з вимогою зареєструвати договір оренди земельної ділянки між Орендодавцем - Київською міською радою та Орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери”.

Відповідач -1, Київська міська рада, надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що договір оренди земельної ділянки може бути укладений лише за взаємним волевиявленням сторін. З посиланням на ч. 4 ст. 202, ч. 3 ст. 203, ст. 627 Цивільного кодексу України відповідач-1 вважає, що двостороннім правочином є погоджена дія двох сторін, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. На думку відповідача-1, оскільки на час розгляду справи договір оренди Київським міським головою не підписаний, то відсутнє волевиявлення однієї із сторін договору.

Відповідач -2, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував з огляду на те, що представник позивача не подавав на реєстрацію укладений між позивачем та Київською міською радою договір оренди, а відповідач-2 в свою чергу не відмовляв в реєстрації такого договору.

В судовому засіданні 12.08.08 року за згодою сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, копії яких знаходяться в матеріалах справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Частиною п'ятою статі 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

07.10.2004 позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням №К-2658 про передачу в оренду на 5 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі міста Києва.

Відповідно до статті 16 Закону України „Про оренду землі” в редакції, що діяла в 2004 році, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

Згідно статей 123, 124 Земельного кодексу України та Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867, на підставі клопотання №К-2658 від 07.10.2004 Київським міським головою товариству з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 і Партнери" надана згода №Д-2313 від 19.01.2007 на розроблення проекту відведення зазначеної земельної ділянки в оренду на 5 (п'ять) років (за умови подальшого викупу) для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі міста Києва.

Головним управлінням Земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) згідно з Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867, на підставі згоди Київського міського голови №Д-2313 від 19.01.2007 видано технічні умови на розроблення документації із землеустрою №Д-2313 від 01.02.2007.

За замовленням товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 і Партнери" на підставі згоди Київського міського голови КП "Київський інститут земельних відносин" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,12 га (кадастровий номер 8 000 000 000:79:011:0031) товариству з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 і Партнери" по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі міста Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку за рахунок міських земель не наданих у власність чи користування (справа Д-2313).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджено у відповідності до вимог статей 123, 124 Земельного кодексу України, а саме:

- Головним управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (лист №09-11692 від 16.10.2007);

- Київською міською санепідстанцією (висновок №1706 від 16.03.2007);

- Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві (висновок №05-08/9856 від 07.12.2007);

- Управлінням охорони навколишнього природного середовища (лист від 10.09.2007 №071/04-4-22/4553);

- Головним управлінням охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (лист №5114 від 10.07.2007 та погодження №863 від 09.10.2007);

- Державною службою з питань національної культурної спадщини (лист від 22.11.2007 №22-2924/35);

- Головним управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (висновок №05-2309 від 29.11.2007);

- Головним управління земельних ресурсів у м. Києві Державного агентства земельних ресурсів України (висновок №04-03-5/1031 від 14.12.2007);

Судом встановлено, що відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” Головним управління земельних ресурсів у м. Києві Державного агентства земельних ресурсів України по проекту відведення земельної ділянки надано висновок державної землевпорядної експертизи №222/01-28 від 17.12.2007.

Згідно з пунктом 3.12 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, Головне управління земельних ресурсів є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові та готує і подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, а також подає свої висновки, зокрема з питань розпорядження землями в межах міста Києва та надання земельних ділянок в користування.

Порядок підготовки проекту рішення та розгляд Київською міською радою питання про надання у користування земельних ділянок, визначено главою 5 (статті 20 - 25) Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867.

Згідно статей 20, 21 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, подається землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення Київської міської ради. Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) здійснює комплексний аналіз документації із землеустрою та готує і подає проект рішення на розгляд Київської міської ради.

Судом встановлено, що в листопаді 2007 року землевпорядною організацією (КП "Київський інститут земельних відносин") було забезпечено передачу проекту відведення земельної ділянки для розгляду до Київської міської ради через Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно частини 6 статті 123 Земельного кодексу України міська рада розглядає проект відведення земельної ділянки у місячний строк і приймає рішення про надання земельної ділянки.

Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Статтею 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

Таким чином, Київською міською радою рішення про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 і Партнери" в оренду строком на 5 років земельної ділянки площею 0,06 га для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі міста Києва повинно було бути прийнято не пізніш ніж в грудні 2007 року, що зроблено не було. Судом встановлено й те, що Київською міською радою не прийнято і рішення про відмову в передачі в оренду земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери”.

Відповідно до ст. 5 Земельного кодексу України одним із принципів земельного законодавства є забезпечення гарантій прав на землю.

Пункт „а” ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України передбачає, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі”, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Відповідно до статті 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 статті 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Позивач листом від 22.05.2008 №04/2008 направив на адресу Київської міської ради підписаний та скріплений печаткою зі своєї сторони проект договору оренди земельної ділянки строком на 5 (п'ять) років і площею 0,06 га для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі міста Києва

Відповідно до частини 3 статті 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Частина четверта зазначеної статті встановлює, що за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Як вбачається з матеріалів справи, вказаний договір оренди земельної ділянки Київським міським головою не підписаний, позивачу із зауваженнями не повернутий.

Судом не приймаються заперечення Київської міської ради про те, що сторонами не було узгоджено всі істотні умови договору оренди земельної ділянки на вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі міста Києва, з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору.

Ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, який було надано позивачем до суду, тощо, Київською міською радою надано не було.

З матеріалів справи вбачається, що проект договору земельної ділянки, який був підписаний позивачем і надісланий до Київської міської ради, відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04 року № 220.

Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” з свого боку вчинило всі необхідні дії у відповідності до вимог Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі” щодо набуття права на оренду земельної ділянки.

При цьому, розглядаючи спір по суті, господарський звертає увагу і на той факт, що Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 №107-VI (пункт 2 та пункт 8 Розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України) внесено зміни, зокрема до ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, згідно з якими з 01.01.2008 року набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Однак, по-перше, як встановлено матеріалами справи взаємовідносини між сторонами щодо оформлення права на оренду земельної ділянки виникли до прийняття Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” 28.12.2007, а за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припинення з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Єдиним виключенням є випадки коли норми законів або інших нормативно -правових актів пом'якшують або скасовують відповідальність особи. По-друге, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу III „Прикінцеві положення” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 внесення змін до норм законодавства, зокрема до статті 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, щодо набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, визнані неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних неконституційними.

При цьому, судом також враховується той факт, що Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-УІ від 03.06.2008 внесено відповідні зміни до статті 16 Закону України „Про оренду землі”, однак як встановлено вище за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Частиною 1 статті 20 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки між Орендодавцем -Київською міською радою та орендарем -товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери”, у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.01.02 року N 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Також, відповідно до рішення Київради від 29.05.03 року N 433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві”, Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Згідно з частинами 6 та 7 статті 23 Господарського кодексу України органи, посадові та службові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед суб'єктами господарювання, підстави, види і порядок якої визначаються Конституцією України та законом. Спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються в судовому порядку.

Частиною 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Відповідно до частини 3 статті 158 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом визнання прав.

Згідно зі статтею 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема визнання наявності або відсутності прав та іншими способами, передбаченими законом.

Відповідно до статті 10 Господарсько процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.

Частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Згідно з частиною 2 статті 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Враховуючи викладені обставини, зокрема той факт, що позивачем зроблені всі передбачені законодавством дії по оформленню земельної ділянки, отримані всі необхідні для цього дозволи, а Київська міська Рада протягом тривалого часу ухиляється від виконання своїх обов'язків, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними відповідними доказами та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідачів витрати по сплаті державного мита і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 187 Господарського кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” (01033, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 32304352) право на оренду земельної ділянки (кадастровий номер 8 000 000 000:79:011:0031) для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянська, 32-36 у Голосіївському районі м. Києва на умовах погодженого проекту відведення земельної ділянки.

Вважати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі м. Києва між товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” (01033, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 32304352) та Київською міською радою (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 2883141; рах. №3541600100162 в УДК м. Києва, МФО 820019) в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” та відповідає по формі і змісту вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220, а земельну ділянку такою, що передана, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених цим договором:

„ДОГОВІР

оренди земельної ділянки

місто Київ, _______________________________________

Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) -далі у тексті -„Орендодавець”, в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” (01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 34, кв. 3, зареєстроване Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 14.02.2003 р. за №1 068 120 0000 014957) -далі у тексті -„Орендар”, в особі директора ОСОБА_1, що діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті -Договір) про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі -об'єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.

2. Об'єкт оренди

2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:

- місце розташування -вул. Жилянська, 32-36 у Голосіївському районі м. Києва;

- розмір -0,06 га (загальний розмір згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки);

- цільове призначення -для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку;

- кадастровий номер - 8 000 000 000:79:011:0031.

2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

3. Строк дії Договору

3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років.

4. Орендна плата

4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку, відповідно до Закону України ”Про оренду землі” встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.

4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.

4.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

4.5. Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33210812500002, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК в Голосіївському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077879. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.

4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.

4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо

використання земельної ділянки

5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар;

5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

6.1. Земельна ділянка є переданою з моменту державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення земельної ділянки

7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

8. Права та обов'язки Сторін

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дострокового розірвання цього Договору;

- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобов'язаний:

- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.

8.4. Орендар зобов'язаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору та державної реєстрації Договору;

- завершити забудову земельної ділянки, в строки встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;

- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;

- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;

- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, реконструкції та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки;

- питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 №271/431 «Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва;

- питання відшкодування відновної вартості зелених насаджень та інші майново-правові питання вирішувати в установленому порядку;

- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 20.04.2007 №19-3801, управління охорони навколишнього природного середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 10.09.2007 №071/04-4-22/4553, Київської міської санепідемстанції від 16.03.2007 №1706, Головного управління охорони культурної спадщини від 10.07.2007 №5114, Державної служби з питань національної культурної спадщини від 22.11.2007 №22-2924/35;

-у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.

8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.

9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

10. Страхування об'єкта оренди

Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.

11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору

11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3.Договір оренди припиняється в разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та орендаря;

- ліквідації юридичної особи -орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.

Договір може бути розірваний:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі коли Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови Земельної ділянки, встановлених пунктом 8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 8.4 та 5.1 цього Договору.

11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

11.7. Поновлення Договору:

- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

11.9.Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.

12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда земельної ділянки

13.1. Орендар має право передати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3.Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

14. Прикінцеві положення

14.1. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник -для зберігання у Орендаря, один -для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

14.2. Невід'ємною частиною цього Договору є:

- план земельної ділянки;

- кадастровий план земельної ділянки;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Орендодавець - Київрада

Орендар -ТОВ «ОСОБА_1 і Партнери»

Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від «____» ___________________ р. за № __________________у книзі записів державної реєстрації договорів»

Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097, рахунок 35417003001627 в УДК у м. Києві, МФО 820019) зареєструвати договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8 000 000 000:79:011:0031) для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративного будинку по вул. Жилянській, 32-36 у Голосіївському районі м. Києва з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, укладений між Орендодавцем -Київською міською радою та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” в затвердженій судом редакції протягом 20 днів з моменту набрання цим рішенням законної сили.

Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 2883141; рах. №3541600100162 в УДК м. Києва, МФО 820019) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” (01033, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 32304352) 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита та 59 (п'ятдесят дев'ять) грн. витрат на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, ідентифікаційний код 261990097, рах. № 35417003001627, МФО 820019 в УДК у м. Києві) на користь товариством з обмеженою відповідальністю „ОСОБА_1 і Партнери” (01033, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 32304352) 85 гривень державного мита та 59 гривень витрат на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його складання та підписання в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його складання та підписання в повному обсязі до Київського апеляційного господарського суду або протягом місяця до Вищого господарського суду України.

Суддя О. С. Копитова

дата складання та підписання повного тексту рішення 15.08.08 року