Справа № 2-А-119/09
26 березня 2009 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
Головуючого - судді Куриленко О.М.,
при секретарі - Фірко Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В грудні 2008 року позивач звернулась до суду з позовом до УПСЗН Київської райадміністрації, в якому просила стягнути з відповідача недооплачені кошти державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 8 703грн 00коп., зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради в подальшому здійснювати виплати у відповідності з законодавством України, беручи до уваги зміни, які у ньому відбуваються, стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 87,03грн. та витрати на ІТЗ у сумі 30грн.
В судовому засіданні позивачка, уточнивши позовні вимоги, просила визнати протиправними здійснювані відповідачем виплати державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату заборгованості, створеної внаслідок неповної виплати вказаних видів державної допомоги, зобов'язати відповідача в подальшому здійснювати виплати у відповідності з законодавством України, беручи до уваги зміни, які у ньому відбуваються. Також просила стягнути з УПСЗН Київської райадміністрації понесені судові витрати у розмірі 117грн,03коп.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки про виклик до суду, про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень не надав.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що 23 листопада 2007 року позивачка народила дитину, ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 4.12.2007 року.
На даний момент позивач знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до наказу СПД ОСОБА_3 №3 від 29 січня 2008 року.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року право на допомогу при народженні дитини належить застрахованій особі (одному з батьків дитини, усиновлювачу чи опікуну).
Згідно ст.41 цього Закону допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. (Стаття 41 із змінами, внесеними згідно із Законом N 972-IV (972-15) від 19.06.2003; в редакції Закону N 2505-IV (2505-15) від 25.03.2005).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2005 р. N 315 у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 пункт 13 встановлює, що одноразова допомога при народженні дитини, яка народилася після 31 березня 2005 р., надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.
Виплата частини суми допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини у дев'ятикратному розмірі зазначеного прожиткового мінімуму в грошовій формі.
Решта суми допомоги, кратної 13,6 розміру зазначеного прожиткового мінімуму, виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини протягом 12 місяців після місяця народження дитини в грошовій формі. Допомога виплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем народження дитини, у розмірі, що дорівнює зазначеному прожитковому мінімуму, із збільшенням суми, що виплачена у попередньому місяці, на 2,2 відсотка. При цьому частка щомісячної суми у розмірі більш як 50 копійок округляється до 1 гривні. Остаточний розрахунок проводиться в останньому місяці виходячи із суми, кратної 13,6 розміру зазначеного прожиткового мінімуму.
Статті 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” було виключено на підставі Закону N 107-VI (107-17) від 28.12.2007року. Але згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08 ) від 22.05.2008 зміну визнано неконституційною.
Згідно зі ст. 62 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року прожитковий мінімум для дітей віком до шести років з 1 жовтня 2007 року складає 470 гривень. Таким чином перша виплата при нородженні дитини повинна була складати 9*470грн.=4 230 грн., а позивачкою згідно довідки УПСЗН Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 8.12.2008 року було отримано лише 3400 грн. З наведеного видно, що сума недооплати склала 830грн.
Крім того, решта суми, кратна 13,6 розміру прожиткового мінімуму, теж була виплачена не в повному обсязі.
Крім того, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007, ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», позивач мала отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого прожиткового мінімуму.
Дію статті 43 зупинено на 2007 рік згідно із Законом «Про державний бюджет N 489-V (489-16) від 19.12.2006 року.
Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08 ) від 22.05.2008 року окремі положення вказаного закону визнані неконституційними. Також було зазначено, що держбюджет - це встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци четвертий, п'ятий, шостий, восьмий пункту 4 мотивувальної частини).
Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Як вбачається з довідки УПтСЗН Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 8.12.2008 року, та не заперечується позивачем, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена та виплачувалась позивачці у розмірі 130грн., що не відповідає вимогам закону.
Таким чином, суд визнає дії відповідача стосовно невиплати в повному обсязі позивачу допомоги по догляду за сином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку протиправними та вважає, що є підстави для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу щомісячної допомоги по догляду за сином до досягнення ним трирічного віку, виходічи з розміру мінімального прожиткового мінімуму, встановленого законом на 2008 рік.
Керуючись ст. ст. 6-11, 70-71, 86, 159-163 КАС України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 р. N 1751, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, суд
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо невиплати у повному обсязі одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за сином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової допомоги при народженні дитини, виходячи з розміру мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, на листопад 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, виходічи з розміру мінімального прожиткового мінімуму, встановленого законом на 2008 рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради в подальшому здійснювати виплати у відповідності з законодавством України, беручи до уваги зміни, які у ньому відбуваються.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 87,03грн. та витрати на ІТЗ у сумі 30грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження постанови суду, а також подання апеляційної скарги до Київського районного суду м. Одеси протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя